Exhumed / Gruesome – Twisted Horror

Merhaba.

Piyasadaki en cani grupların hatırı sayılır bir bölümünü çatısı altına toplamayı başarmış canavar bir plak şirketi Relapse Records. Kan banyosu metali için ilk bakılması gereken yerlerden biri. 90’ların ilk yarısını yeraltı sahnesine vahşet temasını yaymakla geçiren, 2000’lerde gelen birkaç albüm sonrası kısa bir ayrılığında ardından 2011’deki All Guts, No Glory ile yeniden dirilen hayvan grup Exhumed ile DEATH‘in mirasını yaşatma amacıyla yapılan Death to All konserleri esnasında tanışan Matt Harvey – Gus Rios ikilisi tarafından kurulan ve yine çiğ iç organ ile beslenmenin vücuda faydalarını anlatmak gibi bir misyona sahip Gruesome’ı birleştiren enfes bir split var karşımızda. Bunun için Relapse’teki elemanlara ne kadar teşekkür etsek az diyeceğim ama bir yandan da iki grubun da gitar-vokali aynı kişi (Matt Harvey). Adam kendi içinde bölünmüş gibi bir şey yani bir yandan da. Ne güzel şeyler oluyor hayatta.

İki grubun son albümlerinden yola çıkarak Twisted Horror ismi verilmiş bu çalışmada üç Exhumed, iki Gruesome şarkısıyla yirmi dakikalık canavar bir death/grind şöleni sunuluyor. Şarkıların tamamı yeni bu arada. Gerçi o kadar tanıdıklar ki yeni olup olmamalarının bir önemi kalmıyor pek de.

Exhumed’u bilmeyenler için zaman zaman gruba sahnede elinde elektrikli testere ile manyak gibi oradan oraya koşturan bir arkadaşın eşlik ettiğini söylesem yeterli olur herhalde. Haliyle ilk parça Rot Your Brain, testere gibi tınlayan canavar gitarlarla ve pratik efektler uygulandığı için iyice korkunç ve gerçek görünen bir 80’ler gore filmi tema müziği tadında açılıyor. Daha 2. dakika civarındaki orta tempo rife geçemeden kandan önününüz göremez, zemini kaplayan kopmuş uzuv ve iç organ yığınından dengenizi sağlayamaz, yolunuzu bulamaz bir hale geliyorsunuz. Eti kemikten sıyırıyor resmen Rot Your Brains. Aradaki kısacık pinch harmonic oyunları da iyice pisleştiriyor işi. Mis gibi yahu, mis.

İsveç usülü vahşet metaline göz kırpma mevzuları, Buried to Die ve Dead, Deader, Deadest (ya senin adını yerim ben hshah) parçalarında da devam ediyor. Matt’in ikili vokallerinde ve gitar sololarında CARCASS gibi devleri de duymamak zor bu arada. Kısacası üç parçalık bu kısımda hızdan, vahşetten kudurmamak elde değil.

Gruesome ise bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere Matt Harvey’nin DEATH ilhamını çok açık bir şekilde müziğine yansıttığı bir isim. Tabii son dönemdeki progresif death metal işlerinden ziyade gore temasıyla çevrelendiği ilk yıllarına mercek tutuyor Matt. Death’in o döneminin hastası biri olarak Gruesome müziğine bayılıyorum haliyle ve siz de öyleyseniz son iki parça A Mind Decayed ve Led into the Dark‘tan da büyük keyif alacağınıza eminim.

Exhumed’a göre çok daha yavaş ve sakin (görece) kalıyor tabii Gruesome parçaları ama tematik açıdan ve müzisyenlik bakımından hiç geri kalır yok. Spiritual Healing civarından rifler, Chuck Schuldiner‘ın kötücül çığlıklarına öykünen vokaller, kaotik ve melodik anlayışı bir arada sunan sololar ve özellikle arkadaki ritim gitar ile A Mind Decayed, unutulmuş bir Death kaydı gibi tınlıyor ki buna coşacak çok fazla insan tanıyorum. Led Into the Dark ise daha da geriye gidip death metalin ilk günlerine uzanıyor. Hele Matt Harvey’nin vokali yok mu…

Şu ana kadar yazıyı okumayı sürdüren ekip bir noktada iki grubun kendinden ne kattığını merak ediyor olabilir ve işin aslı gerçekten de hiçbir şey katmıyorlar. Haliyle hem grupları hem de Twisted Horror‘ı özgünlük üzerinden övmek veya yermek mümkün fazlasıyla. Fakat gördüğünüz üzere ben övme taraftarıyım fazlasıyla. Adamlar bakın ne yaptık, aklınızı alacağız! gibi bir iddia veya pazarlamayla çıkmıyorlar ve kendi sevdikleri metali, onu yıllardır seven ve daha fazlasını beklemeyen insanlara satmanın peşindeler kabaca. Eh, samimi olun canımı isteyin. Mis gibi, canavar gibi bir iş Twisted Horror. Şiddetle tavsiye.

85/100


Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Exhumed / Gruesome – Twisted Horror

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.