Spotify

Doom Metal – 2019

Merhaba.

2019’un metal adına sunduğu güzellikleri arşivlediğimiz Spotify çalma listesi serimizde bu hafta doom metale odaklanıp sene boyunca durduk yere canımı sıkıp soframın tadını kaçıran isimleri bir araya getirmeye çalıştım. Geleneksel doom, epik doom, death-doom gibi çeşitli alt türlerde hatırı sayılır bir üretimle hem eskilerden hem de yenilerden birçok iş çıktı. Özellikle görece yeni gruplardan (Crypt Sermon, Lord Vicar, Atlantean Kodex, Fvneral Fvkk, Weeping Sores, Avatarium vb.) gelen albümler, doom metalin hareketlenmesini sağladı.

Yine de bu alanda 2019’dan en büyük beklentim CANDLEMASS‘tendi ve en büyük hayal kırıklığım oldu The Door to Doom. Sağda solda kimi tiplerin ortalama bir Candlemass albümünü bu kadar övmesi de grubun kalan işlerine hakaret gibi geliyor bana ve şaşırıyorum biraz… Aynı şekilde NOVEMBERS DOOM‘un da hala nasıl bu işten para kazanabildiğini anlamıyorum, haha. Oysa on sene önce ne kadar iyi bir gruptu…

Senenin en büyük olaylarından biri de şüphesiz doom metalin babalarından SAINT VITUS‘un yeni albümüydü. Ben onların yaptığı doom metale pek yokum ama burada bahsetmezsem büyük ayıp gerçekten. Onun dışında bizden de FORGOTTEN, Of Past and Passion ile Türkiye’de doom metal çıtasını yükseltti fazlasıyla.

Velhasıl doom metale dair 2019’da kayda değer ne varsa toparlamaya çalıştığım bir liste bu. Bilinçli tüketme uyarısını da ekleyeyim; listeyi tamamlamaya çalışırken ruhunuz çürüdüğünde hesabını benden sormayın.

Yıl sonuna doğru bir de black metal listesi yapıp sonlandıracağım bu seriyi sanırım. Eğer başka bir/birkaç türe odaklanan ayrı bir çalma listesi daha gelmesini istiyorsanız, yorumlara yazabilirsiniz.

Herkese keyifli dinlemeler!


PATREON

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

6 thoughts on “Doom Metal – 2019

  • Dr. Rigor Mortis

   kank bu doom değil power metal gibi

   Yanıtla
 • Dr. Rigor Mortis

  forest of shadows – eternal autumn (az bilinen güzellik) favori parçamdır. kötü şarkıları yoktur

  Yanıtla
  • herrholgerr

   Çok güzel, haggard-the final victory kesinlikle dinlemelisin.

   Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.