Szymon Białek – Terra Incognita

Merhaba.

Polonyalı gitarist ve ses mühendisi Szymon Białek, akustik gitara ve bireysek hikaye anlatıcılığına duyduğu ilgiyi akustik müzik ve neofolk ile birleştirip Terra Incognita adında bir albüm yayımlamış. Bu türde sık sık yeni şeylerle karşılaşmadığım için de 2019 çıkışlı albümü görür görmez üzerine atladım.

14 parçaya sahip ve bir saate yakın süren Terra Incognita, alıştığımız şekilde yardımcı enstrümanlar veya atmosferik sesler içermiyor; salt Szymon Białek gitarlarıyla bezeli şarkılar, parmak stilinin getirdiği yumuşak başlı bir havası var. Night Riders gibi veya Stormy Weather gibi ismiyle müsemma, daha güçlü parçalardaki pençe vuruşları biraz daha sert tınlasa da albümün genel atmosferi oldukça sakin. Özellikle Palmyra veya First Snow gibi düşük tempolu parçaları daha çok beğendiğimi de söyleyeyim.

Neofolk türüne ilginiz varsa ve benim gibi bu türde yeni bir şeyler bulunca keyfiniz yerine geliyorsa Szymon Białek adını takibe alın derin. Şimdilik bir tek Terra Incognita albümü var ama umarım devamı da gelir. Hazır sonbahar geliyor, havalar bulutlanıyorken lazım bu tip işler.


Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.