Ageless Oblivion – Suspended Between Earth and Sky

Merhaba.

Senelerdir beklediğim için midir bilinmez, çıktığı anda yaşattığı hayal kırıklığı nedeniyle kolay kolay geri dönüp dikkatli dinleyemediğim yeni Ageless Oblivion albümü, Metalperver okuyucusu ve PATREON destekçimiz Duodenum’un gözünden kaçmamış ve Suspended Between Earth and Sky hakkında etraflıca bir inceleme yazmış. Buyursunlar:


Oh be, sonunda!

2014’te Metalperver’in incelemesi sayesinde tanıdığım Ageless Oblivion albümü Penthos’a bayılmıştım. 7 yıldır ara ara açıp dinliyor ve her dinlediğimde internette “Ageless Oblivion new album” diye aratıyordum. Grup yeni albümünü neden bu kadar erteledi bilmiyorum, oysa Penthos yeraltı metal basınında oldukça olumlu yorumlar almış, hatta bir sitede 10 yılın en iyi albümlerinden biri seçilmişti. MORBID ANGEL tekinsizliği, DEATHSPELL OMEGA kederi, progresif sıfatını taşıyan bir albümde en çok aradığım özellik olan maceracılık ve her şarkıya kendi karakterini katabilmesiyle 66 dakikalık süresi boyunca hiç sıkmıyor, içindeki bazı şarkıları tekrar tekrar dinletiyordu.

Baştan söylemek gerekiyor ki Suspended Between Earth and Sky, Penthos kadar maceracı ve akıcı bir albüm değil. Selefinin agresif yönleri bir miktar törpülenmiş ve baskın teması keder. İsmini gördüğüm anda “kesin süper bir şarkıdır,” dediğim All Was Froze ve In Medias Res’te grup dişlerini gösterse de ısırmıyor, sadece kovalıyor, yorulunca tekrar köşesine çekilip uzun ve derin düşüncelere dalıyor. Penthos’un rengarenk (siyahın tonları anlamında tabii) müziği yerine daha monoton bir anlatı sunuyor Suspended Between Earth and Sky.

Albüme dair bütün olumsuzlukları tek paragrafta toparladığıma göre hunharca övmeye geçebilirim. In Medias Res’le bütün gücüyle açılıyor albüm ve Ageless Oblivion’un aslında nelere kadir olduğunu tek şarkıda görebiliyoruz. Sadece 6 dakikada uyumsuz arpejlerin arasına funky bir bas partisyonu koyuyor, palm mute cıncırı riflere kontrpuan olarak gitarın üst tellerinde 12. perdeden sonraki perdelerinin kendilerine has sesleriyle melodiler çalıyor, yeni davulcuya alan açıyor. Grubun yazdığı en iyi şarkılardan biri bence In Medias Res ve albümden beklentilerimi tamamıyla karşılıyor.

Devamındaysa grup çok daha içe-dönük bir yapıya bürünüyor. Dokuz buçuk dakikalık süresiyle Anvil Chorus grubun bu yeni yüzünün temsilcisi gibi. Ortasında akıllara ULCERATE ve post-rock etkili işleri getiren uzunca bir build-up’a sahip ve sonrasındaysa umduğum katarsise ulaşmasa da oldukça iyi kapanıyor. Neyseki Ageless Oblivion, önceki albümdeki Glacial Blood gibi şarkılarda gösterdiği üzere gerginliği çözüp katarsis yaratmayı iyi bilen bir grup ve harika şarkı Cohesion’ın sonundaki muazzam blast-beat sayesinde yine unutulmayacak anlar yaratıyor.

Atmosferik denebilecek bir teknik death metal yapıyor Ageless Oblivion ve ilk dinlemelerde bireysel performanslar öne çıkmasa da grubun her üyesinin enstrümanına ne denli hakim olduğu bariz. Bestelerin labirentvari ilerlemelerini takip eden yeni davulcu Noah See yeri gelince hayvan gibi yardırıyor, yeri gelince aksak tatlarla müziği zenginleştiriyor. Davullar bir miktar yapay tınlasa da rahatsız edici düzeyde bir problem yok mikste. Aradan geçen 7 yılda bol bol Ulcerate dinlediğini tahmin ettiğim gitarist David Porter tabii ki hiçbir zaman o kadar kaotikleşmese de Penthos’taki tane tane death metale kıyasla daha girift ve akışkan gitarlar yazmış. Vokalist Stephen Jones ise oldukça geniş bir aralıkta böğürebiliyor ve neredeyse her kelimesi tane tane anlaşılıyor.

Suspended Between Earth And Sky oldukça iddialı ve hırslı bir albüm. Belli ki özene bezene yazılmış ve çok fazla emek harcanmış. Belki volkanik kıştan bahseden sözel konsepti gereği, belki de önceden iki gitaristi olan grubun beste yükünü artık sadece David’in çekmesi sebebiyle benim beklentilerimi tam olarak karşılamasa da bu sene dinleyebileceğimiz iyi death metal albümlerinden. Umarım bir sonraki albüm için bu kadar bekletmezler çünkü Ageless Oblivion bundan çok daha iyisini yapabilecek bir grup. Ben de bu arada “truth is about cohesion,” diye mırıldanır dururum.

83/100


Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.