Spotify

Death Metal – 2020

Merhaba.

Metalperver’in metalperver vatandaşa hizmeti sürüyor. Geçen haftalarda heavy metal ve thrash metal türlerini kapsayan 2020 listeleriyle senenin özetini çıkarmaya başlamıştım hatırlarsanız. Sıra geldi itin, uğursuzun, kıymet bilmezin başucu eserlerine… Yani death metale.

Biliyorsunuz ekstrem türlerde üretim çok daha yoğun ve fazla. Haliyle bu defa 15-20 şarkıyla konuyu kapatamadım ve üç saati aşan dev bir çalma listesi çıktı ortaya. Bu kadar uzun süre harhör death metal dinlemeye kimin canı yetecek bilmiyorum ama eminim oralarda bir yerlerde düşmanlarının iç organlarıyla beslenip zebanilerle güreş tutan yiğitler vardır. Zaten her grup anı kafada değil, merak etmeyin. Güzel bir dalgalanma hissi yaratmaya çalıştım mümkün olduğunca.

Toplam 43 parçadan oluşuyor ama arada 4 tane klasik, interlude denilen klasik bestecilerin ara faslı geçiş parçalarını ekledim. Hem parçaların kendi içerisinde (bunun melodilisi var, tekniklisi var, karartılmışı var, felaketlisi var; ne vereyim abime?) dağılımını daha homojen kılmak hem de tabii ki biraz dramatik etki yaratmak istedim, haha. Kısacası 2020’de yeni bir eser üretmiş 39 hayvan death metal grubu bizlerle bu listede.

Eksik bir şeyler vardır tabii ki ve sene içerisinde çıkan her death metal parçasını eklemek gibi bir amacım yok zaten. Dediğim gibi metal ekstremleştikçe daha da zenginleşiyor, o yüzden atladığım önemli isimler de olmuştur mutlaka. Onları hatırlatmak, şu da olsun, bak bu da çok iyyidi muhabbeti çevirmek de sizin göreviniz artık. Birkaç tane grubu bütünlüğü bozuyorlar diye tribe girip kendim çıkardım zaten, haha.

Peki hangilerine daha çok zaman ayıralım, daha dikkatli kurcalayalım derseniz zaten artık sağır sultan duydu ama ULCERATE, LIK, NECROT, INGESTED, DEFEATED SANITY, THANATOS, CYTOTOXIN, LIKE RATS gibi isimlerin albümlerine de kefil olduğumu söyleyebilirim. Tek tek link bağlamakla uğraşamadım bu sefer ama büyük kısmının sitede incelemesi mevcut, aratıp bulabilirsiniz. Ayrıca listede en az 4-5 tane yerli grubumuz da var. “YERLİYE DESTEK OLSANA KARDEŞİM BATI ÖZENTİSİ METALPERVER HAAĞRK P-TÜÜ!” diye değil, gerçekten çok beğendiğim ve standartları tutturdukları (hatta bazıları için geçtikleri diyelim) için bu listedeler, onlara da göz atarsınız. Zaten buradaki 39 gruptan sadece birkaç tanesinin albümü, EP’si vasat veya vasat altı; gerisi ateş ediyor adeta.

Heavy metal listesi 1 saat 34 dakika, thrash listesi 2 saat 5 dakika, death metal 3 saat 1 dakika… Black metal listesi hazırlamaya gözüm korkmadı değil ya şu an. Hayırlısı olsun diyor, sözü ayıboğan death metalcilere bırakıyorum.

Herkese keyifli dinlemeler!


Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Death Metal – 2020

  • NOX

    Inanilmaz hizmet ! 3 saatlik olumcul setinize meydan okuyorum! Headbang baslasin! 👏💀💀👊✊💪

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.