Kritik

Mandowar – Greatestits

Klasik gitar, mandolin ve bas gitar üçlüsüyle hard rock/heavy metalin dillere pelesenk olmuş hitlerini modern folk kafası ve polka ölçüleriyle yeniden yorumlayan Alman Mandowar’ı daha önce duymadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz.

Ortada kritik yapıp evire çevire inceleyecek bir şey yok aslında; adamların ismi Mandowar, albümün adı Greatestits. Kendini ciddiye almayan bir şeyi elbette ben de ciddiye alıp yorumlayacak değilim. Fakat ilk bakışta tamamen parodi bir iş gibi görünse de Tom, Nailz ve Joe’nun ortak amacının yalnızca goygoy olmadığını, ortaya belirli bir kalite koymaya çalıştıklarını görmek de mümkün.

MOTÖRHEADMANOWARMETALLICAVAN HALENAC/DCIRON MAIDEN gibi artık bilmeyenin deri eldivenle tokatlanması gerektiğine inandığım efsane isimlerin birbirinden değerli şarkılarını eğlenceli bir hale getirmeye çalışmak, hali hazırda kusursuz olan bir işi başka bir şeye çevirmek ve sonunda da insana “ya bunu dinleyeceğim açar özgün halini dinlerim kardeşim,” dedirtmemek bence büyük bir başarı. Böyle sulu işlerin suyu çok kolay çıkabiliyor ama Mandowar hem müzikal becerileri yüksek elemanlardan oluşması hem de esprili, eğlenceli şarkı düzenlemeleri sayesinde cringe duygusunu yaşatmıyor neyse ki.

Bir de Mandowar’ın şöyle bir yaraya merhem olduğu kanaatindeyim; ben artık hür irademle açıp Fear of the Dark veya Enter Sandman dinleyen bir insan değilim mesela, çünkü bu şarkıları tüketeli on yıllar oluyor. Fakat tabii ki sağda solda denk geldiğimde eşlik ediyor, ilk günkü kadar olmasa da keyif alıyorum. Bu tip büyük fakat biraz tüketilmiş şarkıların farklı versiyonlarını dinlemek artık özgün hallerini dinlemekten daha eğlenceli geliyor bana. Mandowar da herhalde bir noktada bu damarı yakalamayı düşünmüştür. Bunun dışında örneğin JIMMY BUFFETT‘ı yalnızca South Park aracılığıyla bilen biri olarak Why Don’t We Get Drunk‘ı epey sevdiğimi belirtmeliyim. Albümü ve detayları keşfetme işini size bırakmayı istesem de Fear of the Dark‘daki KÖPEK nedir ya öyle hehe. Aynı şekilde Warriors of the World yorumuna da hayran olduğumu belirtmem gerek.

Çok üzerine düşünülecek veya konuşulacak bir yanı yok ve bir süre sonra elbette bayıyor ama Mandowar arada hatırlanması, açıp dinlerken ahey ahey eğlenilmesi gereken bir grup. Olur da Greatestits sararsa sonraki Fistful of Bullets ve Hellboys From Cow (RAMMSTEIN‘ın Engel‘ini ne hale getirmiş hayvanlar ya ahah) albümlerine de bir göz atın mutlaka.

80/100

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.