Kritik

Deströyer 666 – Call of the Wild

2016 yılında yayınladığı Wildfire için kaleme aldığım yazının başında Avustralyalı black/thrash grubu Deströyer 666’nın devamlılık sorunları yaşadığından bahsetmiştim. Hatta grubun büyümesinin önündeki yegane engelin bu devamlılık meselesi olduğuna dikkat çekmiştim. Neyse ki sorunlarını şiddetle çözmekten hoşlanan bu gaddar oluşum, 2000-2003 yılları arasındaki üretkenlik seviyesine geri dönmüş gibi görünüyor.

Call of the Wild, yalnızca dört şarkı içerse ve toplamda yirmi dakikalık bir süreye sahip olsa da kısa zaman içerisinde Deströyer 666’dan yeni bir şeyler duymak bile keyfimi yerine getirdi açıkçası. Wildfire’a bayılmış bir dinleyici olarak aynı kadronun elinden aynı formül ile elde edilmiş birkaç parçaya daha hayır diyemem.

80’lerin ortasından fırlamış gibi görünen Call of the Wild’ın en cevval yanı dinleyiciyi zaman makinesine sokuyor olması. Kötü bir prodüksiyon ve ucuz filtreler ile hazırlanmış bir sette ansızın şimşekler çakıyor, o kısacık aydınlıkta habis ruhlu korkunç silüetler, süzüldükleri gölgelerin arasında bir anlığına görünür oluyorlar ve K.K Warslut efendi korkunç bir kahkaha patlatarak black/thrash saldırısının startını veriyor. Yani en azından ben böyle şeyler hayal ediyorum E.P.’yi dinlerken.

Eski kafalı adamların geçmişin nostaljisine tutunmaya çalıştığı ucuz ve bayağı bir işin çok ötesinde, old-school köklerinden beslenerek hala cayır cayır müzik yapılabileceğini gösteren, metalin o büyük patlamasını gerçekleştirdiği zamandan, ekstrem metalin ana hatlarının yeni şekillendiği dönemden fırlamış gibi dursa da naftalin kokmayan bir iş Call of the Wild.

Üç yeni parça dışında bir de grubun 2003 yılında yayınladığı ve o zamandan beri konserlerinden eksik olmayan Trail By Fire‘ın bir çeşit modern aranjesini barındıran E.P. için çok fazla söyleyebileceğim bir şey yok. Ben, tıpkı diğer birçok Deströyer 666 ürünü gibi bunu da çok sevdim ve black/thrash gibi zaten uzun aralıklarla ancak yeni bir şeyler dinleyebildiğimi bu türün sevdalısı herkese gözü kapalı tavsiye ediyorum. Tam iki ay sonra çıkacak olan yeni AURA NOIR manyaklığına kadar bu bizi idare eder, teşekkürler Warslut.

82/100

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Deströyer 666 – Call of the Wild

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.