Yerli Pazarı: Archaic Vanity – Deformed and Disfigured [EP]

Merhaba.

Ankara’da, 20’li yaşların başında dört genç müzisyenin kurduğu Archaic Vanity, ilk ve şimdilik tek eseri Deformed and Disfigured ile, geçtiğimiz yılın Nisan ayının hayli şenlikli geçmesini sağlamıştı. Death/thrash kırmasını olabildiğince teknik bir boyutta icra etmeye çalışan grubun üç parçadan oluşan bu kısa EP’si, aradan geçen bir yıla rağmen henüz hafızamı terk etmiş değil. Hal böyle olunca da üzerine bir-iki cümle konuşalım istedim.

Grubun death/thrash dinamikleriyle teknik gitar işçiliğini bir araya getiriş biçimi çok dengeli ve EP ilk dinlemeden yakalıyor insanı. Mikste önde tutulmuş davul gümbür gümbür ilerlerken gitarlar takibi daha kolay riflerle, hatta bazen melodik anlarla sıcak bir karşılamada bulunuyorlar. Açılış parçası Feigned Decency‘in girişindeki gibi bu tip tercihler, aslında birer aldatmaca ve Archaic Vanity müziği yükünü alıp ilerlemeye başladığında sağlam cam çerçeve bırakmıyor arkasında. Yalaz’ın çiğ, çığlık çığlığa vokalleri müziği doğrudan daha promilli, daha hijyensiz noktalara çekerken Kerem’in açık hi-hat‘i ve ride zilindeki alışageldik ama her zaman için keyif veren minik oyunları, Atakan’ın akrobatik sololarıyla birleşince yıkım gücü yüksek bir iş çıkıyor ortaya. Bu üçlüyü birbirine bağlayan ise Anıl Batu’nun etli bas gitarı tabii. Elemanların uyumunu ve bu formülün patlayıcılığını deneyimlemek için çok beklemenize gerek yok; Mental Aberration‘ın 1:16 civarında giren gitar solosu ve arkasındaki kesik, kısa bölümler halinde geçilen kısım Archaic Vanity’nin potansiyelini gözler önüne seriyor yeterince. 14 dakika civarında seyreden EP’nin gövdesi, 6 dakikayı aşan bu epik besteden oluşuyor zaten ve dinamik, tekrarsız, teknik işçiliğiyle defalarca dinlediğim bir parça oldu Mental Aberration.

Mental Aberration ile sürüklenmeci, savrulmacı takıldıktan sonra kapanışı yine net, keskin bir parçayla yapma tercihi çok yerinde. Far From Sentience‘ın ortasındaki armonik çift gitar, solo ve arkasındaki davul ritmi derken zaten vokaller sayesinde ilk andan beri bir görünüp bir kaybolan DEATH referansı iyice ayyuka çıkıyor bu arada. Zamanla grup kendi tınısını bulur illa ki ve zaten bir şeye benzetileceksen bu Death olsun yani, o yüzden hiç takılanacak bir şey değil bence.

Ankara’nın çoğu yeni grubu Deadhouse ile çalışıyor artık ve iyi sonuçlar alıyorlar, bu kayıt da bir istisna değil. Sadece hem afişlerde hem kapaklarda hep aynı tarzı görmekten hoşlanmıyorum sanırım, o yüzden bana hitap etmedi ama elle yapılmış enfes bir çizim her zamanki gibi. İhtiyacın olduğunda portföyü belli, direkt ulaşabileceğin yerli bir kapak sanatçımızın olması, piyasamız adına olumlu bir şey.

Bu yazıyı yazmaya karar verdikten sonra elemanlarla iletişime geçmedim ama her biri zaten başka gruplarda da yer alan, muhtemelen uzun süreler yerli metal sahnemizde aktif rol oynayacak insanlar olduklarından Archaic Vanity’nin de böyle tek EP ile yitip gideceğini sanmıyorum, mutlaka yeni marifetler için hazırlıklar yapılıyordur. Yarın bir gün pat diye albüm gelir, ortalığın tozunu atarsa “bu adamlar da nereden çıktı şimdi?” dememek için henüz denk gelmediyseniz Deformed and Disfigured‘ı dinleyip grupla tanışın istedim. Bandcamp sayfalarını da bırakayı şöyle hatta, bir sürpriz yapmak isterseniz. E hadi madem, bir başka Yerli Pazarı yazısında görüşmek üzere, sert ka… Şaka, şaka.


Patreon’da hedef: 27/35
Metalperver’e destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp bir göz atabilirsiniz:

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.