Röportaj

Röportaj: Nordjevel

Merhaba.

Son dönemde Metalperver’in favori black metal gruplarından biri haline gelen Norveçli yıldızlar topluluğu Nordjevel, muhteşem Necrogenesis albümünün ardından Mayıs başında yeni bir EP çıkarmaya hazırlanıyor. EP çıkmadan önce grubun kurucularından Doedsamiral’e birkaç soru sorma fırsatım oldu, o da sağ olsun samimi cevaplarıyla keyifli bir röportaj çıkardı ortaya. Buyursunlar:


Korhan: Merhaba Doedsamiral. Öncelikle Metalperver’e zaman ayırdığın için teşekkür ederim. Necrogenesis harika bir albümdü ve öyle görünüyor ki yakında çıkacak Fenriir EP’si ile kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Başlayalım mı?

Doedsamiral: Ave!

Korhan: Yeni EP’den iki şarkı dinledik bile. Anladığım kadarıyla sanki biraz daha farklı bir tema üzerine gidiyorsunuz bu defa. Ölüm ve yıkım yine orada tabii ama bu yeni kayıttan ne beklemeliyiz?

Doedsamiral: Aslına bakarsan yeni bir tema keşfinde değiliz. Fenriir ve Rovdyr, ilk albümümüz Nordjevel ile hemen hemen aynı seviyede ve Gnawing the Bones ise Necrogenesis ruhuna sahip bir parça. Fenriir ve Rovdyr, yeni albüme pek de uygun olmayan parçalardı ama öyle bir köşeye atılmayacak kadar da özeller. Virüs yüzünden yeni albümün kaydını ertelemek zorunda kaldık ve yeni albüm duyurusu için Gnawing the Bones’u kaydedip canlı bir performans ve Fenriir & Rovdyr ikilisiyle birlikte paylaşmaya karar verdik. Fenriir’i ilk albümden çok kısa bir süre sonra yazmıştık aslında ama tabii yeni albümde çok daha farklı, güncel şeyler de olacak.

Korhan: 2015’de kurulmanızın ardından kolları sıvayıp üretime geçtiniz ve iki albüm, bir EP ve bir de Split çalışmasıyla gayet üretken olduğunuzu söyleyebiliriz. Buna karşın grubun sabit bir kadroyu korumakta güçlükler yaşadığı da bir sır değil. Bildiğim kadarıyla VREDEHAMMER’dan Valla, bu EP’de size eşlik etti (gitar), fakat EP’nin kadrosunda ismini göremiyorum. Konuk olarak mı yer almıştı? Ayrıca şu anki kadronuz hakkında neler söylemek istersin? Nordjevel’in artık nihayet sabit, değişmez savaşçılarını bulduğunu hissediyor musun?

Doedsamiral: Doğru söylüyorsun, kadro konusunda şansımız yaver gitmedi. Ben, Destructhor, Dominator ve Dzepticunt kadrosunun sabit olduğunu, Nordjevel temelinin bu ekip olduğunu ve grubun vizyonunu belirleyen ekibin bu olduğunu söyleyebilirim. Valla da aslında sabit bir elemandı ama diğer işlerine konsantre olmak isteyip Nordjevel’den çekildi. Dediğim gibi Fenriir ve Rovdyr eski besteler olduğu ve onları Valla yazdığı için EP’nin bir parçası olmasını istedik. Aramız herhangi bir sorun yok kısacası.

Korhan: Bu soruyu cevaplandırmak istemezsen anlarım ama Nord ile iletişim halinde misiniz hala? En azından konuk olarak veya benzer bir sıfatta, Nord’u tekrar Nordjevel’de görme ihtimalimiz var mı?

Doedsamiral: Hayır, hayır, sorun değil. Nord ile hepimiz arkadaşız. Hatta aslına bakarsan Inferno öncesi (Inferno Festivali) özel bir şeyler de planlamıştık ama işte bu Covid tüm planları bozdu. Yani, umarım ileride bir şeyler olur. Tabii ne gibi bir şey olur, şu an bunu söyleyebilmem zor.

Korhan: Kadrodan konuşmaya devam edelim istiyorum. Yıldızlar topluluğu gibi bir kadroya sahipsiniz zaten ama kendi halinde davul çalan biri olarak biraz Dominator hakkında konuşmak istiyorum izninle. Ekipte böyle bir müzisyenin olması, özellikle beste konusunda sizleri çok özgürleştiriyor olmalı. İnsanüstü hızlara çıkıp uzun süreler boyunca o hızı koruyabildiğini düşünürsek, Dominator’ın varlığı beste süreçlerinizi nasıl etkiliyor?

Doedsamiral: Kesinlikle bize pek çok fırsat sunuyor. Onun sayesinde müziğimizde herhangi bir sınır kalmadı diyebilirim. Gerçekten de çok hızlı çalıyor ama aynı zamandaki en dinamik davulculardan da biri. Davulunu büyük bir kararlılıkla çalıyor ama çaldığı her şeyi hissediyor ve çok önemli bir özellik. Demek istediğim, sadece hızlıyken iyi bir davulcu olmadığı yani. O, çok yaratıcı bir müzisyen ve konu Nordjevel olunca Dominator’ın şarkı yazımında büyük bir role sahip olduğunu söyleyebilirim.

Korhan: Yeniden EP’ye dönelim o halde. Det Ror og Ror’un Brutal Assault – 2019’da kaydedilmiş bir versiyonu var EP’de. Ben de oradaydım ve ana sahnede EMPEROR (hatta diğer sahnelerden birinde de TAAKE vardı yanlış hatırlamıyorsam) çalarken küçücük Octagon sahnesi, Nordjevel seyircisiyle dolup taşmıştı adeta. Bence kesinlikle festivalin öne çıkan performanslarından birini sergilemiştiniz. O konserle veya festivalle ilgili bir anın var mı?

Doedsamiral: Evet, tıpkı söylediğin gibiydi… Üç-dört günün varken üç Norveçli black metal grubunu aynı geceye programlamak gerçekten zekiceydi… Neyse, buna rağmen şunu söyleyebilirim ki…Sahneye çıkıp karşımızda o kadar insanı görmek gerçekten de ezici bir histi. O 45 dakikanın içerisine sıkışan anksiyete, nefret ve saldırganlığın boyutlarını anlatabilmem kolay değil doğrusu.

Korhan: Konserlerden bahsetmişken, Covid-19 meselesi eminim herkes gibi sizi de etkilemiştir. 2020’de çıkarmayı planladığınız albümü ertelemek zorunda kaldığınızı zaten konuştuk ama genel olarak bu kabusla nasıl başa çıkıyorsunuz? Yeni albümde şarkılara etkisi oldu mu, yoksa Covid’den önce mi yazılmışlardı?

Doedsamiral: Tabii ki bizi de etkiledi. Birçok festival ve tur planımız vardı ama hepsi şu an için belirsiz. Ayrıca motivasyon bakımından da insanı hayli etkiliyor bu bok. Kısa bir ara verdik ama yeniden bir şeyler hissedebilmek için bu EP’yi kaydetmeye karar verdik. Bir kere stüdyoya girince de yeni albüm için tekrar heyecan duymaya başladık tabii. Belki canlı da çalabiliriz diye 2021’e erteledik albümü, evet, ama gelecek ne gösterecek bilemiyorum.

Korhan: Nordjevel’in black metal stilini düşününce aslında geleneksele bağlı ama inkar edilemez şekilde de modern gitarlara sahip bir black metal şekilleniyor zihnimde. Günümüzde artık olay tamamen ahenksizlik, mizantrop ve atmosfere gelmiş durumda ve İskandinavya taraflarına eşlik eden İzlanda gibi, Polonya gibi birçok önemli black metal sahnesi de artık bu müzikte söz sahibi. Yeni grupları, eğilimleri takip ediyor musun? Black metalin güncel durumu ve türün trendleri hakkında neler söylemek istersin?

Doedsamiral: Nordjevel’in neye benzediğine karar verecek olanlar biz değil, bizi dinleyen insanlar. Bizim için konu her zaman kendi istediğimiz müziği yazmak oldu; başkalarının (piyasanın) bize dayattığını yapmak istemedik hiçbir zaman. Ancak bu şekilde gerçek bir şeyler yaratabiliriz ve kendimize karşı dürüst davranabiliriz. Bazı insanlar Necrogenesis’in ilk albüm Nordjevel’in devamı gibi olmadığından yakınıyorlardı. Nordjevel Part II istiyorlardı yani. Gerçek şu ki her albümünde aynı şeyi tekrarlayan gruplar ve bir süre sonra da hayranlar için bunun hiçbir heyecanı kalmıyor. Bu yüzden de o an her ne istiyorsak onu yapacağız biz.

Güncel black metalle ilgili kısım için sadece kendi adıma yanıtlayabilirim ve açıkçası ben yeni grupları pek takip etmiyorum. Genellikle büyürken dinlediğim şeyleri dinlemeye devam ediyorum. Haliyle bahsettiğin trendler hakkında bir fikrim yok, o yüzden bir şey söyleyemeyeceğim.

Korhan: Peki daha atmosfer ağırlıklı, belki orta tempolu veya daha basit yapılı bir müziğe geçmek gibi bir planınız var mı ileride? (zorluyorum ha ben de haha) Umarım yoktur tabii, ben bu olabildiğince brutal halinizi çok seviyorum.

Doedsamiral: Hiçbir zaman planla hareket etmiyoruz, o an hissettiklerimize odaklanıyoruz. O yüzden aslına bakarsan ileride ne olacağı hakkında konuşmak kolay değil. Yine de içini rahatlatacaksa şunu söyleyebilirim: Yeni albümde epey agresif birkaç şarkı olacak.

Korhan: Bunu röportaj yaptığım bütün gruplara soruyorum: Daha önce hiç Nordjevel dinlememiş birisi için diskografinden üç şarkı seçmeni istesem bunlar hangileri olurdu?

Doedsamiral: Djevelen I Nord, The Fevered Lands ve ya Norges Sorte Himmel ya da Panzerengel!

Korhan: Hepsi bu kadardı Doedsamiral. Zaman ayırdığın için ve samimi cevapların için teşekkürler, seni Metalperver’de ağırlamak bir zevkti. Eklemek istediğin bir şey ya da bir kapanış mesajın varsa söz senin.

Doedsamiral: Umarım ileride yolda bir yerde karşılaşabiliriz dostum. Gerçek kalın, tehlikeli kalın!

Fotoğraf: Lacin Temocin

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 5 / 5. 2

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

2 thoughts on “Röportaj: Nordjevel

  • duodenum

    Doedsadmiral’in bir Enepsigos röportajını okumuştum ve aklımda çok kvlt takılan bir imaj kalmış, o yüzden yeni bir Altarage vakasına hazırlamıştım kendimi haha. Gayet efendi ve ağırbaşlı bir insanmış ama, çok keyifli bir röportaj olmuş. Yeni albüm haberi de var, oh daha ne olsun.

    Yanıtla
  • Röportaj okumak kadar zevkli çok az şey var. Eline sağlık güzel röportaj olmuş.

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.