Spotify

Thrash Metal – 2019

Merhaba.

2019 yılını türlere ayırıp ayrı ayrı mercekler tutarak özel Spotify listeleri halinde arşivlemeye çalıştığım yeni çalma listesi serimizde bu hafta thrash metal dünyasına dalıyoruz. Isınma hareketlerinizi tamamlayın, biranızdan son bir yudum alın ve kendinizi pit’e atın!

Aslında 2019 için thrash metalin yılı olduğunu söylemek zor; 2017’de POWER TRIP’in yaptığı kadar güçlü bir darbe vurup ses getirebilen bir thrash grubu çıkmadı gibi bu sene. Fakat geçmişin köklü isimlerinin peş peşe albüm yayınladığı bu senede kıyıda köşede kalmış, keşfedilmeyi bekleyen saklı hazineler de yok değildi tabii.

Büyüklerden bahsetmek gerekirse yıl içinde ülkemizi de ziyaret eden (her ne kadar Ankara konserinde bir halt duymadıysak da; her yerde söylemeye devam edeceğim bunu) OVERKILL‘in albümü kıymetliydi fazlasıyla. Son dönemde artık suyunun mu çıkmaya başladığını sorgulayacak kadar sık karşılaştığımız reunion kontenjanından konuya müdahil olan EXUMER ve EXHORDER‘ın albümleri de hiç fena değildi. Özellikle Exhorder, groove severlerin de yüzünü güldürecek cinsten enfes bir iş çıkardı ve bana biraz gözardı edildi gibi geliyor.

FLOTSAM & JETSAM, DEATH ANGEL, SUICIDAL ANGELS ve yeni EP’si ile SODOM da yine 2019 yılında thrash metale katkı veren veteran isimler arasındaydı. Fakat bu büyük ismin arasında kaybolmamayı başaran, birçok dinleyicinin adını bu sene öğrendiği ufak gruplardan da heyecan verici albümler geldi… Tabii ki HIGH COMMAND, INCULTER, VIOLBLAST ve WAR CURSE gibi isimlerden bahsediyorum. Hele Inculter ve Violblast ikilisi olacak iş değil. Müthişler, müthiş.

Uzatmayayım, zaten liste yeterince meşgul edecektir… Son olarak bizim taraflarda da görece hareketli bir yıl olduğunu eklemek gerek. Örneğin THRASHFIRE vurdu geçti bu sene. 26 Ekim’de kariyerlerindeki ilk konserlerinden birine çıkmasına vesile olduğum PLEBEIAN da yine gelecek için ümitlendiren, tamamen yerli ve milli sermayenin ürünü, kaliteli bir thrash grubumuz olarak metal sahnesindeki yerini aldı…

Gözümden kaçan, eklenebileceğini düşündüğünüz isimleri, bu liste sayesinde keşfettiklerinizi ve fikirlerinizi yorumlara yazın mutlaka. Herkese keyifli dinlemeler!


Metalperver’e desteğini göstermek ve çeşitli hoşluklardan faydalanmak için PATRON ol!

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

2 thoughts on “Thrash Metal – 2019

 • Hasan

  Kreator tarzında ama daha teknik (veya Sadus tarzı daha doğru olur, o bas da nerdeyse konuşacak) death/thrash sevenler Ripper – Sensory Stagnation EP’sine kesinlikle en az bir kere şans vermeli. İsminde “ripper” varsa bakacaksın zaten.

  Yanıtla
 • Barış Karahan

  Dediğin gibi olağanüstü bir Thrash albümü çıkmadı belki ama çıkanlar ziyadesiyle leziz ve kaliteliydi. Death Angel, Suicidal Angels, Critical Defiance ve Violblast’ın albümlerini aşırı sevdim. Çok fazla dinledim. Flotsam ve Overkill babaları söylemeye bile gerek yok zaten. İkisi de şahane albümler yapmışlar..
  Liste de aliyy-ül a’la olmuş. Tam tadında. Naçizane ben de ufak bir iki ekleme yapayım. Luxemburglu Fusion Bomb’u thrash sever herkese şiddetle ve faşizanlıkla tavsiye ediyorum. Bence yılın en iyi çıkış yapan thrash grubuydu. Albüm ise şahane. Bir de senenin başında çıkan Dust Bolt var. Çok süper olmasa da zevkle dinlenen bir albümdü..

  Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.