Yerli Pazarı: Meshum – Enigmatic Existential Essence

Merhaba.

Ankara’nın death metal sahnesi malumunuz, ülkemizin ekstrem metal konusundaki en büyük gurur kaynağı. On yıllardır bu sahnede aktif rol alan ve deyim yerindeyse hangi taşı kaldırsam altından çıkan bir adamdan ve son marifetinden, Erkin Öztürk ve Meshum’undan söz edeceğim bugün biraz.

Her ufak toplulukta olduğu gibi Ankara’nın metal ortamlarında da dedikodunun bini bir para; üç aşağı beş yukarı herkes kabul ediyor bunu da. Çoğunlukla uzağında ve müzik üretimi boyutunda zaten zerre katkısı bulunmayan bir kimse olsam da sadece tümünün dinleyicisi ve bazılarının arkadaşı olarak bu ortamda dönen binbir çeşit laf, bir şekilde bana da ulaşıyor. Ben bile nasibimi alıyorum zaten bazen Metalperver sayesinde ki bunda bir anormallik de yok bence; Bergen’in Helvete dükkanına takılanların kendi aralarında ne haltlar karıştırdıklarını, Florida’daki Morrisound Stüdyoları’nın kapısında sıra bekleyenlerin içinde ne dramalar döndüğünü biliyoruz. İnsanın doğası bu, diyerek kabullenmeli belli ki.

Bana anormal gelen ise ömrü hayatımda kendisiyle ahbaplığım birkaç defa ve birkaç cümleyle, hadi en fazla Metalperver’in partisine IN REVEL OF SEDUCE‘u dahil edişimle, zurna kafayla bir konserin kapı önünde iki goygoy etmekle sınırlı kalmış Erkin’e dair kimseden tek bir kötü söz, negatif düşünce veya eleştiri duymamam. Aman aman tanımasam da yaptığı işlerden sevdiğim, sempati duyduğum bir müzisyen kendisi ve RAVEN WOODS‘dan DECIMATION‘a, REKTAL TUŞE‘den THE SARCOPHAGUS‘a, CENOPATH‘tan bugün konuşacağımız MESHUM‘a kadar pek çok kalbur üstü grupta çalmış, destek atmış, bazılarını da bizzat kendi kurmuş, neye elini attıysa ortalamayı yukarı çeken işlerle yerli piyasaya seviye atlatmış, Avrupa’nın pek çok prestijli sahnesinde ortalığı tozu dumana katmış, gerçek bir metal canavarı. Eh, hep elin saçlı sakallısını övecek değiliz; biraz da kendi saçlı sakallılarımızı övelim.

2017’de hayata geçirip bir sene kadar sonra iki parçalık bir EP ile (ismi Promo 2018 zaten) açılışını yaptığı Meshum projesi, Erkin’in öz evladı gibi. Meshum’un CEO’su da, kapıcısı da Erkin. Bütün enstrümanları çalmasının yanı sıra vokali de üstleniyor yani. Son birkaç senede Ankara ekstrem metalinin gözde stüdyosu haline gelen Deadhouse‘taki kayıt ve miks işlerini, görsel çalışmaları saymazsak, Meshum’u Meshum yapan her şeyin altında Erkin’in imzası var. Kadrosunda MOLESTED DIVINITY‘i barındıran, geçmişte DISENTOMB gibi özel harekatçılarla çalışmış Amerikalı şirket New Standard Elite‘ten yayımlanan Enigmatic Existential Essence, Meshum’un ilk ve -şimdilik- tek albümü.

Bir brutal death metal şakası olarak bütün şarkıların E harfi ile başladığı albümün yarım saat süren dayakçılığını irdeleyip üzerine konuşmayacağım elbette. Bu silah, dinleyicisini ezip yok etmek için var Erkin de artık bu silahı bir uzvuymuşçasına rahat kullanabilecek seviyede. İşkencenin sıradan bir yöntem olduğu karanlık günlerde işkenceciler, mahkumlarını yeterince hayatta tutamaz ve ayarı kaçırıp çabucak öldürürlerse kendilerinin de kelleleri gidermiş. Erkin, kütenk kütenk eden tiz trampet ile beyne çiviler çakarken dolgun bas prodüksiyonun sağladığı dengeyle dinleyiciyi hayatta tutmayı başarıyor. Buna karşın Encephalic Transmutation ve Enthrallment Through Excruciation gibi görece uzun parçalardaki ufacık kırıntılar dışında melodiden eser bulamayacağınız albümün affetmezlik seviyesi gerçekten üst düzeyde. Evolvement into Bestiality‘in slam kısmı şimdilik favorim galiba ama işkence devam ederken en derin yarayı hangi darbenin açtığını tespit etmek kolay değil. Öyle net ve odaklı ki yarım saatlik blast-beat şöleni içerisinde doğru dürüst atak bile yok neredeyse ve bunun bilinçli bir tercih olduğu çok açık. Ayrıca davulların drum machine olmadığını da eklemek lazım; bakınız bu alın teridir!

Türe hakim değilseniz muhtemelen önce trampet tonu yüzünden, ona alışsanız bile palm-mute keşmekeşi içerisinden bir şeyler seçmekte zorlanacağınız için Meshum’u bir kenara atma olasılığınız çok yüksek ama brutal death metalde tecrübeli, TRDM işlerine hakim kulaklar için Enigmatic Existential Essence, bu sene dinleyebileceğiniz en dayakşör albümlerden biri. Erkin yine şaşırtmadı kısacası. Kendisine, bileklerine ve kas hafızasına uzun ömürler diliyor, sizleri de BANDCAMP‘e yönlendiriyorum.


Patreon’da hedef: 27/35
Metalperver’e destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp bir göz atabilirsiniz:

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

4 thoughts on “Yerli Pazarı: Meshum – Enigmatic Existential Essence

 • 16 Mayıs 2021 tarihinde, saat 18:11
  Permalink

  EREKSİYON VE ERKEN BOŞALMA SORUNUNA KESİN ÇÖZÜM!!!!! YALNIZCA 40 DAKİKA SÜRÜYOR!!1!!

  Yanıtla
 • 23 Mayıs 2021 tarihinde, saat 16:12
  Permalink

  Brutal death metal konusunda dunya kalitesinde isler cikariyoruz ya, bu cok gurur verici. Albumun produksuyonu cok iyi, pinch harmoniklerin yerlesimi harika, teknikalite muthis.

  Yanıtla
 • 4 Haziran 2021 tarihinde, saat 12:18
  Permalink

  Brutal death işlerinde güçlüyüz gerçekten de.
  Trampet sesi çok ön planda ve bir süre sonra tencere tava takırdaması gibi geliyor, diğer enstrümanların canavarlığını baltalamış resmen.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Yarı Yıl Raporu – 2021 – Metalperver

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.