Kritik

Savage Circus – Dreamland Manor

BLIND GUARDIAN seviyorsanız artık beni de seveceksiniz.

Thomen “The Omen” Stauch, hatırlayacağınız üzere 2005 yılında Blind Guardian ile olan 20 yıllık birlikteliğine, grubun müzikal evriminden duyduğu memnuniyetsizliği gerekçe göstererek son vermişti. Blind Guardian’ın iyiden iyiye epik ve destansı bir müziğe kayması, grubun ilk 5-6 albümüne hayran olan speed-power metal hayranlarıyla beraber Thomen’i de üzmüş olacak ki, yıllar boyunca Blind Guardian’a aşırı benzemekle kimi zaman eleştirilen Persuader ve Iron Savior gruplarındaki elemanları da yanına alarak Savage Circus isimli bir grup kurarak BG’nin eski albümlerine daha yakın bir noktada duran bir müzik icra etmeye başladı.

Thomen’in “çok mühim kişisel sorunları” yüzünden 2007 yılında grupla turlara çıkamaması ile başlayan süreç, gruptaki Iron Savior elemanlarının Thomen’i gruptan atmasına kadar varan bir noktaya gelmiş, sonrasında 2012 yılında bu defa Iron Savior elemanları topyekun grupla ilişiği kesince, Thomen kendi kurduğu gruba geri dönebilmişti. Bu da böyle hem zihin geliştiren hem de magazinsel bir bilgi olarak burada dursun hadi.

Savage Circus müziğine geri dönecek olursak, gerçekten de şarkılardaki Blind Guardian benzerliği aşırı derecede dikkat çekiyor. Elbette yıllarca “Blind Guardian gibi” müzik yapma hevesiyle bu işe bulaşan Persuader elemanlarının varlığı (özellikle Jens Carlsson’ın vokali), e bir de zaten grubun kuruluş amacını “Eski Blind Guardian soundunu tekrar yakalamak” olarak belirlemiş Thomen’in varlığı, bu benzerliği kaçınılmaz bir hale getiriyor. Peki bu benzerlik kulakları tırmalıyor, keyifleri kaçırıyor, yüzleri ekşitiyor mu? Vallahi aksine insanın pamuklara sarası geliyor grubu, kesinlikle yok öyle bir şey.

Kanımca power metal günümüzde oldukça can çekişmekte. Türe görkemli zamanlarını yaşatan grupların bir çoğu artık farklı müzikler yapıyor, power metal formülüne ekstra bir şeyler katarak varlıklarını devam ettiriyorlar. Geçtiğimiz günlerde incelediğim UNLEASH THE ARCHERS gibi gruplar ise modern yaklaşımlarla türü değiştirip dönüştürmeye çabalıyorlar. Thomen de power metalin bu garibanlığından rahatsız olduğu için, Savage Circus’un ilk albümü Dreamland Manor’da bu tip farklılıklara rastlamak mümkün değil. Evet, yeni hiçbir şey sunmuyor Dreamland Manor. Ancak bu yönde hiçbir iddiası da yok zaten.

Yüksek hızlara çıkan, klasik power metal gitarları Thomen’in çoğunlukla nefes almadan saldırdığı davul setinden ortaya çıkan enerji ve Jens Carlsson’ın Hansi’ye inanılmaz benzeyen (günün birinde böyle bir yorum yapabileceğimi hiç sanmazdım) vokali ile Dreamland Manor, dinleyiciyi oldukça tatmin edebilen bir albüm. Elbette Hansi’nin kendine has ses tonu ile ruh hastası oktav oyunlarını Jens’den beklemek çok yersiz olur. Daha ziyade vokal tarzı ve yaydığı enerji ile bu benzerliğin oluştuğunu belirteyim de sonra topa koymayın beni. Iron Savior’dan tanıdığımız Piet Sielck de enfes ritm gitarlarının yanı sıra koro ve geri vokallerde Jens’e eşlik ediyor.

Baştan sonra köklerine bağlı bir albüm Dreamland Manor. Albümün ortasındaki yarı-balladdan tutun, klavye kullanımının sadeliğine, çiğ prodüksiyona kadar albümü oluşturan tüm unsurlar power metalin altın çağından alınmış ve bir araya getirilmiş. Şarkıların sade ve doğrudan yapısı, Piet Sielck’in kimi zaman şarkılara kattığı bir parça brutalite, tüm şarkılarda bir şekilde varlığını ortaya koymayı başaran leziz baslar ile Dreamland Manor’da eksik çok ama gerçekten çok az şey var.

Ilk şarkı Evil Eyes’daki enerjiyi, Jens’in çığlıklarını, müthiş sing-along nakaratını “Evladım toplayacaksın apartmanı kapımıza; lan nereden gittik gitar aldık bu çocuğa Mediha,” dedirten gitarları ve enfes soloyu severseniz, Dreamland Manor’ı sevmemek gibi bir ihtimaliniz olmayacak. Çünkü öteki şarkılarda da bulacağınız şey tam olarak bunlar.

Keşke bundan birkaç sene önce değil de çıktığı 2005 yılında keşfetmiş olsaydım da şöyle ergen FRP’ci gazıyla iyice çıldırsaydım albümü dinlerken, diye hayıflandığım, BLIND GUARDIAN seven herhangi bir insanın sevmemesine olanak tanımadığım bir albüm Dreamland Manor. Zararın neresinden dönülse kar; daha önce duymadıysanız hemen yumulun.

85/100

SavageCircus_DM589c57ae76a7a58a43565857ba

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.