Havukruunu – Kelle Surut Soi

Fin grup Havukruunu’yu 2015’de çıkan ilk albümlerinden beri takip ediyorum. Havulinnaan, pagan black metalini 90’lar 2. dalga melodik black metaliyle çok iyi harmanlayan, dinlemesi kolay ve keyifli bir albümdü. Özellikle post-black metal akımına kapılmadan, Avrupa insanı olmanın getirisiyle sahip oldukları kültürel mirasa sahip çıkarak eski ustaların ayak izlerini takip ettikleri için saygımı kazanan Havukruunu, 29 Nisan’da 2. albümü Kelle Surut Soi”ile gönlümdeki yerini biraz daha sağlamlaştırmayı başardı.

Baştan aşağı Fince olması sebebiyle içselleştirmesi ve bağ kurması biraz zor olsa da müziği ile yeterince samimi bir hava yaratabilmiş olması sayesinde Havukruunu müziğine yakınlık duymak o kadar da uğraştırıcı değil. Müzikteki IMMORTAL, BATHORY, DISSECTION ve MOONSORROW etkilenimleri de bu yakınlık kurma işini kolaylaştırıyor elbette. Grubun on yıllar evvel ortaya çıkan ve görkemli zamanları çoktan geride kalmış bir türün merkezinde müzik yapıyor olmasını geri kafalı bulanlar olabilir ve bunda bir sorun yok tabii ki. Fakat ben son 5-6 senede pıtrak gibi oradan buradan fırlayan, ağızlarına terlikle vurulası hipster black metalciler yerine bu arkadaşları ve türevlerini tercih ederim. Dönüşüp değişeceğiz derken maymuna çevirmiyorlar kendilerini en azından. Bu konuyla ilgili yazacağım her yeni cümle ile daha da yükseleceğim sanırım. O nedenle olayı farklı bir konuya ve tartışmaya çekmeden albüme dönelim.

Rahmetli Quorthon’un açtığı yoldan ilerleyen Kelle Surut Soi tekerleği yeniden icat etmiyor belki ama türü sevenler için yeterince taze ve keyifli şeyler barındırıyor. Birbirinden melodik gitarlar, yerinde bir klavye kullanımı ve bol zilli davullar ile işin black metal kısmını gayet iyi götürürken diğer tarafta müziğin kimliğini ve albümün duygusal ritmini bulmak için Viking temasından besleniyor. Özellikle açılış şarkısı Jo Näkyvi Pohjan Portit, 50 dakikayı aşan süresiyle Kelle Surut Soi‘de nelerle karşılaşacağınızı çok iyi özetleyen, enfes bir pagan black metal şarkısı.

Havukruunu’yu özgün kılan şeyler ise genellikle vokallerde ve gitarlarda ortaya çıkıyor. Zaten hepi topu 2 kişiden oluşan grubun enstrüman hakimiyeti gerçekten de üst seviyede. Özellikle Vainovalkeat sonlarındaki müthiş solo ve ilk dinleyişte “yuh, ne oluyoruz?!” dediğim, patır kütür ilerleyen Vainajain Valot grubun ne kadar işini bilen müzisyenlerden oluştuğunu görmek için yeterli olacaktır. Bu ikisi yetmezse bir de Myrskynkutsuja verelim bir doz. Melodik black metal nedir, nasıl yapılır, nasıl duygu katılır dersi de aradan çıkmış olur hem.

Temposu nadiren düşen Kelle Surut Soi, buna rağmen çok dengeli bir şekilde ilerliyor ve ne dinleyicisini yoruyor ne de sıkıyor. Hafif bir tempo düşüklüğü ve koro vokaller ile BORKNAGAR usulünde geçilen kimi pasajlar albüme nefes aldırıyor ve örneğin bir Vaeltaja sade bir rif, clean/scream vokal geçişleri ve orta tempo davulları ile grubun düşük tempolarda da iyi işler ortaya koyabileceğini ispatlıyor. Gerçi zaten 3:00 civarı bu şarkı da enfes bir yere bağlanıp harika bir soloyla kapanıyor ve MOONSORROW olmaktan çok şık bir hareketle sıyrılıyor. Albüm geneli için de buna benzer bir şey söylenebilir hatta. Bir şarkıyı ne zaman bir gruba çok benzetmeye başlasam Havukruunu bir şekilde bu düşüncelerimin dağılmasını sağlayan bir yola sapıp özgün bir hale gelmeyi başarıyor.

Kelle Surut Soi müthiş bir IMMORTAL-MOONSORROW karışımı. Kritik boyunca adı geçen gruplardan ve özellikle bu iki gruptan hoşlanıyorsanız Havukruunu sevmemeniz imkansız gibi bir şey. Kelle Surut Soi’yi severseniz ilk albüm Havulinnaan’a da göz atmayı unutmayın. Rahatlıkla sene sonu listemde yer alacak bir albüm yapmış Havukruunu. Mis gibi, mis.

84/100

a4135593751_10

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.