26.10.2019: Metalperver 3 Yaşında!

Merhaba.

Uzunca bir planlama aşaması ve o süreçte yaşanan kimi aksaklıklara rağmen heyecanla beklediğim(iz), PLEBEIAN, KARANLIK&OHOL YEG ikilisi, IN REVEL OF SEDUCE ve CARNOPHAGE gibi gruplara ev sahipliği yaptığımız Metalperver konserini kazasız, belasız ve gayet de keyifli bir şekilde atlatmış olmanın gururuyla bilgisayarın başındayım şu an.

İki headliner isimden biri, Türkiye’nin en köklü ve önemli gruplarından SUICIDE‘ı sağlık sorunlarıyla iptal etmek zorunda kaldıktan sonra aslında biraz buruk geçmesini bekliyordum ama büyük çoğunluk sağ olsun, yalnız bırakmadı. Peşin peşin teşekkürlerimi sunayım gelen herkese, gerçekten çok sağ olun… Her organizasyonda ortama gelip bilet almadan takılan ekibe zaten söyleyecek bir şey yok, herkes biliyor artık herkesi.

Neyse, trafik ve Murphy Kanunları’na bağlı olarak tam da o gün, o saatte kapanan yollar sayesinde ekipman nakliyesi – sahne kurulumu mevzuları biraz sarktıysa da yalnızca 10 dakikalık bir gecikme ile, saatler 18:10’u gösterirken ilk grup PLEBEIAN ile başladık. Erken saate, açılış grubu mantığına rağmen azımsanmayacak bir kalabalığa çaldı Ankara’nın yeni thrash topluluğu ve henüz yeni, amatör bir ekip olmalarına rağmen enstrüman hakimiyetleri, sakil görünmeyen sahne duruşları ve özellikle de Repentless yorumlarıyla övgü topladılar. Albüm yakında geliyor, takibe alın derim.

Onlardan sonra Ankara’nın son dönemde black metal adına önemli atılımı olan KARANLIK ve OHOL YEG ikilisi sahne alacaktı ve elemanlar daha kuliste hazırlanırlarken onları kaçırmak istemeyen bir tayfa sahne önünü doldurmuştu bile. En son We Despise the Crescent Split’i ile sitede incelediğim ikilinin sahnesini merak ediyordum Maalesef grubun hazır olup olmadığını kontrol ettikten sonra kapıya çıkmak durumunda kaldığım için Ohol Yeg performansının çoğunluğunu kaçırdım ama izleyenlerin memnun kaldığını sanıyorum, en azından kulağıma gelenler o şekilde. Grup bir de MAYHEMBuried by Time and Dust patlatmış ki bu videoları YouTube’da, fakrlı bir mecranın kanalında bulabilirsiniz… Neyse, Ohol Yeg’in ilk canlı performansı da Metalperver çatısı altında gerçekleşmiş oldu işte böylece ve hiç de fena geçmedi. Ölü Orman‘ı henüz dinlemediyseniz kaçırdığınız çok şey var, bir bakın.

Kısa bir aranın ardından davulcu ve sahnedeki kimi elemanların enstrüman değişimi sonrasında (Ohol Yeg vokali Eren gitara geçti örneğin) Karanlık sahnedeydi. Bu defa şans yanımda oldu ve tam bir boşluk bulup aşağıya indiğimde Karanlık bir parçayı bitirmiş, seyirciyle ustaları anmak üzerine bir diyalog halindeydi. “Ne çalalım?” sorusuna “A Freezing Moon!” diye haykırdıysak da “Onun için iki konser geciktiniz,” cevabının akabinde “Under a Funeral Moon!” çığlığıyla beraber grup, efsanevi DARKTHRONE klasiğine saygı duruşunda bulundu. Bu arada ufak bir bar konseri olmasına rağmen sahne dekoru düşünmüş olmaları hiç fena değildi. Yine de iki gruba (toplam altı kişiler zaten) da naçizane tavsiyem sahne duruşu üzerine olacak: Seyirci diyaloğu / hareketlilik vs. gibi noktalarda bir kopukluk, grupça hareket edilememesi durumu söz konusu gibi geldi. Hali hazırda gayet iyi çalıyorlar zaten, daha bütüncül bir duruşla etkiyi katlayabilirler bana kalırsa.

Bu arada bir ara dışarıda, kapı önü takılmacaları yaşayan arkadaşların keyfini kaçıran bir bekçi müdahalesi oldu. Öğrendiğim kadarıyla birkaç arkadaşa 153’er lira ceza kesilmiş bir sebepten… Gerçekten üzgünüm ama maalesef içinde yaşamak zorunda olduğumuz realite bu işte; eş-dost ile konsere gelip kafa dağıtmak istiyorsun ama tepeden inme bir yetkiyle donanmış genç arkadaşların yönetmekte fazlasıyla zorlandıkları bir ego ile uğraşmak durumunda kalıyorsun… Bu nedenle diyoruz biraz da biribirimize sahip çıkalım diye zaten. Neyse, ateş etmeye başlamayalım yine.

Kavga-gürültü demişken; bas gitaristini askere uğurlamak zorunda kaldığı için sahneye dört kişi çıkan, melodik death metal türünde kendisinden çok şey beklediğim IN REVEL OF SEDUCE ile birlikte bilindik Ankara manzaraları da oluşmaya başladı iyiden iyiye. IN WHITE‘dan transfer olan vokalist Anıl ile iyice güçlenen grubun mdm anlayışı çok keskin ve şarkıları hiç bilmeyen seyirci bile bir süre sonra stage dive yapmak için sahneye tırmanırken buldu kendini. Zaten REKTAL TUŞE‘den RAVEN WOODS‘a ve tabii DECIMATION‘a kadar bir dünya projeden tanıdığımız Erkin’den daha azı beklenmemeli… 2020’de ismini daha çok duyacağınız gruplardan biri olacak umarım, yanıyorlar adeta.

21:30 civarı kapıyı kulisi her şeyi bırakıp konserin gerçekleşmesinde çok emeği geçen pek sevgili Asena Özçetin ile birlikte monitör korumak üzere sahne önüne konuşlandık, zira biraz sonra CARNOPHAGE içimizden geçecekti…

Fakat konser fikri ortaya çıktığı ilk günden Carnophage’i büyük bir güvenle listenin tepesine yazıp dört gözle konseri bekleyen ben bile bu kadarını tahmin edememiştim.

Konser başlar başlamaz hareketlenen sahne önü, Oral’ın inanılmaz enerjik ve patlayıcı frontman performansıyla giderek daha da ısınmaya başladı…

Ya ne anlatıyorum gerçi, kamyon geçti üzerimizden birader kamyon! İki defa Blood Commander çalıp kariyerlerinde ilk defa bis yapmalarından mı bahsedeyim, bir ara sahneye çıkan ve konserde yer alamayışlarından duyduğu üzüntüyü paylaşan pek kıymetli Erkan Tatoğlu ağabeyimizin gazıyla iyice yükselmemizden, onun üzerine de vokalde Erkin ile Carnophage’in SUICIDE‘dan Suicide Pact çalmasını mı anlatayım, bir ara öne yığılma sonrası yere düşenleri kaldırırken ilk düşeni kaldırdığımda onun altından birinin daha çıkmasını, onu kaldırdıktan sonra da altından BİRİNİN DAHA çıkmasından mı söz edeyim, ne bok yiyeyim ben bilemiyorum gerçekten. Monitörleri koruyacağım derken dizlerim parçalandı, üzerimizden kaç kişi stage dive yaptı hatırlamıyorum bile işin güzel tarafı tüm bunlar o kadar güzeldi ki, haha…

Carnophage çok başka bir hakimiyet kuruyor gerçekten seyirci üzerinde ve Cumartesi akşamı da bir istisna değildi kesinlikle. Her zamanki gibi paramparça ettiler bizleri. Asena’nın kafaya postalı yediği an ise şu şekilde belgelendi:

Velhasıl küçük aksaklıklar ve şanssızlıklara rağmen keyifli bir gece yaşadık. Konser sonrasında halimizden memnun, savaş yaralarımızı birbirimize göstere göstere kafa çektik hep birlikte. Tabii sonra da olmazsa olmaz ASPAVA finaliyle altın vuruşu gerçekleştirdik. Azımsanamayacak bir kalabalık ile bizi yalnız bırakmayan herkese çok teşekkürler, iyi ki geldiniz. Tabii ilk fırsatta SUICIDE‘ın telafisini gerçekleştirmeye çalışacağım, içiniz rahat olsun.

Geceden bazı fantastik kareler:

Kalanlar da şurada. Fırat Olcay & Metalperver kredilerini vererek kullanabilirsiniz.

Bir başka konserde yeniden görüşmek üzere.


Metalperver’de olan bitenden memnunsanız PATREON‘da abonemiz olarak sitenin devam etmesine yardımcı olabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.