Scour – Red [EP]

PIG DESTROYER, DECREPIT BIRTH, CONTINUUM, CATTLE DECAPITATION, MISERY INDEX gibi müziğiyle insanın içinden geçmeyi kendine amaç edinmiş terbiyesiz gruplarda çalan bir takım müzisyenler ile insan olarak gelmiş geçmiş en denyo varlıklardan biri olmasına rağmen metale kattıklarını tartışmaya dahi açmayacağım PANTERA kişisi Phil Anselmo bir araya gelip black metal yapmaya karar veriyorlar ve Scour kuruluyor. İlgililerle devam edelim.

Belki şaşıranlar olabilir ama Anselmo ve black metal aslında birbirine çok da uzak olmadı hiçbir zaman. Anselmo’nun saman alevi gibi parlayıp sönen birçok yan projesinde de (Enoch, Inversion, Arson Anthem ve niceleri) black metal ile uğraştığını biliyoruz. Eh, yakın geçmişte sahnede ne haltlar ettiğini de hatırlayanlar olacaktır, haha. Neyse, karıştırmayacağım o mevzuyu şimdi; merak eden internette bir bakınsın.

Black metalin köklerinden beslenmekle beraber ikinci dalga akımından da bir şeyler bulabileceğiniz Scour müziği hakkında bir şeyler söylemek için aslında biraz erken, çünkü grup henüz yalnızca iki adet E.P. yayınladı. Üstelik de bu iki ürünün toplam çalma süresi yarım saatin altında. Bu yazının konusu RED ise yalnızca on beş dakika.

Yani aslında kritiklik bir durum yok. Çatır çutur black metal yapıyor Scour ve bunu da bir hayli iyi yapıyor. Elbette ortada yeni veya özellikle belirtmem gereken özgün bir durum yok. Eksiksiz, her şeyin olması gerektiği gibi bir iş bu. Kayda değer şeyler arasında Anselmo’nun vokallerine bir parantez açmak lazım yalnız. Hakikaten bu değişik abimiz isteyince bir mikrofon tanrısına dönüşebiliyor ve Scour’da da eskinin o çiğ, gırtlak parçalayan ve estetik kaygıdan yoksun vokal tarzını müthiş bir şekilde benimsemiş görünüyor. Misal hız sınırlarında dolaşan Barricade boyunca ve sonundaki performansı gerçekten enfes.

Black metale ilgi duyuyorsanız on beş dakikanızı Scour’a ayırmanız size hiçbir şey kaybettirmez. Grup şimdilik hiç fena gitmiyor ve Anselmo da ciddi ciddi bu projeye yöneldiğini belirtip durdu geçtiğimiz yıl içerisinde ama tabii adamın sağı solu pek belli olmadığından ve daha önce onlarca projeyi hiç ettiğinden bir şey de diyemiyorum tam. Yine de bir bakın; olur da bir gün Scour albümü çıkarsa havanız olur işte en kötü ihtimalle, fena mı?

77/100


Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.