Kritik

Yerli Pazarı: Molested Divinity – Desolated Realms Through Iniquity

Merhaba. Yerli Pazarı’nda bu defa Pazar gününü beklemek istemedim, zira bir an önce bu manyaklığı sizlerle paylaşmak istedim.

Toprağını sıktığınızda dayak metali fışkıran Ankara’dan doğan yeni, yepyeni bir grup Molested Divinity. Türkiye’nin ekstrem metal alanındaki tartışmasız en büyük ismi CENOTAPH ve şimdi sıralayamayacağım kadar uzun bir liste dahilinde pek çok başka projeden tanıdığımız Batu Çetin ile teknik/brutal death metalde önemli hayvanlıklara imza atmış DECIMATION‘dan Emre Üren, yanlarına -henüz- tanımadığım ama eminim kısa sürede ismini sıkça duymaya başlayacağımız delişmen davulcu Berk Köktürk’ü alıp beklenmedik bir cepheden taarruza geçmişler. Hem de ne taarruz!

Brutal death metal sularında gezen Molested Divinity, yirmi beş dakika süren bir dayak seansına davet ediyor dinleyiciyi. Eğer konuya biraz hakimseniz Desolated Realms Through Iniquity‘nin Batu Çetin’in artık klasikleşmiş vokal stilinin ya da Emre Üren’in gitar işçiliğinin önderliğinde ilerleyen bir albüm olacağını tahmin edebilirsiniz ama kimse kusura bakmasın, davulcu Berk Köktürk bu iki ölüm metali neferini de geride bırakıp muazzam bir işe imza atmış.

Hilti ile MG 42 arasında bir yerdeki davullar, insan bedeninin sınırlarını zorlayan bir hızda seyrediyor. Kaldı ki Berk yalnızca kulaktan içeri matkap sokulmuş hissi yaratan blast-beat performansı ile değil, beklenmedik anda yön değiştirerek ve yarım vuruşlarıyla albümü çok daha zengin bir hale getirerek gerçekten üstün bir performans göstermiş. Ayrıca o trampet tonu ne kadar leziz öyle; özellikle Beyond the Gateways‘de bir ara kulaklarım kanadı sanırım.

Bu tip işlerde genellikle albümün ne kadar cevval olduğunu gösteren kayıttır. Ülkemizde de her ne kadar geçmişe göre çok daha iyi imkanlara daha makul şekillerde ulaşılsa da kayıt her zaman işin en can sıkıcı kısmını oluşturur. Ancak tüm bu keşmekeşin içerisinde her vuruşu rahatça duyabildiğiniz bir kayıt alınmış ve olay iyice aduketli bir hal almış. Açıkçası tekrar tekrar, sıkılmadan, hatta türü göz önüne alınca benim için daha da önemlisi yorulmadan dinletiyor kendini. Özellikle gitarların biraz daha önde olması, her rifi tek tek seçebiliyor olmak kesinlikle büyük artı.

Brutal death metale, kemikkıran rifler eşliğinde sonsuzluğu delmeye çalışan blast-beatlere ilginiz varsa Molested Divinity, yepyeni ve taze bir alternatif sunuyor size. Hele ki eskinin GORGASM, DISGORGE gibi amansız isimlerine aşinaysanız kesin bir göz atın ve bu enfes çirkinliği arşivinize mutlaka katın.

BANDCAMP

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.