Kvist – For Kunsten Maa Vi Evig Vike

Merhaba.

Daha önce Metalperver tarihindeki 666. yorumu girerek bir albüm kazanan eski okurlardan Orhan Kemal Usta, Patreon‘da da Metalperver’i yalnız bırakmadı ve aboneliğinin şerefine kült grup Kvist’in ilk ve tek albümünü incelememi rica etti. Hem böylesine değerli bir albümü Metalperver okurlarına kazandırdığı için hem de Patreon üzerinden sağladığı destek için buradan selamlar.

Gelelim Kvist’e. 1993’de Norveç’te kurulan ve 1996 yılında yayımladığı, her daim sanata boyun eğmek gibi bir anlama gelen For Kunsten Maa Vi Evig Vike albümü sonrasında dağılıp sırra kadem basan bir isim Kvist. Grubu oluşturan üç elemanın şu an nerede olduklarına, hayatta olup olmadıklarına dair bile bir fikrim yok ve çok da açıp araştırmak istemiyorum zaten; eski fotoğraflarındaki halleriyle kalsınlar hatıramda, memur falan oldularsa yüreğim dayanmaz buna, haha.

Hey gidi hey.

Mayhem’den Behemoth’a, Carpathian Forest’tan Katatonia‘ya kadar pek çok önemli gruba ev sahipliği yapmış ve hala aktif olan Avantgarde Music’ten çıkan For Kunsten Maa Vi Evig Vike, bütün yönleriyle 90’lar ruhuna sahip, black metalin altın çağının yaşandığı dönemin gizli cevherlerinden biri ama albümü ve dolayısıyla da Kvist ismini önemli kılan şey, yeraltının en karanlık köşelerinden çıkan bir ucube olmasına rağmen yalnızca dönemin şartlarını düşündüğünüzde değil, şu an için bile enfes sayılabilecek albüm kaydı herhalde. Yukarıdaki isimleri ve Avantgarde Music adını boş yere anmadım kısacası; prodüksiyon açısından kimi günümüz gruplarına bile kafa tutar For Kunsten Maa Vi Evig Vike. Ayrıca black metal kayıtlarında – özellikle de eskilerinde – bas gitarı duymak imkansızdır ama Kvist hem tok bas davuluyla hem de enfes bas miksiyle bu konuda da diğer pek çok isimden ayrılarak öne çıkmayı başarıyor. 90’ların ortasında kaydedilmiş eski bir Norveç black metali kaydında gürül gürül bas gitar duymak eminim pek çokları için bir ilk olacak.

Her ne kadar tek bir albüm yayımlamış olsa dahi 90’ların başındaki ikinci dalgadan biraz farklı olarak Kvist, senfoninin hükmetmediği türden bir melodik black metalin şekillenmesine katkıda bulunan gruplardan biri sayılabilir. DISSECTION, SACRAMENTUM, EMPEROR veya ULVER gibi isimlerden izler taşıyan bir müziğe sahip Kvist. Gerçi bu grupların birçoğu aynı dönem çıkıp türü şekillendiren isimler arasında yer aldıkları için her biri kendi yolunu bulup özgün tınılar tutturmuş olsa dahi bir noktada benzeşiyorlar illa ki.

Efsanevi albüm Dark Medieval Times‘ın (SATYRICON) gitarlarını anımsatan bir gitar tonu, atakların duyulabildiği, patlamamış bir trampet/bas davulu ile yeterince makul bir seviyeye çıkan davullar ile tam 90’lar anlayışındaki bozuk vokaller ile For Kunsten Maa Vi Evig Vike gerçekten de bir dönemi olduğu gibi, bütünüyle yansıtmayı başaran nadide bir çirkinlik.

Black metal hayranları için mutlaka bilinmesi gereken bir grup Kvist. Zaman zaman enstrümanlar iç içe geçebildiği için belki tam olarak idrak edebilmek için birkaç defa dinlemek gerekebilir, ancak dinledikçe bu albümün ve Kvist’in neden bu kadar az bilindiğine şaşıracaksınız.

92/100


Her zamanki gibi kritikle ilgili düşüncelerinizi yorumlara yazmayı; bu inceleme ve sitedeki diğer yazılar hoşunuza giderse sağda solda paylaşmayı ihmal etmeyin. Metalperver içeriğinin katlanarak çoğalması ve zenginleşmesi için Patreon sayfası üzerinden Metalperver’e ulaşabilir ve destek olabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

6 thoughts on “Kvist – For Kunsten Maa Vi Evig Vike

 • 4 Şubat 2019 tarihinde, saat 15:46
  Permalink

  güzel bir yazı olmuş, çok teşekkürler. 6 parçalık bu eser her dinleyişte kendini biraz daha açacak dinleyenine. tam bir hazine. min lekam er meg blott en byrde gibi metal müziğin en iddialı eserlerini barındıran bu albüm unutulmaya da yüz tutmuş maalesef. gitaristleri şu an bir takım elektronik müzik projelerinde sanrım, ben de pek ne olduğunu bilmek istemiyorum 🙂

  Yanıtla
 • 4 Şubat 2019 tarihinde, saat 19:56
  Permalink

  Bu albümün prodüksiyonu gerçekten bağımlılık yapar, alıştın mı sürekli açıp açıp dinleyesin gelir, kulak arıyor. Bence Slaughtersun’la birlikte hala en iyi melodik black metal albümü.

  Yanıtla
   • 4 Şubat 2019 tarihinde, saat 20:20
    Permalink

    Hak veriyorum adamlara, öyle albüm yapınca benim de elim bir daha gitara gitmezdi.

    Böyle Kvist, Thorns gibi kafasındaki vizyonu 1-2 albümde gerçekleştirip dağılan grupların ayrı bir çekiciliği, sihri oluyor. Sanki dünyaya sırf o albümü kaydetmeye gelip ölmüş gibi.

    Yanıtla
 • 18 Şubat 2019 tarihinde, saat 16:19
  Permalink

  xploding plastix’de guzeldir. Metaldisi muzik turlerine de bakiyorsaniz, seviyorsaniz deneyin kafali muziktir. amateur girlfriends go proskirt agents albumu tavsiye

  Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.