Spotify

Doom Metal – 2020

Merhaba.

Heavy, thrash, death ve black metal sonrasında sıra nihayet yağmurlu günlerin, gri bulutların, hezeyan düşüncelerinin fon müziği doom metale geldi. 2020’nin türlere ayrılmış özetlerini sunmaya çalıştığım bu Spotify serisindeki diğer listeleri isterseniz Spotify’da bagirmalimuzik hesabını kurcalayarak, isterseniz de ha puraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şöyle bir bakıyorum da bu yıl 2019’a göre çok daha güçlü geçmiş doom metal adına. Geçen sene SWALLOW THE SUN, FVNERAL FVKK, CANDLEMASS ve bizden de FORGOTTEN gibi isimlerden akıllara kazınan enfes şarkılar geldiyse de albüm bazında öyle aman aman akılda kalıcı bir iş yoktu pek. Bu sene ise, 2020’nin de etkisiyle herhalde, çok daha canavar işler dinlemişiz sene içerisinde.

Doom çatısı altındaki en etkileyici, en bütünlüklü ve güçlü iş, zaten yıllardır istikrarından hiçbir şey kaybetmeden devam etmeyi başaran DRACONIAN‘dan geldi. PARADISE LOST, MY DYING BRIDE gibi devler de kalburüstü albümlerle seneye imzalarını bıraktılar. Sürprizi ise eski MDB gitaristi Hamish’in tutku projesi diyebileceğimiz GODTHRYMM‘i yaptı kesinlikle. Epik doom metal adına enfes bir iş çıkardı Hamish. Ayrıca hem kritiğinde hem de Discord’da yeterince övüp Brave Murder Day sevenlere müjdemi verdim defalarca ama Katatonia’nın o zamanını seven ve hala SOLILOQUIUM dinlemeyen varsa çok şey kaybediyor.

Geleneksel, epik doom taraflarında işler gayet yolundayken (LORD VIGO da atlanmasın) daha ekstrem, death metal veya black metal pratikleriyle harmanlanmış, dokunduğu şeyi çürüten lanetli tarafta da acayip acayip albümler çıktı. BELL WITCH & AERIAL RUIN ortaklığı anamızı ağlatırken ATRAMENTUS da epey canımızı sıktı bu sene. Listenin 2. yarısı tümüyle bu tip ekstrem şeylerden, sakat işlerden oluşuyor.

Çöküp yıkılmadığımız ama bol bol doom dinlediğimiz (hatta Metalperver’in de basın sponsoru olduğu DOOM OVER ISTANBUL sayesinde izlediğimiz de) bir 2021 olması dileğiyle,

herkese keyifli dinlemeler!


Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.