An Abstract Illusion – Illuminate the Path

Merhaba.

Bu müziğin ininde, membasında yetişmiş pırıl pırıl üç İsveçli gençten oluşan An Abstract Illusion, 2007’de kurulmuş görünmesine karşın aradan geçen 10 seneye yalnızca bir EP ve geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan Illuminate the Path isimli ilk albümlerini sığdırabilmiş bir oluşum. Fakat öyle bir ilk albüm yapmışlar ki…

İsveç topraklarındaki yaygın melodik death metal yaklaşımlarının biraz dışına çıkarak melodik death metali daha atmosferik ve progresif bir şekilde sunmaya çalışan grup, henüz ilk albümü olmasına rağmen Illuminate the Path ile amacına genel anlamda ulaşmış, bunu en baştan söylemek gerek.

Klavyenin bir metal grubunu rezil de, vezir de edebilme gücüne sahip olduğuna dair inancıma daha da sıkı tutunmamı sağlayan bir şekilde An Abstract Illusion müziğinin en temel parçası Robert Stenvall’ın klavyesinden resmen bal damlıyor. Şoför koltuğunda klavyenin olduğu bir albüm Illuminate the Path ve bu atıyorum bir KALMAH klavyesi gibi değil de, Tuomas SAUKKONEN projelerindeki o atmosferik kullanıma daha yakın bir karakterde. Haliyle müzik de Gazi koşusunda yarışır gibi bir karakter göstermek yerine kırsalda keyfine göre kimi zaman dörtnala, yeri geldi mi “adeta” ilerleyen bir yapıda. Ben albümü at yürüyüş biçimleri üzerinden mi açıklıyorum şu an lan…Neyse.

Tabii melodik death metal deyince akla ilk gelen şeylerle Illuminate the Path arasında bağlantı kurmak biraz zor. Zira grup gerçekten de progresif kafalarda olduğunu her an hissettiriyor ve zaten eğer Göteborg/Stokholm death metali hakkında bir fikriniz varsa şarkı sürelerinden bile albümün bu taraklarda pek bir bezinin olmadığını anlayabilirsiniz. Nitekim 8 şarkı (kaldı ki iki tanesi de 2-3 dakikalık introlar) ile 70 dakikaya ulaşıyor. Kısaca bol varyasyonlu, devinimli şarkı yapılarıyla grup adı/albüm ismi ve kapak triosunun da işaret ettiği şekilde kendince fantastik bir hikaye anlatıyor Illuminate the Path.

Bu arada albümü ve grubu keşfetmemi sağlayan esas konudan da bahsetmek gerek. Albümdeki son şarkı Svartesmeden Og Lundamyrstrollet, aslında bir WINDIR efsanesi. 16 dakika 20 saniyelik süresiyle başlı başına bir gövde gösterisi olan son şarkı Skeletons Of Light sonrası giren bu black/folk deliliği ile albümün genel atmosferi bir parça bozulsa da bir grup WINDIR yorumluyorsa o grup direkt 1-0 önde başlıyor benim gözümde. Haliyle aslansın An Abstract Illusion, kaplansın An Abstract Illusion.

Uzun şarkılardan ve melodik death metalden hoşlanıyorsanız, klavye-gitar ortaklığının ürünü sağlam besteler (bir noktada çok fazla PORCUPINE TREE olmak dışında – kaldı ki yani buna da kusur diyenin ağzına yıldırım düşer – ) sizi bekliyor Illuminate the Path’de. Grubu takip listeme aldım ve sizlere de es geçmemenizi tavsiye ederim. İleriki işler için oldukça heyecan verici bir ilk albüm yapmış An Abstract Illusion, keyfini çıkarın.

84/100

a2848967977_10

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

0 thoughts on “An Abstract Illusion – Illuminate the Path

 • 11 Nisan 2017 tarihinde, saat 21:35
  Permalink

  Bu albümu dinlenecekler listesine aldım fakat yazıda görünce aklıma geldi WINDIR herbiden eşi benzeri olmayan bir gruptu, geçen pazar günü gaza gelip son üç albümü arka arkaya dinlemiştim, bir WINDIR kritiği de görmek isteriz

  Yanıtla
  • 11 Nisan 2017 tarihinde, saat 21:58
   Permalink

   Benim de aklımda aslında şöyle çarşaf çarşaf Windir övmek, neden olmasın.

   Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.