Wormed – Metaportal EP

Merhaba.

Dersimiz: Brutal/teknik slam death metal.

Konumuz: Wormed’un 19 Temmuz’da yayımlanan yeni EP’si Metaportal.

1998’den beri aktif olsa da İspanyol grubun ilk albümüyle ikincisi arasında tam on yıl var (2003-2013) ve ben de şu ana kadar yalnızca 2016’da yayımlanan üçüncü albümleri Krighsu‘yu şöyle bir dinlemiş halimle giriştim bu EP’ye. Her ne kadar en sevdiğim death metal tarzı bu olmasa da Krighsu bilim kurgu konsepti ve çok kafa ütülemeyen müziğiyle bir süre beni oyalamıştı. Aşırı teknik kasıp müziğin ruhunu baltalamayan, atmosferin gücünü gözardı etmeyen Wormed’un distopik fikirlerle harmanlanmış hayvan adam death metali kafası, Metaportal‘ı merak edip açmama yetecek kadar ilgi çekiciydi kısacası. Bu EP için biraz araştırma yaparken grubun bütün albümlerinin Krighsu karakteri ve konsepti etrafında şekillendiğini gördüm bu arada… İşin yoksa otur hepsini dinle hikayeyi çözmek için şimdi, hay ulan!

Neyse, grubun kendi tarzından taviz vermeden devam ettiğini görmek güzel. Metaportal, birbirinden roket dört brutal/teknik death metal bestesiyle, benim gibi belirli bir süre sonra türün kendisinden bunalabilen dinleyiciler için tam ayarında bir doz büyükbaşlık yapıp çekiliyor kenara. Evrendeki sağ kalan son insan (o da gerçi sibernetik bir vatandaş galiba) Krighsu‘nun macerasını devam ettiriyor Wormed ve yine engin uzay boşluğunda geçen fütüristik bir macerada boyut kapılarından geçirip uhrevi diyarlarda gerçeklik sorgulatıyor. Bu türün olmazsa olmazı yan yana mümkün olduğunca çok hece dizme oyunlarına bulaşmadan, tatlı tatlı anlatıyor hikayesini de anlayabiliyoruz neyse ki Krighsu kardeşimiz ne yaşıyor.

Aksak ritimler, progresif dur-kalk bölümler ve kafayla duvara çivi çakmacı azman slam death metal kısımlarının arasına çok iyi yedirilmiş gitar numaralarıyla renklenen Wormed’un müzik tarafında en çok hoşuma giden, EP’nin son anları oldu galiba. Galaksinin bir ucundan ötekine gönderilmeye çalışılan bir sinyalmiş gibi giderek yükselen, bozulan bir dörtlük tekrarı şeklinde sona eriyor E-XYSTEM://CE ve gerçekten ilk dinlemede insan müziği dinlediği cihazda bir sorun var zannediyor. Harika bir fikir.

Bu arada EP boyunca Phlegeton Bey’in alabildiğine pes höykürüşleri de başka dünyadan olma hissini yükseltiyor kesinlikle. Şarkı olarak bir tık diğerlerinin gerisinde kaldığını düşünsem de Bionic Relic‘teki guttural şovu enfes Phlegeton’un. Davulcularının erken yaştaki vefatından sonra, 2018’de gruba dahil olan V-Kazar’ın enerji içeceği komasına girmiş davulları EP’nin her anında ateş ediyor resmen.

Türü seviyorsanız mutlaka bir kulak kabartın zaten ama eğer biraz mesafeliyseniz de hem kısa süresi, hem belki tahammül sürenizi artırabilecek konsepti hem de teknik yoğunluğuna rağmen yorucu olmayan yapısıyla Metaportal, Wormed müziğine ve belki de death metalin bu anormal yaradılışlı dünyasına girmenize yardımcı olabilir.

85/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.