High Command – Beyond the Wall of Desolation

Merhaba.

Sitede hala POWER TRIP incelemesi olmaması bir eksiklik gerçekten ama bugün biraz telafi edeceğiz, merak etmeyin.

ALL PIGS MUST DIE, PELICAN, SUNN O))) ve Power Trip gibi çeşitli ve güçlü gruplara ev sahipliği yapan Southern Lord Recordings’in son keşfi High Command, ilk demosunu 2016’da yayımlamış genç bir grup. Tıpkı Power Trip gibi brutal, hatta barbarca thrash metal icra ediyorlar ve ilk albümleri Beyond the Wall of Desolation itibariyle radarıma girmiş durumdalar.

Barbarca dememin aslında önemli bir sebebi var; thrash metal her ne kadar duruş ve tavır ile de doğrudan alakalı bir tür olsa da High Command, Robert E. Howe’un ölümsüz Conan karakterinin hakkaniyetli gaddarlığını yücelten fantastik sözleriyle türdeşlerinden fazlasıyla ayrılıyor. Üstelik bunu pek çoklarına itici gelen power metal şen şakrağıyla değil de thrash metalin tavizsiz sertliğiyle yapıyorlar. Bu açıdan kendine has bir havası var High Command’in ve takdiri hak ediyorlar bana kalırsa.

Bir kutu jilet ayarındaki prodüksiyon, grubun crossover işlerine haddinden fazla bulaşmayıp daha çok orta tempolu katır kutur rifleri tercih etmesi ve Kevin Fitzgerald’ın fazlasıyla KREATOR insanı Mille Petrozza’yı anımsatan kirli çığlıkları, Beyond the Wall of Desolation‘ın öne çıkan yanları. Hızlı şekillenen, çabuk ivmelenen bestelerde ara ara SLAYER düğmesine basmayı da ihmal etmiyor High Command ve hafif bir Ride the Lightning METALLICA‘sı rif anlayışı da benim albümü bu kadar sık çevirmemin en önemli, en içsel sebebi. Visions from the Blade veya Forged to Kill dinlerken kendinden geçenler beni daha iyi anlayacaklardır, haha.

Daha önce duyulmamış şeyler olmasa da sekiz buçuk dakikalık süresiyle albümün en ağır topu konumundaki Devoid of Reality, grubun beste kabiliyetini görmek için iyi bir örnek. Özellikle bu şarkıda olan biteni ayrıca seviyorum ama gitar ikilisi Ryan McArdle ve Mike Bonett’in melodik soloları atmosferi nefis besliyor. Zaten Beyond the Wall of Desolation konuşurken atmosferden bahsetmemek zor biraz; kapaktaki ağabeyin o gürzü birinin kafatasına geçirişini hayal etmek hiç zor değil gerçekten. Buna karşın ya bütünü bozmamak için ya da henüz o seviyede olmadıkları için devamlı geri dönüp dinleyeceğim bir hit bulmakta zorlandığımı belirtmeliyim. Bir sonraki albüme artık.

Crossover etiketine ve POWER TRIP referansına (grubun ilk albümünden bir şeyler almışlar tabii ama bire bir karşılaştırmak yanlış) çok aldanmayın; ileride ustalardan aldıkları şeyleri biraz daha gizlemeyi başarabilirlerse yavaş yavaş yeniden ayağa kalkmaya başlayan thrash metalde özgün bir yer edinebilir High Command ve Beyond the Wall of Desolation, 2019’da agresif thrash yapmak isteyen bir grubun hayal edebileceği en iyi albüm kadar iyi bir albüm. Yolları açık olsun.

83/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “High Command – Beyond the Wall of Desolation

  • 22 Ekim 2019 tarihinde, saat 13:23
    Permalink

    çalma listesine eklendi 🙂 çok seviyorum böyle rutin müziklerle çevresi dolanmış hep aynı müzikleri dinler iken, çaktırmadan sıkılmış ama dinlenicek başka müziği bulamadığım anlarda bu senin bize yolladığın müziklere bağlanmayı, anlatım bozukluğu için kusura bakma ama tenks broooo

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.