Kritik

Kreator – Hate Über Alles

Merhaba.

40 yıllık heybesine 15 albüm Alman thrash metal sahnesinden başlayıp dünyaya yayılan bir ateşin fitilini yakan gruplardan biri Kreator. Öyle çoluk çocuğun eline oyuncak edilecek, hakkında boş yapılmasına müsaade edilecek bir isim değil yani. Bununla birlikte göte göt demezsek götün götlüğü yanına kar kalır… Ne dedim ben de bilmiyorum, anlarız herhalde birazdan.

Kantaron yağı gibi her yaraya merhem olacağı düşünülerek son yıllarda olur olmadık bir ton albümün kapağında karşımıza çıkan Eliran Kantor imzalı kapağı, thrash düsturuna uygun, nükteli albüm ismi ve eli kanlı Petrozza’lı grup fotoğrafıyla, Kreator cephesinde old school thrash ateşinin henüz sönmediğine dair güçlü bir mesaj almak mümkün. Bununla birlikte Kreator’un zaman zaman kendi kalıplarının dışına çıkmaktan çekinmediği, deneysel takılabildiği de bir gerçek. Bu tavır bazen Renewal gibi ilginç sonuçlar verdiyse de deney tüpü elde patlayınca ortaya Endorama gibi evlerden ırak işler de çıktı ama en azından deniyorlardı… Maalesef bu defa denememişler bile.

Eski tutan parçalardaki fikirler tersyüz edilmiş; NWoBHM armonileri eklenerek konforlu bir melodiklik eklenmiş; tekrar tekraroğlu nakaratlarla konserlerde seyirciye söyletilecek yerler parlatılmış; modern, fakat içi boş bir prodüksiyon ve paket ile bir nevi thrash metalin ARCH ENEMY‘si olmaya oynanmış ve kısacası her şeyin üzerinde tutulmasını beklediğimiz nefret ve öfke, yerini herkesin sevgilisi olmaya çalışan karaktersiz bir Instagram tatlışlığına bırakmış.

Bunu yapan canımız ciğerimiz Kreator diye de nepotist yaklaşıp Kreator’u kayıracak değildim tabii. E buyrun cenaze namazına!

Plagiarism; yani intihal. Kreator’un uzun süredir en büyük günahı bu. Aslında bir grubun kendi fikirlerini kopyalaması bir suç sayılmamalı ve Kreator da bu günahı patlayıcı bir enerji ve Petrozza’nın samimi hissettiren öfkesiyle örtmeyi başarıyordu belli oranda. Gods of Violence ve Phantom Antichrist gibi albümler bu şekilde suyun üzerinde kalmayı başarmışlardı örneğin ama Hate Über Alles fazla hesaplı besteleri, özellikle 2. yarıda düşen temposu ve kalitesi, işin içine bir de samimiyetini sorgulatan bir yapaylığı eklenince hızlıca tüketti kredilerini.

Spaghetti Western, yani gülün geçin abi çok da şeyapmayın, tarzı Western filmlerinin yönetmeni Sergio Corbucci’ye ithafen yazılan Sergio Corbucci is Dead girizgahı, albümün karakterini açıklamak için iyi bir örnek. Hate Über Alles için spaghetti thrash tanımı yapsam artık iyice meczup döver gibi olacak diye düşünüyorum ama bir yandan da güzel oldu. Crush the Tyrants diye şarkı yapmışsın ama belli ki daha siz hazır olmadan albüm direten Nuclear Blast‘a bile kafa tutamıyorsun Kreator; nasıl ezeceksin tiranları bu şekilde canım benim. Ayrıca bu tip salt atmosferik açılışların thrash metal albümlerinde çok sakil durduğunu ne zaman fark edecek gruplar, merak ediyorum.

Yıllardır yaptığı gibi özel harekat operasyonu gibi camı çerçeveyi indirerek giriyor Hate Über Alles. İsim parçasının diğer birçok Kreator hitine benzerliğine takılmazsanız -ki ben takılmıyorum, derdimin bu olmadığını yineleyeyim- yüksek temposu, melodik rifleri ve Petrozza çığlıklarıyla bildiğimiz, sevdiğimiz Kreator’a dair her şeyi eksiksiz. Nakaratı sevilmeyebilir ve bence de hem melodisi, hem vurgusu hem de tekrarıyla bayıyor bir süre sonra ama şarkı genel olarak gayet iyi. Killer of Jesus, Gods of Violence‘dan fırlamış gibi ve thrash temposunu marş var ritimlerle birleştiriyor. Bir sonraki Crush the Tyrants orta tempolu davulları ve Petrozza’nın emredici vokalleriyle çizgiyi bozmasa da hayla gücünü zerre harekete geçirmeden, omurilikten yazılmış gibi tınlıyor. Bu arada davul gemişken 55 yaşına gelmiş Ventor’un davullarına hakkını teslim etmek lazım. Yaşlanmıyor adam.

Bu noktadan itibaren aşağı yuvarlanmaya başlıyoruz. Strongest of the Strong geleneksele yaklaşıp ucuz fikirler, heavy metale ve ana akıma yakın duran fikirlerle ucuz tınlıyor epey. Become Immortal da yine Crush the Tyrants gibi sırtını Petrozza’ya dayayıp orta tempoda, ACCEPT soslu Kreator oyunlarına devam ediyor. Hele bu parçadaki sözüm ona epik koro… Öf thrash grubusun sen ya.

Gerçi onun şokunu atlamadan Conquer and Destroy‘un 3. dakikasındaki saçma sapan temiz vokalli bölüm geliyor ve ona da tam şaşıramadan Midnight Sun ile işler iyice garipleştiriyor. Açık söyleyeyim, şarkıyı sevdim. İngilizcede earworm olarak tabir edilen, insanın ağzına dolanan şarkı sıfatını sonuna kadar hak ediyor. Kadın vokalin çok zorlama olduğunu ve şarkıya bir şey katmadığını düşünmekle birlikte hali hazırda fazla minnoş olan besteyi daha da yumuşattığını söyleyebilirim. Yine de gerçekten insanın diline dolanma potansiyeli yüksek ve ben de özellikle kritik için tekrar dinlerken dönüp dönüp Midnight Sun nakaratı dinlediğimi itiraf etmiş olayım.

Sadece farklı olduğu için dikkat çeken bu bir-iki parçadaki eklemeler haricinde, özellikle son üç şarkı Kreator’un standart besteciliğinin en ortalama yönlerini gözler önüne seriyor. Eski kafa tabirle B yüzü denilen kısmın hakkını veren doldurma şarkılarla kapanışa giderken sondaki Dying Planet, zaten ite kaka giden kağnıya artık kaldıramayacağı 7 dakikalık bir yük daha bindirince bu yolculuk, planlanandan çok daha erken bir şekilde sona erdi benim için. Son zamanlarda dinlediğim en yavan, en manasız parçalardan biri Dying Planet ve bunu albümün sonuna koymak korkunç bir fikir. “Nasılsa albüm dinlenmiyor, konserlerde Hate Über Alles diye bağırtsak milleti yeter,” denilmiş herhalde.

2019’da çıkan muhteşem Genesis XIX sonrası Alman thrash metali için duyduğum heyecan katmerlenmişti ve bu yıl DESTRUCTION da ortalama üstü bir albüm yapınca yeni Kreator’u heyecanla bekliyordum ama pek çokları gibi benim için de büyük bir hayal kırıklığı oldu Hate Über Alles. Belli ki Kreator’un albüm yapası zaten yokmuş; keşke üç-dört parçalık bir EP ile geçiştirilseydi. Yine tıpkı şimdi yapacakları gibi bir-iki parçayı çalma listelerine ekler, yaz festivallerinde ekmeklerine bakarlardı. Ben de thrash metal olduğu bile yer yer şüpheli bu ucubeye vakit ayırmak zorunda kalmazdım.

60/100


Metalperver’de olan bitenden memnunsanız aşağıdaki düğme aracılığıyla PATREON üzerinden destek olabilirsiniz:

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.