ListeSohbet

Yarı Yıl Raporu – 2021

Merhaba.

8. ayına girmeye yaklaştığımız 2021’in yarı yıl raporu gecikti biraz ama olur öyle bazen, diyor ve hızla geçiştiriyorum bu meseleyi. Konuşacak çok şey var, başlayalım:

Salgın gölgesinde de olsa yavaş yavaş ana akımda üretim normale dönüyor. CANNIBAL CORPSE‘tan GOJIRA‘ya, HELLOWEEN‘den ROB ZOMBIE‘ye, EVANESCENCE’dan FOO FIGHTERS‘a kadar birçok önemli ve ünlü isimden yeni albüm geldi. IRON MAIDEN ise yeni albümünün çıkış tarihinin 3 Eylül olduğunu duyurup ilk single parçasını paylaştı. Konserden, festivalden hala çok uzağız belki ama yavaş yavaş normale dönüyor gibiyiz.

Bizi daha çok ilgilendiren ekstrem diyarlarda ise her şey bildiğimiz gibi yine. Metal uzun yıllardır ekstrem türlerin domine ettiği bir müzik ve bunu konuşmak bile sıkıcı geliyor artık bana. Haber değeri kalmadı resmen, haha. Black metal önderliğinde tüm türlerden kalburüstü albümler gelmeye devam ediyor.

Bu yıl sitede incelediğim albümler arasında yüksek puan alanlardan gitmek gerekirse IOTUNN, EMPYRIUM, KAUAN, MARE COGNITUM, AD NAUSEAM, DVNE, HARAKIRI FOR THE SKY, DÖDSRIT, SETH, BEWITCHER, EPICA, WOLFHEART, CRYPTOSIS, ENFORCED, SILVER TALON, DORDEDUH, IMPALED NAZARENE, ASPHYX, AT THE GATES gibi birbirinden bambaşka türlerle haşır neşir pek çok grup, bolca söz ettirdi kendisinden. Tabii daha inceleyemediğim birçok grup da var; özellikle AMENRA, VOLA, ATVM, THY CATAFALQUE, HELLOWEEN, OPHIDIAN I, PORTAL, ESOCTHRILIHUM, TODD LA TORRE gibi heyecan verici isimlerin albümlerine gereken özeni gösteremedim.

Daha da derine dalınca Ferriterium, Këkht Aräkh, Mānbryne, Stone Healer, Paranorm, Stortregn, Memoriam, Bloodletter, Suffering Hour, Cult of Luna, Kanonenfieber, Ageless Oblivion gibi isimler geliyor aklıma. Yahu DARKTHRONE bile albüm yaptı. Kısacası arayana metal yine dopdoluydu. Mesela 2021’de Metalperver’de eski-yeni fark etmeksizin 106 albüm incelemesi yer almış. Amatör dünyasına mercek tutmaya çalıştığım TEK ATIŞ‘ta ise 304 grup tanıtmışım. Bu sayıları hava olsun diye vermiyorum; bu kadar uğraşa rağmen ne kadar çok albümün eksik kaldığı, bazı grupları nasıl atladığım yorumlarda tartışırken ortaya çıkacak. Metalin zenginliğini göstermek, özellikle sosyal medyada, düzenli aralıklarla hortlayan “metal öldü brom,” geyiklerine karşı somut bir şeyler göstermek için yazmak istedim.

Şahsi zevklerime göre şimdiye kadar çıkanlar arasından en sevdiklerim ise Cannibal Corpse, Empyrium, Kauan, Iotunn, Epica (buna ben de şaşkınım biraz), Silver Talon, Dordeduh, Dvne, Ferriterium ve Dödsrit oldu sanırım. Hayal kırıkları listemin en üst sıralarında ise TRIBULATION, SOEN, GRIMA gibi isimler yer aldı. Sene sonu işler değişir tabii eminim. Aslında şu ana kadar konuştuğumuz tüm bu isimlerin en çarpıcı şarkılarından oluşan bir Spotify listesi hazırlama fikri vardı aklımda ama açık söyleyeyim, üşendim. Belki sizin listeleriniz de geldiğinde oradan ortaya çıkacak ilk 10-20 albüm özelinde bir Metalperver seçkisi yaparız birlikte.

Bu arada bir anda çok üzerine gidilmiş gibi hisseden, metali ve Metalperver’i güncel takip etmeyenler vardır mutlaka; ufak bir hatırlatma yaparak bu albümlerden bazılarını çıktığı gün DISCORD sunucumuzda dinlediğimizi, canlı canlı yorumlayıp üzerine lafladığımızı söylemiş olayım. Her dakika yeni bir aksiyon dönmüyor belki ama mevzulardan geri kalmamak için oraya da uğramak isteyebilirsiniz. Bir de POZKES‘imiz var. Düzensiz aralıklarla, metalin güncel gündemine dair Duality Productions ekibiyle laflıyoruz. Podcast kültürünüz varsa mutlaka bir bakın.

Bir de yerli parantezi açalım. Daha biraz önce VORTEX OF CLUTTER insanı Zafer Tunaboylu’dan yeni grup ve EP haberi geldi. LUCIFERIAN DECLARATION, aynı isimde bir çıkış EP’si paylaştı ben bu satırları yazarken. Bu hafta yeni SARINVOMIT geliyor; DIABOLIZER enfes bir albümle çıtayı yukarı çekerken MESHUM gibi isimler ekstrem bayrağını yukarıda tutmamıza yardımcı oldular canavar işlerle. CENOTAPH da kayıtları bitirmişti en son, Batu’yu bir kez daha Obscene Extreme‘e göndermiştik geçtiğimiz haftalarda. Salgında Vaziyet röportajlarına bakarsanız bu salgın belası içerisinde müzisyenlerin ne kadar zorlandıklarını göreceksiniz, o yüzden hem salgın hem Türkiye şartları derken hala inatla metal yapmaya devam eden bir avuç deliye sahip olmamız, ne yalan söyleyeyim, bana biraz lüks gibi bile hissettiriyor. Hepsine buradan sevgiler tekrar tekrar. Ayrıca Metalperver olarak bu yıl konser yapamadım malum sebeplerden ama belki sene sonuna bir şeyler patlatırız, vaziyetinizi alın.

Son olarak da PATREON destekçilerime bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Tam da bilemiyorum ne diyeceğimi aslında. Türkiye’de maddi durumlar her geçen gün daha da korkunç bir noktaya gidiyorken car car metal konuşan bir adama destek olan birilerinin varlığını bilmek bile umut veriyor bana açıkçası. Bu müziğe, bu kültüre bu kadar bağlı olmak ve hiçbir zorunluluk olmamasına rağmen cebinden para harcamak büyük olay. Hepinize sonsuz teşekkürler, Metalperver sizin sayenizde devam ediyor.

Benim muhabbetim bu kadar sanırım. Senenin ilk yarısında en sevdiğiniz albümleri paylaşabilir, şöyle 5’li, 10’lu listeler hazırlayabilir, hayal kırıklıkları, balonlar, hak ettiği değeri görmeyenler ve diğer mevzular için yorumlarda muhabbete dalabilirsiniz. Umarım 2021’nin kalanı hepimiz için son bir buçuk seneden çok daha sağlıklı ve mutlu geçer. Ben zaten buralardayım, görüşürüz.


Metalperver’e destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp PATREON’a göz atabilirsiniz:

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

16 thoughts on “Yarı Yıl Raporu – 2021

 • Zeitgeist

  1. Mare Cognitum – Solar Paroxsym
  2. Djevel – Tanker som rir natten
  3. Ferriterium – Calvaire
  4. Esoctrilihum – Dy’th Requiem for the Serpent Telepath
  5. Enforced – Kill Grid
  6. Seth – La Morsure Du Christ
  7. Amenra – De Doorn
  8. Dödsrit – Mortal Coil
  9. Dvne – Etemen Ænka
  10. Spectral Wound – A Diabolic Thirst
  11. Ageless Oblivion – Suspended Between Earth and Sky
  12. Kauan – Ice Fleet
  13. Suffering Hour – The Cyclic Reckoning
  14. Asphyx – Necrogenesis
  15. Empryrium – Über den Sternen
  16. Harakiri for the Sky – Mære
  17. Cult Of Luna – The Raging River
  18. Cannibal Corpse – Violence Unimagined
  19. Humanity’s Last Breath – Valde
  20. Dordeduh – Har
  21. Eximperituserqethhzebibšiptugakkathšulweliarzaxułum – Šahrartu
  22. At the Gates – The Nightmare of Being
  23. Swampbeast – Seven Evils Spawned of Seven Heads
  24. Mānbryne – Heilsweg: O udręce ciała i tułaczce duszy
  25. Wode – Burn in Many Mirrors
  26. Kanonenfieber – Menschenmühle
  27. IOTUNN – Access All Worlds
  28. The Crown – Royal Destroyer
  29. Bonecarver – Evil
  30. Impure Wilhelmina – Antidote
  31. Altarage – Succumb

  Hayal kırıklıklarım

  1- Architects (Dinlerken baya bildiğin moralim bozuldu)
  2- Gojira

  Yanıtla
  • Swampbeast’i hiç dinlememişim bu listeden. Güzel bir blackened death dibi duruyor, kurcalayam.

   Yanıtla
   • Tam bir tavizsiz itlik köpeklik, senin de çok seveceğine eminim. Sıralamada daha yukarıda bir yere yazdığımı sanıyordum şimdi tekrar kontrol edince şaşırdım biraz.

    Yanıtla
   • Arda

    Maalesef bu aralar müzik dinleyecek çok zaman bulamıyorum bu yüzden bahsettiğin spotify listesini yapmanı çok isterim. Yine de vakit ayırabildiğimce kurcaladım ve bence IOTUNN hala yılın en iyi albümüne sahip.

    Yanıtla
 • Börbır

  Bu yıl çıkan albümler ilgimi pek çekemedi merak ettiklerim de fos çıktı. Umarım yılın kalanı iyi olur diyeyim. Gorguts Meshuggah ve Archspire albümlerinden ses yok ama umarım bu sene çıkar onlar da.

  (Sırasız)
  Ad Nauseam
  KAUAN
  Dordeduh
  Portal
  Amenra*

  *Amenra şimdilik zirvede bu sene süper bir keşif oldu benim için.

  Black Midi, Esoctrilihum ve Mare Cognitum albümlerini biraz daha dinleyeceğim ama onlar da üzmeyecek gibi.

  Metal değil ama bu sene çıkan Ağaçkakan single’ları bence süper buraya kadar okuduysanız bir göz atın .d

  Yanıtla
  • Börbır

   Dödsrit albümünü unutmuşum o da süper albüm bence.

   Yanıtla
 • duodenum

  Benim için müzik dinleme alışkanlıkları adına ilginç bir sene oluyor. Öğrenciyken ders çalışırken bir yandan sürekli müzik dinlerdim, tam zamanlı çalışmaya başlayınca bu lüksü kaybettim, ciddi anlamda azaldı müziğe ayırabildiğim zaman. Üstüne bir de bu sene çıkan albümlerden neredeyse hiçbirini baştan sona sevemedim. Şimdi rym hesabıma baktım da, bu sene 33 yeni albüm dinlemişim (1-2 defa dinleyip bıraktıklarımı eklemiyorum oraya, aşağı yukarı bir fikir edinene kadar dinlediklerim bunlar), bunlardan 17 tanesi 2021 yılında çıkmış. Bu 17 taneden baştan sona sevdiklerim şunlar:

  Black Country, New Road – For the First Time (Bu seneki en iyi keşfim oldu bu. 10/10’luk albüm)
  Ad Nauseam – Imperative Imperceptible Impulse (Eskimedi hala, muazzam iş cidden)
  Furtherial – Liberation Path

  Black Midi’yi henüz dinleyemedim, epey merak ediyorum. Grey Aura, Inferno, Dödsrit, Gravesend, Dvne, Ferriterium, Suffering Hour ve Yautja albümlerine de henüz istediğim kadar vakit ayıramadım. Belki dinlesem onlardan birkaçı da girerdi bu listeye. Bu sene metal adına en büyük keşfim Devin Townsend oldu. Bundan önce Devin dinlemek istediğimde canım SYL çekerse City, solo işlerinden çekerse de Transcendence dinliyordum. Diğer albümlerinin sayısının aşırı fazla olması (25 albümü var ve henüz 50 yaşında. Uslan be Devin!) gözümü korkuttuğundan girişememiştim bir türlü. Podcastini keşfettikten sonra bütün diskografisini çevirmeye başladım sıradan meğer ne acayiplikler varmış. Bu sene Devin’i keşfetme senesi olacak sanırım benim adıma.

  Hayal kırıklıklarına gelince:

  At The Gates – The Nightmare of Being: İyi albüm evet, ama çok daha fazla beklentim vardı, çok daha iyi olabilirdi.
  Sleater-Kinney – Path of Wellness: Olumlu yönde atılmış bir adım ama çok daha iyi olabilirdi.
  Ageless Oblivion – Suspended Between Earth and Sky: Çok iyi albüm, ama çok çok daha iyi olabilirdi.
  Architects – For Those That Wish to Exist: Affedersiniz de sizin yapacağınız işe… Küfür etmeden bu albüm hakkında konuşamıyorum o yüzden bir şey söylemeyeceğim. Sadece eğer Josh Middleton bu rezillik için Sylosis’i ikinci plana koyar veya bırakırsa bu dünyada görürsem yüzüne tükürürüm, öbür dünya diye bir şey varsa hakkımı helal etmem, iki elim yakasında olur. Dinlemeye değer 30 saniye ya var ya yok. Stadyum müziğiniz batsın.
  Philm – Time Burner: Bommmmmboş albüm.

  Yanıtla
 • Burak

  Her geçen yıl metal müziğin üzerimde bıraktığı etkinin azaldığını düşünüyorum. Bu yıl da istisna olmadı açıkçası. Çıkan albümlerden elbet ilgimi çekenler oldu misal Amenra, IOTUNN, Empyrium, Kauan, Dvne, Mare Cognitum, Ferriterium, ATVM gibi. Ama ne zaman boş kalsam elimin gittiği albümlerin hiçbiri metal albümü değil. Farklı şeyler dinlemek isteyenler olursa diye onları listelemek istedim.
  1. Black Country New Road – For the First Time
  2. Feu! Chatterton – Palais d’argile
  3. Backxwash – I Lie Here Buried with My Rings and My Dresses
  3. black midi – Cavalcade
  4. Spellling – The Turning Wheel (fantano stan here)
  5. Bo Burnham – Inside
  6. Nick Cave & Warren Ellis – Carnage

  Yanıtla
  • duodenum

   Peki çıkan müziğin kalitesinden bağımsız olarak mı? Misal Ferriterium, Amenra ve ATVM’u dinlemedim ama diğer saydıklarından hiçbirine bayılmadım ben, metal konusunda biraz benziyor müzik zevklerimiz de anladığım kadarıyla. 2019 gibi sayısız albümün bize kafayı yedirttiği bir senede de ilgin azalıyor muydu?

   Bende bazen başka müzik türlerine kayma oluyor ama hep şu problem ortaya çıkıyor: başka müzik türlerinde distorsiyon ve blast beat yok. Misal birkaç albüm klasik müzik dinlersem ondan sonraki birkaç albüm mutlaka Entombed, Black Breath gibi HM-2’li veya Teitanblood gibi aşırı ezici şeyleri dinleyebiliyorum sadece. Kulak açlık hissediyor distorsiyonlu gitar sesine. Bu yüzden sanırım bir gün metali bırakmak istesem bile bırakamayacağım.

   Yanıtla
   • Burak

    Kesinlikle çıkan albümlerin kalitesine bağlı olduğunu düşünüyorum. Ben genellikle çıkan albümleri şarkı şarkı değil albüm formatında dinleyen birisiyim, playlist kültürüne hiç giremememin en büyük sebebi bu bence. Metal müzikte her geçen sene tamamını dinlemek istediğim albüm miktarının azalmasının bunda etkisi çok büyük. Mesela ne kadar seviyor olsam da Btbam dinlemek istediğim zaman hala elim Colors’a gidiyor. Bu demek değil ki sonraki albümler kaliteli değil ama genele baktığım zaman çoğu albümün genel kalitesinde bir düşüş olduğunu düşünüyorum.
    Çoğu grubun albümleri hadi bir albüm çıkaralım da turlayalım mantalitesi ile yazdığını düşünüyorum. Bunun yanlış bir şey olduğunu düşünmüyorum yanlış anlaşılmasın. Grupların başka bir gelir kapısı yok. Ama bu telaşla yapılan albümler kendini çok belli ediyor ve bu da beni biraz soğutuyor sanırım bu çok sevdiğim müzikten.
    2019 çok apayrı bir seneydi bence albüm kalitesi olarak. 2019’u karşılaştırmak diğer senelere çok büyük ayıp olur gibi geliyor ahahha http://metalperver.com/2019/12/28/2019un-en-iyi-20-albumu/ şöyle bir liste bir senede bir daha çok zor denk gelir bence

    Yanıtla
    • Sizin muhabbetinizden bağımsız olarak şu 2019 listesindeki 20 albümden sadece bir tanesi için “acaba o kadar da iyi değil miydi?” diye düşünüyorum. Kalanlar -ve listeye giremeyen bazı albümlerle beraber- gerçekten manyaklıktı 2019.

     Ben ortalık iyice düzelirse 2022 sonunda da benzer bir şey yaşayacağımıza emin gibiyim. Bir buçuk senedir ne yaşıyoruz belli değil zaten.

     Yanıtla
     • duodenum

      Merak ettim hangisi olduğunu, Funereal Presence miydi? 2019’dan daha fenası 2016’ydı. Millet 50 albümlük 100 albümlük listeler yapıyordu. Bir daha öyle bir sene zor gelir. Bütün gezegenler aynı hizaya gelmişti sanki.

 • preddestine

  Son zamanlarda yeni albüm dinleyemiyorum pek ama yılın ilk yarısındaki gibi dinlemeye geri döner ve dinlediklerimi de ilk dinlediklerim kadar beğenirsem yıl sonu listesini nasıl hazırlayacağım bilemiyorum; şimdiden yirmi albümü aştı liste. 2019’daki kadar başyapıtların havada uçuştuğu bir yıl olmasa da bu yıl da oldukça etkileyici eserler çıktı bana kalırsa. İlk üç albümü bu laftan ayrı tutuyorum, benim için ilk üç her anlamda muazzam.

  1) Godspeed You! Black Emperor – G_d’s Pee AT STATE’S END!
  2) Forhist – Forhist
  3) NOÊTA – Elm
  4) Djevel – Tanker som rir natten
  5) Ferriterium – Calvaire
  6) Mare Cognitum – Solar Paroxysm
  7) At The Gates – The Nightmare Of Being
  8) Mänbryne – Heilsweg: O udręce ciała i tułaczce duszy
  9) Odraza – Acedia
  10) Krallice – Demonic Wealth
  11) Portal – AVOW
  12) Altarage – Succumb
  13) Sabhankra – Death To Traitors
  14) Aevengelist – Dream an Evil Dream III
  15) Asphyx – Necroceros
  16) Dordeduh – Har
  17) Memoriam – To the End
  18) Majestic Downfall – Aorta
  19) Cult of Luna – The Raging River
  20) black midi – Cavalcade
  21) Clandestine Blaze – Secrets of Laceration
  22) Dodskold – Ödesriket
  23) God Is An Astronaut – Ghost Tapes #10
  24) Guden Av Sorg – Per Lvx Tenebras
  25) Nihilism – Cataclysme vers l’ascendance
  26) Lingua Ignota – AGNUS DEI

  Hayal kırıklığına gelince, açık ara Fuath – II. İlk albüme yakın tek bir ânının bile olmaması cidden çok üzmüştü ilk dinlediğimde.

  Yanıtla
  • Doğru yahu, Fuath da çok net hayal kırıklığydı. İncelememe rağmen unutmuşum bile albümü çoktan.

   Bu listeden Majestic Downfall, Guden Av Sorg ve Lingua Ignota’yı hiç dinlememeişim, bakayım ilk fırsatta.

   Yanıtla
   • preddestine

    Albümün çıkışı belirsiz bir şekilde ertelendiği için epey canım sıkılmıştı zamanında, o yüzden albümün içeriğine dair tek bir şey bile hatırlamıyor olsam da uğradığım hayal kırıklığını çok net hatırlıyorum, haha.

    Yanıtla
 • Gürkan

  Bu yılın ilk yarısında yüzümü güldüren albümler şöyle:

  Amenra – De Doorn
  Ad Nauseam – Imperative Imperceptible Impulse
  The Ruins of Beverast – The Thule Grimoires
  Papangu – Holoceno
  Chevelle – Niratias (En iyi albümünü 2021 yılında veren bir 2000ler alternatif/nu grubu, daha ne olsun!)
  Dvne – Etemen Aenka
  Portal – Avow (Dinlerken insanın nabzını bu denli yükselten başka bir grup yok bence.)
  StarGazer – Psychic Secretions
  Perturbator – Lustful Sacraments
  Ghastly – Mercurial Passages
  Grima – Rotten Garden
  Codex Nero – The Great Harvest of Death (Birazcık Mgla çakması ama harika bir albüm.)
  At The Gates – The Nightmare of Being

  Hayal kırıklıkları:

  Gojira – Fortitude (Yapacağınız albüme tüküreyim.)

  Heyecanla beklediklerim:

  Sepultura ve Hail Spirit Noir’ın yeni albümlerini çok merak ediyorum. Sepultura’nın çıkardığı son single müthişti. HSN ise Ulvercilik oynamaya başlamış ve 80ler synthpop’a yönelmiş.

  Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.