Gatecreeper – Deserted

Merhaba.

Arizona’nın büyük bir kısmını kaplayan Sonora Çölü’nün kızgın kumlarının arasından bir anda fırlayıp avını kapan sinsi bir avcı gibi Gatecreeper da ilk albümü Sonoran Depravation ile old school death metal sevenleri hazırlıksız yakalamıştı. D-beat sevdalısı her ENTOMBED hayranı, grotesk cenaze merasimlerinde tören takımının attığı ağır, kararlı ve güçlü adımları beyninde hissetmekten hoşlanan her DISMEMBER delisi ve planlı bir savaş keşmekeşi temsilini zevkle izleyen her BOLT THROWER manyağı gibi ben de bu bol referanslı, keyifli albüm karşısında kendimden geçmiştim tabii.

Bununla birlikte HM-2 pedalını yeni keşfeden genç death metal gruplarından biraz biraz baymaya başladığım bir döneme girdiğimizi de belirtmem gerek. Birçoğu Stockholm’da temelleri atılan o eşsiz tınıları yakalasalar da aslında remake kültürü asla tekrar edilen işin ilk dönemindeki gibi bir etki yaratamıyor ve başta çok heyecan uyandırsalar da sonradan yavaş yavaş o gücü kaybediyorlar. Tabii TOMB MOLD, CEREBRAL ROT vs. gibi istisnalar yok değil ama genel olarak bu HM-2’nin yeniden dirilişi hakkında ufak bir parantez açmak istedim. Yeni bir DISMEMBER, yeni bir ENTOMBED yok henüz maalesef ve zaten ihtiyaç var mı, o da ayrı bir tartışma konusu.

Neyse, aradan geçen iki buçuk yılın ardından Gatecreeper’daki elemanlar yeniden karşımızdalar. Aslına bakarsanız birkaç ay önce de karşımızdalardı; en azından bir kısmı. Biraz gözden kaçırıldığına inanıyorum ama kadrosunda Gatecreeper elemanlarından Chase ve Nate’i barındıran SPIRIT ADRIFT, bence yılın en kaliteli albümlerinden birine imza atmıştı Divided By Darkness ile. Şimdi de Deserted ile death metalin bu yeniden dirilen alt dalında tahta çıkmaya çalışıyorlar ve bakalım neler yapmışlar? VTR giriyormuş birden.

Deserted, İsveç ve Florida sahnesini sevenleri rahatlıkla tatmin edecek bir death metal albümü. Üstelik bu defa From the Ashes gibi şarkılarda melodik death metale de kaymışlar ve son dönem AMON AMARTH‘ın yaptığı şeylerin çoğunluğunu beğenmesem de Gatecreeper’ın yaklaşımı hiç de fena değil. Ayrıca bol bol orta tempo groove yedirmişler şarkılara ve bütünün eziciliği artmış fazlasıyla. İlk albüme kıyasla daha karanlık, daha ürkütücü bu açıdan. Ayrıca sludge geçişleri de çok başarılı ve 90’lar sludge gruplarını (EYEHATEGOD, CROWBAR vs.) sevenlerin de yüzü gülecektir eminim. Sludge dokunuşuyla albümün atmosferi de daha elle tutulur, daha yoğun bir hale geliyor. Açılış şarkısı Deserted iyi bir özet zaten ama albümün en çekiç şarkısı kesinlikle Everlasting ve ENTOMBED core Barbaric Pleasures.

Ancak özellikle sonlara doğru görece düşen tempo kapanışta bir tık güç kaybına neden oluyor ve ikinci tura dönüp dönmeme konusunda biraz şüpheye düşürüyor insanı. In Chains, havanda sarımsak döver gibi açılıp biraz nefes aldırsa da Boiled Over ve Absence of Light gibi şarkılardan o kadar çok dinlemişim ki pek tesiri olmadı maalesef. Tabii bu benimle ilgili biraz da; daha yeni dinleyiciler perperişan olabilir bu kısımlarda. Ancak hem ilk albüme kıyasla daha basit bir gitar işçiliği olması hem de ortalığı yangın yerine çevirecek yüksek tempo deliliklerin bir tık azalmış olması, Sonoran Depravation‘ı hala bir adım önde görmeme neden oluyor.

Kısacası Deserted iyi bir death metal albümü ve Gatecreeper’ın ilk çıktığında yaşattığı heyecan sürüyor kesinlikle. Fakat biraz frene basmış, biraz durulmuş gibi grup ve ilk albümdeki yaratıcılığı taşıyamamış pek Deserted‘e. Yine de eminim bir sonraki albümde 2020’lerin en iyi death metal gruplarından biri olarak anılmalarını sağlayacak bir şeyler yapacaklardır. Büyük ve güçlü bir potansiyeli var Gatecreeper’ın, umarım yanıltmazlar.

80/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.