Heavy Metal – 2020

Merhaba.

Sene sonu yaklaşırken listeler yağıyor üzerimize ve yıl içinde çıkmış birbirinden canavar albümleri yeniden gözden geçirdiğimiz, görece keyifli bir dönemdeyiz diyebiliriz herhalde. Ben de bu hazzı artırmak (neler diyorum), keyfi doruklarda yaşamak (bak hala) için tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu sene de türlere odaklanmış birkaç Spotify çalma listesi hazırlayarak 2020’nin özetini çıkarmak istedim. Hem kendime beyin fırtınası hem de vatandaşa hizmet.

CIRITH UNGOL, PRIMAL FEAR, ARMORED SAINT, METAL CHURCH, OZZY OZBOURNE gibi onlarca yıllık geçmişe sahip, köklü isimler ağırlıkta tabii. Bunun nedeni de yeni grupların heavy metalden ziyade daha ekstrem türlere ilgi duyması elbette. Dedeler bir şekilde heavy metal, nwobhm, power metal gibi türleri ayakta tutmaya çalışıyorlar ve taş gibi de işler çıkarıyorlar hala ama ekstreme ilgi arttıkça geleneksel türlerde üretim düşmeye devam edecek gibi görünüyor. Haliyle de tüm liste saf heavy metal gruplarından oluşmuyor. Zaten 20 tane dümdüz heavy metal şarkısını kim niye oturup dinlesin bu çağda, haha. Geleneksel dooma göz kırpan, Amerikan power metalinden, speed metalden ve nwobhm’den örneklerle karşılaşabilirsiniz.

Çok düşününce kayboluyorum bu tip uğraşılarda, o yüzden de bir solukta derleyip toparladım listeyi. İşin ilginç yanı ise Heavy Metal – 2019 listesindeki gibi yine 20 şarkı ve tam 1 saat 34 dakika uzunluğunda bir liste çıkması oldu. Onun dışında elbette yorumlarınızı ve fikirlerinizi yazmayı, heavy metale dair kendi öne çıkanlarınızı paylaşmayı, Spotify’da @bagirmalimuzik hesabını ve çalma listelerini takip etmeyi ihmal etmeyin,

herkese keyifli dinlemeler!


Metalperver’de olan bitenden memnunsanız Patreon’a göz atabilir, destek olabilirsiniz. Düğme aşağıda:

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Heavy Metal – 2020

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.