Mesarthim – Presence EP

Belli aralıklarla sitede kâh kritik olarak, kâh pazar kısalarında, kâh da iyiler listelerinde yer vererek bilinçaltınıza işlediğim, sonunda hepinizi siz farkında bile olmadan fanboyu yapacağım MESARTHIM’in yeni EP’sinden selamlar. Atmosferik, kozmik bir black metal ile psytrance gibi çok uç iki müziği birbiriyle harmanlayıp, yoğurup müthiş bir üreticilikle karşımıza sürekli yeni kayıtlarla gelen Avusturyalı ikili, 2016’da çıkarttıkları 4 EP ve bir albümden sonra 2017’ye de nihayet merhaba dedi.

Mors koduyla şifrelenmiş bir halde “Absence” ismini taşıyan 2016 tarihli albümleriyle başladıkları hikaye “The Great Filter” ve “Type III” EP’leriyle devam ettikten sonra, grubun açıklamasına göre “Presence” ile de son buluyor. “Presence”, iki bölümden oluşan Eschaton ve EP ile aynı adı taşıyan bir şarkıdan oluşan toplam hemen hemen 21 dakikalık bir kayıt.

Eschaton Part I için grubun yaptığı en ambient işlerden bir tanesi denebilir. Çok arka planda cızırdayan gitarların arasında şarkının çoğunluğu uzayın sonsuz boşluğunda durgun bir süzülmeyi akla getiriyor. Grubun kimliği açısından bir yenilik sayılabilecek kadın vokaller de neredeyse ritüelistik tınılarıyla gözlerini kapatan dinleyiciye bulutsuların o nefes kesici renklerini canlandırıyor. Orta noktasından sonra iyiden iyiye elektronik müziğe dönen şarkı metal ile olan bağlantılarını birer birer koparıyor ve synth’ler içinde boğuluyor, ta ki şarkının son iki dakikasını karşılayan bir distortion patlamasına kadar.

Eschaton Part II ise kendisinden önce gelen küçük kardeşinin sert parçalarını alıp kendisine daha güçlü bir zırh örüyor. Şarkının henüz ilk saniyesinden bir meteor yağmuru başlıyor ve dinleyici sağından solundan kayıp giden alev toplarının arasında melodik klavyelerin yönlendirmesi ile süzülüyor. Grubun black metal tarafını iyiden iyiye hatırlaması da bu şarkının bir dakika sınırını geçmesinden sonra başlıyor: gümbür gümbür vokaller, kısa süreli de olsa taramalar derken synth’lerin de arkada büyüyüp bir senfoni ilüzyonu yaratmasıyla “Presence” genişliyor da genişliyor, bir ses sarmalı halinde kucaklıyor dinleyiciyi.

EP’nin aynı adı taşıyan kapanış şarkısı Presence ise belki de şimdiye dek yaptıkları en iyi iş. MESARTHIM müziği için bile oldukça alışılagelmişin dışında efektler kullanılan şarkıyı tasvir etmeye çalışmaktan ziyade, sizlerin keyfine bırakmak istiyorum açıkçası.

MESARTHIM müziğinin bağımlılık yapıcılığı aslında basitliğinden kaynaklanıyor desem yanlış olmaz galiba. Çoğunlukla tek bir katman üzerinden yürüyen klavye melodilerin bol tekrarı ve monotona yakınsayan gitarların üzerine uygun ölçülerle bindirilmesi, müziğin yükselme anlarına eklenen brutal vokallerle birleşince ortaya bu “kozmik, elektronik black metal” çıkıyor ve aslında çok az parçanın çok basit bir şekilde birleştiğini görmek hiç zor değil. Gel gör ki kulağa öylesine yapışan melodiler yakalıyor ve öylesine geniş, uçsuz bucaksız bir manzara çiziyorlar ki insan kendini tekrar tekrar bunun içine çekilirken yakalıyor. Tam burası gel kara delik benzetmesi yap diye çığırıyor şu anda ama siz bundan daha iyisini hak ediyorsunuz. Evet.

Belki tema olarak değil; ama ruh olarak nedense aklıma sürekli SUMMONING’i düşüren MESARTHIM eğer bir müzik elitisti değilseniz (ki ben bazen öyleyim, ona rağmen) epey heyecan verici bir oluşum bence. Sürekli yeni ürünlerle karşımıza çıkıp, seviyelerini hiç düşürmemeleri baya takdire şayan.

89/100

a0005368990_10

Become a patron at Patreon!

Ertuğrul Bircan Çopur

Doydum ama aç gözlülükten yiyorum.

0 thoughts on “Mesarthim – Presence EP

 • 30 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:59
  Permalink

  Gayet başarılı bir şekilde bilinçaltıma işlendi mesarthim. Kritik mükemmel. Bu epyi henüz dinlemedim ama bahsedilen atmosfer, müzik kesinlikle mesarthim dinlediğinizde hissettiklerinizin (ki grubun amaçladığı şey bu elbette) yazıya çok güzel bir dökümü. Mesarthim ile ilgili söyleyebileceğim diğer şey ise yeterli yükseklikte ama kaliteli ses verebilen müzik çalarınız varsa yürürken de pekala ruhu yakalayabilmeniz. Normalde böyle albümleri asla dışarıda dinleyemem ama mesarthim adamı uzayın karanlığına bir şekilde çekiveriyor.
  Alakasız bir şekilde belirtmeden de geçemeyeceğim ama kapatmayın bu siteyi. Sakın.

  Yanıtla
  • 2 Mayıs 2017 tarihinde, saat 12:10
   Permalink

   Birkaç gündür pek internet erişimim yoktu cevap yazamadım, çok teşekkürler bu güzel sözler için. Öylesine bir motivasyon geliyor ki böyle geri dönüşler alınca anlatamam hahah.

   Siteyi kapatmak gibi bir düşüncemiz hiç yok; hatta niyetimiz kritik düzenini bozmadan farklı şekillerde daha çok gruptan, daha çok albümden bahsedip burayı yalnızca bizim yazılar yazdığımız formattan çıkartıp iyiden iyiye interaktif bir şekle büründürmek. Yavaş yavaş olacak umuyoruz ki. 🙂

   Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.