Hexecutor – Beyond Any Human Conception of Knowledge…

Merhaba.

Yeni Çağ’ın kapanmasına yol açacak Fransız İhtilali öncesinde Fransız aristokrasisi ve tüm o şaşalı, gösterişli yaşamın ardındaki trajedi, beni fazlasıyla cezbediyor. Mutlak monarşinin esareti altındaki halkın ızdırabı ve bunun sonucunda yaşananlar zaten başlı başına herkesin açıp kurcalaması gereken mevzular ama ben işin saray tarafına, aristokrasi içerisinde yaşanan rezillikler boyutuna da ilgi duymuşumdur her zaman.

Mutlak monarşi denilince akla ilk gelen (ve gelmesi gereken) isimlerden, “lÉtat c’est moi”, yani “Devlet benim!” sözleriyle deliliğinin boyutlarını gözler önüne seren Fransa kralı XIV. Louis’yi duymayan yoktur. Yediği naneler bugün bile popüler kültürde harca harca bitmeyen bir kaynak sağlıyor insanlara. Elbette thrash metal de böylesi bir karakteri boş geçecek değil. Öyle ki 72 sene süren (eben Lui) hükmünün beş senelik bir bölümünü kapsayan, sonunda onlarca insanın önce litrelerce su içirilip akabinde kafalarının kesilmesi, bu yetmemiş olacak ki arkasından da bedenlerinin kazığa bağlanıp yakılmasıyla sonuçlanan, açgözlülük, miras ve çeşitli entrikalar nedeniyle vuku bulmuş zehirleme olaylarından esinlenen grupların sayısı hiç de az değil (daha geçen haftalarda HELLRIPPER‘ın The Affair of the Poisons albümünü yazmıştım hatırlarsanız). Bir başka thrash topluluğu, Fransız Hexecutor da 2016 çıkışlı ilk albümü Poison, Lust, and Damnation ile bu konuları işlemiş, haliyle hızla radarıma girmiş bir isim.

Radarımdaydı diyorum ama aslında Beyond Any Human Conception of Knowledge…, beklediğim, çıkışını takip ettiğim bir albüm değildi. Aksine, 2020’nin sonlarına yaklaşırken şöyle sandalyeleri ters çevirmiş, etrafın tozunu alıp unuttuğumuz bir şey var mı diye bakınırken denk geldim ve kıyafet cebinde unutulmuş paraya denk gelmiş gibi sevindim. Hemen de o parayla bira aldım. Çünkü yine biraz alkollü, yine biraz banyosuz, yine biraz akraba dolandırmalı metal.

80’lerin heavy metal ve marş kültürünü benimsemiş, böylece özellikle nakarat kısımları çok akılda kalıcı bestelerden oluşuyor Beyond Any Human Conception of Knowledge…. 2011’de kurulan ve kadrosunu hiç bozmayan Fransız ekibin sık sık ekoya abanmış vokalleri, müziği karanlık yerlere doğru sürüklese de gitar işçiliği ve genel amtosfer o kadar da ışıksız veya günahkar değil. Özellikle ara sıra, yakın dönemden örnek vermek gerekirse VEKTOR‘ün de sık sık yaptığı o bol efektli tiz çığlıklardan da patlatıyor vokal ve o detaya bayıldığımı söylemem lazım. Ana odak ise bütünüyle gitarlarda aslında. Hem tanıdık kalıpların reprodüksiyonu ile rahatça dinlenebilen besteler çıkaran hem de birbirinden enfes sololarla şaşırtıp kaliteyi yükselten Jey Deflagratör ve Joey Demönömaniac ikilisinin işçiliğine diyecek bir şey bulmak zor. Sekiz parçayla elli dakikaya ulaşmışlar ama akıcı gitarlar sayesinde uzun gelmiyor şarkılar. Genel yapıda melodiyi, sololarda ise agresifliği ön planda tutumuşlar gibi ve özellikle Eternal Impenitence ve Kroez Er Vossen gibi parçalarda iyice coşuyorlar (özellikle ikincide ince bir AURA NOIR havası var ki oh be kardeşim püfür püfür). Evet bu arada; Deflagratör ve Demönömaniac.

BATHORY, SARCOFAGO, daha yakına gelirsek URN ve TÖXİK DEATH gibi isimlere yakın duran albüm, eğer türü seviyorsanız, senenin en kaliteli köpekliklerinden biri kısacası. Speed metal taraflarına çok bulaşmadan hızı abartmıyorlar ve nadiren de olsa melankolik bir katman atıp daha derin ve atmosferik bir yöne kaymaktan çekinmiyorlar. Örneğin IRON MAIDEN ve RAINBOW‘ın kimi şarkılarındaki gibi power-ballad tadı veren kısımlar bulmak fazlasıyla mümkün. Tabii bu derinlik biraz da işledikleri konularla ilgili; bu albümde de konsept mevzulardan şaşmamışlar. Sözlere tam hakim olamadım ama iki albümlük bir hikaye anlatmak istiyorlarmış bu defa ve yeni albüm için çok süre beklemeyeceklermiş; canıma minnet. Siz böyle müzik yapın da ben işi gücü bırakıp KÖRHÄN kimliğimle car car Hexecutor över dururum, ne olacak.

P.S.: Mümkün olan her yere Ö harfi sokup grubunuzun adında O olarak bırakmanız olacak iş değil. Lütfen bu ayıbı düzeltin.

85/100


Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Hexecutor – Beyond Any Human Conception of Knowledge…

  • 15 Aralık 2020 tarihinde, saat 02:25
    Permalink

    Yılın en iyi thrash metal albümlerinden biri olmuş. Grubu takibe aldım.👍

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.