Kritik

Enforced – At the Walls

Merhaba.

Yaratıcı ismiyle diğer grupların arasından rahatlıkla sıyrılabileceğine gönülden inandığım Enforced (yettiniz be), 2016’da Amerika’da kurulmuş bir crossover/thrash grubu. 19 Temmuz’da yayımlanan At the Walls ise bu taze topluluğun ilk albümü.

Jilet gibi thrash rifleri, iyice gazı kökleyen dur-kalk bölümler, hızını alamayan kaotik sololar ve hardcore türüne yakın, var olan her şeye öfke kusan canhıraş bir vokal; Enforced müziğinde sizi bekleyen şeylerin özeti hemen hemen bu. Dokuz parçayla yirmi altı dakikayı biraz geçen At the Walls, grubun demo günlerinden kalma bir tane orta tempolu, SLAYER‘a saygı duruşu tadındaki Retaliation dışında ayağını gazdan hiç çekmiyor. Bu arada Skinned Alive şarkısına konuk vokal olarak INTEGRITY insanı Dwid Hellion destek atmış. Enforced boş yapmamış kısacası.

Knox Colby’nin bu müziğe cuk oturan öfkeli vokalleri bir yana, eğer gay pornosuna düşkün değilseniz çocuğun ismini Google’da aratmamanızı tavsiye ederim. Talihsiz bir isim, haha. Bu arada albümün prodüksiyonunda bir gariplik sezebilirsiniz, çünkü üç, dört ve beşinci sıradaki şarkılar grubun 2017’de yayımladığı EP’den alınmış. Ne kadar uğraşmışlar düzeltmekle bilmiyorum ama pek olmamış ve anlaşılıyor hemen fark. Bu arada kalan şarkılarda da 2017’deki POWER TRIP çılgınlığı Nightmare Logic‘i yapan prodüktürle çalışmış Enforced ve bu da bir şeylere işaret ediyor yeterince. Grubun potanisyeli EP zamanlarından belliymiş zaten; o üçlüdeki Slayer bestesi bir yana, diğer ikili Born Lost ve The Heat, açık ara albümün en gaz, en groove ve keyifli şarkılarından. Kapanıştaki Civilized Mind da her ne kadar dünyanın en bilindik, en dandik üçlü taramasından yürüse de albüme yakışan bir gazla yapıyor finali. Bu arada bazen gitarlar gerçekten lise seviyesi cıncırıya kaçıyor ki ilk albüm hatırına, bütünün gazına yiyor hadi şimdilik ama umarım sonraki albümlerde toparlanır, yoksa halimiz duman!

Böylesi spesifik ve net bir iş hakkında söyleyecek fazla bir şey çıkmıyor tabii. Belki Power Trip kadar yaratıcı veya süslü değil ama tutarlılık, bütüncüllük açısından bir tık önde bile sayılabilir. Eğer ileride odağını kaybetmez, yaratıcılığını geliştirirse adını daha çok duyacağımız bir gruba dönüşebilir Enforced. Modunuzun düştüğü, bir şeylere sinirlendiğiniz bir anda açın; yirmi alt dakikalık bu leziz albümle terapiyi beleşe getirin.

81/100

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

4 thoughts on “Enforced – At the Walls

 • Bu albüme hiç yorum girilmemesine biraz sinirlendim o yüzden bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim 😀

  Yanıtla
  • Haha ben bu albümü yazdığımda Enforced daha keşfedilmemişti memlekette maalesef. Bu seneki albümün kritiği ile bu yazının okunma sayıları arasında dağlar kadar fark var.

   Yanıtla
   • Hshahh geç olsun güç olmasın ben de bu seneki albümden sonra keşfettim 😀 bu arada gerçekten çok talihsiz bir ismi varmış vokalist elemanın google’da hiç aratmamıştım daha önce 😀

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.