KısaMakale

Metalde Yeni Düzen: Doğu Bloğu I

Merhaba.

Sitemizin okurlarından “gagnslausfaviti” de son yıllarda Doğu Avrupa’dan dalga dalga yayılan black metal gruplarına kayıtsız kalamamış ve 2021’de yayımlanan bazı albüm ve EP’leri bir araya getirdiği kısa bir tanıtım yazısı kaleme almış. Bahsettiği bazı albümlerin incelemeleri sitede mevcut, o mavi bağlantılara tıklamayı ihmal etmeyiniz, diyerek sözü Emin’e bırakalım bakalım:


Metalde Yeni Düzen: Doğu Bloğu I

Merhaba sevgili okuyucular. Özellikle son yıllarda, başta Black ve Pagan türleri olmak üzere, Metal müzik yapan ülkeler İsveç-Norveç-Almanya üçgeninden daha Doğuya doğru kaymaya başladı. Başta Polonya olmak üzere Ukrayna ve Rusya, metal müziğin yeni evi, çıkış noktası oldular ve olmaya da devam ediyorlar. Ben de 2021 yılında bu üç ülkeden çıkan tekliler, albümler ve EP’ler için bir yazı, bir genel bakış hazırladım.

Odraza – Acedia (Single)

‘’Esperalem Tkane’’ adlı ilk albümü ile 2014 yılında çıkış yapan Polonyalı Black Metal grubu Odraza, 2020 yılının mayıs ayında ‘’Rzeczom’’ albümüyle ismini pek çok müziksevere duyurmayı başarmıştı. Rzeczom albümüyle grup, ülkemizde de büyük beğeni kazandı. Grup bu sene yine mayıs ayında; tam 20 dakika 51 saniyelik Acedia adlı teklisini yayınladı. Bana 2010’lu yıllarda, iki albüm arasında uzun tekliler çıkaran grupları hatırlattı. Ancak konu düşündüğünüzden çok farklı. Parça Krakow Müzesi’nin iş birliği ile kaydediliyor. Ve de Podgorze Müzesinde 6 Mart 2021 ile 24 Nisan 2022 tarihleri arasında devam edecek olan, Covid-19 pandemisinin topluma olan etkilerini anlatan ‘’Bir arada Yaşam’’ (Orj. Coexistence) sergisinin arka plan müziği olarak kullanılıyor. Farklı müzik türlerinin müzeler gibi kültürel ve toplumsal açıdan oldukça önemli yerlerde duyulabilmesi, kendi ülkemizde de görmek istediğimiz şeyler. Ek bilgi, Acedia endişe/keder anlamına gelmekte.

Dom Zły – Śnisz bory tak gęste (EP)

2017 yılında kendi adını taşıyan ‘’Dom Zły’’ albümü ile çıkış yapan Polonyalı Post-Black Metal grubu, bu sene 5 temmuz’da yeni EP’si ‘’Śnisz bory tak gęste’’ ile listelere girmeyi başardı. Toplamda 5 parçadan oluşan ve 27 dakika 24 saniye uzunluğunda olan EP, benim dikkatimi en çok çekenlerden oldu. Bu grubun bir önemli bir özelliği ise grubun solistinin kadın olması.

Këkht Aräkh – Pale Swordsman

Şimdiki isim ise Ukrayna’dan. Tek kişilik bir proje olan Këkht Aräkh, 2018 yılında ‘’Through the Branches to Eternity’’ adlı demosu ile çıkış yaptı. 2019’da ‘’Night and Love, 2020’de ise ilk teklisi ‘’Thorns’’ ile Black Metal çevrelerinde adını duyurdu. Bu sene 10 Nisan’da çıkardığı albüm olan ‘’Pale Swordman’’ ile de Metal listelerinde üst noktalar taşıyor kendini. Black Metali old school olarak yapmaya çalışırken bir yandan da ambiyans ve enstrümental parçalara odaklanıyor ‘’Ağlayan Ork’’. Bu albümde introyu saymaz isek toplam 3 adet enstrümental parça bulunmakta. Toplamda 10 parçadan oluşan ve 31 dakika 10 saniye süren albüm, sanatçının imgesel fotoları ile de ayrı bir şölen oluşturuyor.

Kranholm – A Wind in the Cold Night

Rusya’dan devam edelim. Moskova çıkışlı ve 3 kişiden oluşan Atmosferik Black Metal grubu Kranholm, 2015’te ‘’The Past Must Be Consigned to the Flames’’, 2018’de ise ‘’Granting Death’’ adlı albümleriyle adını duyuruyor. Bu sene de 12 Temmuz’da ‘’A Wind in the Cold Night’’ albümüyle 3 senenin ardından yeniden kendilerini gösteriyorlar. Toplamda 5 parçadan oluşan albümde 3 parça 8 dakikanın üzerinde, albüm toplamda 35 dakika 6 saniye uzunluğunda.

Stworz – Krąg Kryvi (Split Albüm)

Polonya’ya geri dönüyoruz; 2007 yılında beri Pagan Black Metal yapan grubumuz o kadar etkin ki işlerini yazmakla bitiremeyiz. 2007 yılında çıkardıkları Demo’nun ardından 2021 yılına kadar 6 albüm, 2 EP, 3 single, 2 derleme albüm ve diğer gruplar ile yaptıkları 6 split albüm bulunuyor.  Bu albümde yine bir split, içinde Piarevaracień, Ulvkros, Old Leshy grupları yer alıyor. 13 Haziran’da çıkış yapan albüm toplamda 13 parçadan oluşmakta ve 1 saat 3 dakika 38 saniye uzunluğunda. Piarevaracień’in 4, diğer grupların ise 3 adet parçası bulunuyor albümde. Stworz’un parçaları ise sırasıyla; Świetlisty rycerz brzasku, Śmierć łabędzi ve Ponieś mnie rzeko. ‘’Geleneksel Pagan Müziği’’ yaptıklarını belirten grup, bana kalırsa yeterli değeri görmüyor.

Grima – Rotten Garden

Krasnoyarsk çıkışlı bir Atmosferik Black Metal grubu olan Grima, 2015 yılında ‘’ Devotion to Lord’’ albümüyle çıkış yapıyor. 2017’de ‘’Tales of the Enchanted Woods’’ ve 2019’da ‘’Will of the Primordial’’albümlerini çıkaran grubun son albümü ise ‘’Rotten Garden’’. 7 parçadan oluşan ve 43 dakika 27 saniye uzunluğa sahip olan albümün en uzun parçası, aynı zamanda albüme ismini veren ve 2020’de tekli olan çıkış yapan ‘’Rotten Garden’’ isimli 10 dakika 24 saniye uzunluğundaki parça. Grima, özellikle son 2 albümüyle Atmosferik Black Metal alanında adını duyurmaya başladı.

Sanatana – Premadhana (EP)

Gerçekten ilginç bir şeyler arıyorsanız doğru geldiniz sevgili metalperverler. Kharkiv, Ukrayna çıkışlı bir grup olan Sanatana, kendi tanımları ile ‘’Antik Veda kültürünün modern Dünya ile uyumu’’. Folk/Black Metal türünde eserler veren grup, çıkışını 2017 yılında Brahma ve Vidya adlı albümleriyle yapıyor. Premadhana albümü ise 28 Eylül’de çıkış yaptı. Toplamda 5 parçadan oluşan ve 27 dakika 47 saniye uzunluğunda olan albümün sözleri tamamen Hintçe. İyi olup olmaması bir yana, farklı ve özel olduğu kesin.


Metalperver’e destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp PATREON’a göz atabilir, yazılarınızı göndermek için korhan@metalperver.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.