Cloud Rat – Pollinator

Merhaba.

Kadın vokalisti Madison Marshall’ı ne hikmetse IN THE WOODS…‘dan Jan Kenneth Transeth’e benzettiğim (benzer efek etkisi diyelim) Amerikan grindcore üçlüsü Cloud Rat, 2013’te yayımlanan ilk albümü Moksha ile piyasaya sağlam bir giriş yapmış, özellikle kadın hakları, vejeteryanlık gibi konulardaki duruşuyla kendi kitlesini edinmeyi başarmıştı.

Low-end diye tabir edilen, imkanların en kısıtlı hali olarak düşünebileceğiniz bir gitar, insanlık tarihi boyunca bir tepki sebebi olmuş her şeye aynı anda sinirlenerek, o tür bir motivasyonla çalındığını düşündüğüm hiperaktif bir davul (CONVERGE sevenlerin davula çok çabuk ısınabilirler bu arada) ve bu ikilinin yarattığı sımsıkı örgüyü parçalayıp kendini duyurmaya çalışırken ciğerini paralayan bir vokal… Cloud Rat gerçekten de kemiksiz, löp bir grindcore yapıyor.

Fakat aklınıza BRUTAL TRUTH vb. isimler gelmesin; bir önceki albümde gruba dördüncü bir eleman dahil edip elektronik ögeler ile daha deneysel bir şey deneyebilen, gitar kullanımı açısından daha ilginç manevralar yapabilen bir grup Cloud Rat. Fakat Pollinator standart üçlü ile kaydedilmiş ve her ne kadar saf grindcore türünün dışına çıkılan kısa anlar barındırsa da hakikaten tavizsiz denilebilecek bir grindcore albümü, o da net.

Sosyal medya bağımlılığından küresel ısınmanın etkilerine, bilinçsiz tüketimden gündelik hayattaki varoluş sıkıntılarına kadar birçok alana dokunan şarkı sözleri ise Cloud Rat ve Pollinator‘ın esas albenisi. Bir kere hangi şarkının neye öfkelendiğini anladıktan sonra kendinizi bırakıp yarım saat boyunca oradan oraya savrulabilirsiniz rahatlıkla. Demin de belirttiğim gibi Night Song, The Mad veya Luminescent Cellar gibi şarkıların daha doom anları haricinde tam manasıyla dağıtma müziği bu. Net bir powerviolence örneği diyemeyiz belki, zira o kadar kakofonik değil ama yarım saatte adamın canına okuyor Cloud Rat.

Pollinator‘daki dinamizm ve şarkı yazımındaki akıllıca hareketler, Cloud Rat’i şimdiden günümüzdeki favori grindcore gruplarımdan biri haline getirdi. Müzikaliteyi gözardı etmeyen tavırları sayesinde tansiyonu çok dengeli Pollinator‘ın ve böylece türün özel bir hayranı olmadan da keyif almak mümkün bana kalırsa, çünkü ben de grindcore ile yatıp kalkan bir dinleyici değilim.

Albüm bu kadar net olunca kritik de kısa oldu tabii ama eğer grindcore’a ilgi duyuyorsanız Cloud Rat son dönemde gözden kaçırmamanız gereken bir isim ve Pollinator hiç fena bir albüm değil.

80/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.