Kritik

Hamferð – Támsins likam

Melodik death/doom metalin progresif kıyılarında gezinen, kadrosunda KREATOR’dan MOONSORROW’a pek çok gruptan eleman barındıran acayip oluşum BARREN EARTH‘de, SWALLOW THE SUN vokalisti Mikko gruptan ayrıldıktan sonra mikrofonu devralan vokalist Jón Aldará da kimmiş diye bakınırken keşfettiğim bir grup Hamferð. Evet, ortalık biraz karışık.

Barren Earth bahsini bir kenara bırakarak Hamferð’e geçecek olursak, Faroe Adaları çıkışlı bu funeral death/doom metal grubu, artık tekdüzeliğinden gına geldiği için bir süredir uzak durmaya çalıştığım bu tür içerisinde son yıllarda gördüğüm en güçlü, en ezici işlerden bazılarına imza atmış durumda. Yeni albümleri Támsins likam da bu başarılı grafiğin yükselme eğilimindeki gidişatına ivme kazandıran cinsten, grup adına harikulade, dinleyiciler için ise epey yıkıcı bir iş.

Hamferð bir önceki Evst albümü için hazırladığı konsepti sürdürerek, yeni albümde çocuklarını kaybetmiş bir çiftin ızdırabını işliyor ve dinleyiciyi yerden yere vuruyor. Tabii albümdeki sözler İngilizce olmadığı için bu konsepti ancak sağda solda araştırarak öğrenebiliyorsunuz ama bu bence hiç de kötü bir durum yaratmıyor, zira müzik zaten öylesine yüksündürüyor ki insanı, o karanlık ve kasvetli melodileri iyice vurgulayarak öne çıkaracak anlaşılabilir İngilizce sözler olmaması kendi adıma bir avantaj. Yoksa hakikaten Támsins likam’ın sonuna gelmek pek mümkün olmaz sanırım.

Doom metalin hangi halini icra ediyor olursanız olun, ilk olarak sahip olmanız gereken şey harika bir vokalisttir. Dünyanın en hüzünlü melodisini de bulsanız, en ağır gitar tonunu da tuttursanız, en karanlık atmosferi de yaratsanız eğer vokalistiniz duyguyu geçirebilecek güçlü bir sese ve yoruma sahip değilse kurduğunuz yapı havada kalır. Hamferð bu konuda inanılmaz şanslı, çünkü Jón Aldará hakikaten son yıllarda duyduğum en özgün, en güçlü vokalistlerden biri. Farklı vokal teknikleri kullanarak, üstelik de her birinde gayet başarılı bir şekilde evladını yitirmiş perişan bir ailenin dramını derinden hissettirmeyi başarıyor. Özellikle Hon syndrast tamamen Jón’un omuzlarında yükseliyor ve adamın nelere kadir olduğunu açık seçik görebiliyorsunuz.

Açıkçası Támsins likam gerçek bir kış albümü ve ne anlattığı da dinleyenin kendine nasıl bir ortam kurduğuyla doğrudan ilintili bir şekilde değişebiliyor. Zaten eğer Faroe Adaları dilini bilen manyağın biri değilseniz albümde ne döndüğünü anlamanız zor. Ayrıca kendi kafanızda kurgulayacağınız şey de illa ki yukarıda bahsettiğim hikaye olmak zorunda değil. Üstelik hem dilin kendisi hem de Jón’un yorumu sayesinde albüm öyle bas bas bağırmıyor ben İngilizce değilim diye. Yani dil bariyeri diye bir şey kesinlikle söz konusu değil. Hal böyle olunca adamların kurguladığı enfes atmosferi, Jón’un muhteşem performansını, KATATONIA‘dan bile artık bekleyemeyeceğimiz Frosthvarv gibi bir şahikalığı, on bir dakikaya yaklaşan süresi ve özellikle ikinci yarısında Jón’un iyice CANDLEMASS vokalleriyle insanı paralayan efsane kapanışı tecrübe etmek için önünüzde hiçbir engel kalmıyor. Támsins likam gerçekten de çok iyi bir albüm ve türe yakınsanız kesinlikle kaçırmayın derim. Hep başkaları mı üzecek, biraz da Hamferð üzsün.

84/100

 

 

 

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

4 thoughts on “Hamferð – Támsins likam

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.