Kritik

Firespawn – Abominate

Merhaba.

Şahsıma adına tatsız geçen 2017 yılının ender güzelliklerinden biri saydığım The Reprobate ile bir anda nalları dikme metali dünyasında önemli bir konuma yükselen İsveçli yıldızlar topluluğu Firespawn, iki yıl iki ay sonra yeni albümü Abominate ile yeniden karşımızda.

Her şeyden önce, kurulduğu 2015’ten beri Firespawn’ın aynı kadroyu koruması önemli bir başarı. Eskinin ENTOMBED, şimdinin ENTOMBED A.D. elemanları olan L.G. Petrov ve Victor Brandt ikilisi haricinde NECROPHOBIC, UNLEASHED ve DARK FUNERAL gibi gruplarla çalışmış müzisyenlerden oluşan bu güçlü kadronun beş yıla yakın bir sürede hiç fire vermeden üçüncü albümünü yayımlamayı başarması, grubun yaşamın sona ermesi metaline olan tutkusunu da gözler önüne seren bir durum.

Kalbin damarlara kan pompalamayı bırakması metalinin köpeği olmam bir yana, Petrov ve Brandt gibi İsveç zıbarma metaline yön vermiş adamların barındığı bir ortamda itlikten, uğursuzluktan, hayırsız evlatlıktan başka bir şey konuşası gelmiyor insanın aslında ama yine de Abominate ile ilgili birkaç kelam etmek gerek.

Malum yaz kapıda artık; yol kenarları, manavlar ve bilimum ortamlarda karpuz meyvesini görmeye başladık. Size oluyor mu bilmiyorum ama ben bazen manavda veya yol kenarındaki tezgahlarda karpuzlara bakarken – çünkü karpuza bakılır yani, karpuz bu – diğer karpuzların arasından kolayca sıyrılan hayvan boy bir karpuz görüyor ve kısa süreli bir şok geçiriyorum. Yok artık lan oha, diyorum, ben bunu arabama koyup eve götürsem bu beni yer, diyorum. Aklım çıkıyor ve hemen uzaklaşıyorum o karpuzdan. Abominate de böyle karpuz irisi gibi bir albüm işte. Evet.

Petrov’un resmen cehennemin dibinden yükselen, o derinlikteki böğürtüsü her defasında insanı şaşırtmaya devam ediyor. İlk şarkılardaki, özellikle albümün ejderhaları Death and Damnation ve isim şarkısı Abominate‘in bazı anlarında artık ürkütüyor insanı resmen Petrov. Adam kükredikçe görüntü gidip geliyor, duvarlar falan çatlıyor. Aynı şekilde Matte Modin’in davul performansı da Abominate‘i bir basamak yukarı taşıyor. Hem çeşitlilik yaratarak tekdüzelikten uzaklaştırıyor albümü hem de enfes orta tempo MORBID ANGEL davulculuğunun yanında doğru anlarda gaz vanasını kökleyip kafa bulandırıyor namussuz.

Aynı şeyleri gitarlar hakkında söylemek ise biraz zor. Yaratıcılık konusunda bir tık geride kalmışlar The Reprobate‘e göre ama bildiğimiz İsveç hayvan çocuğu death metali gibi bir tabir içine sıkışmış olsa dahi bu bok nihayetinde dünyanın en keyifli müzik türlerinden biri olduğundan yine buram buram fomaldehit kokan cesede dönüşme metali gazını yaşatıyorlar elbette. Özellikle solo kısımları grupça müthiş yazmışlar bu arada; albümün öne çıkan riflerini sıralamakta biraz zorlanabilirim belki ama her solo, arkasında dönen tüm manyaklıklarla birlikte hafızamda yer etti birkaç dinleme sonrasında. Şimdilik Death and Damnation, The Hunter, The Great One, Abominate ve Black Wings of the Apocalypse gibi şarkılara takıldıysam da albümü bir bütün olarak dinliyorum genellikle ve size de aynını tavsiye ederim.

Son dönemde iyice öne çıkan Paolo Girardi imzalı kapağıyla da her zamanki gibi döktüren Abominate için daha fazla bir şey söylemeye gerek yok sanırım. Öyle metal dünyasını sarsacak veya herkese hitap edebilecek bir şey yapmıyorlar ama zaten Firespawn’ın amacı da bu değil. Petrov ve silah arkadaşları bence artık BLOODBATH‘in 2000-2010 arası yaptığı şeyi bugüne taşıyıp bu retro İsveç cartayı çekme metalciliği konusunda tahtı ele geçirdiler. Umarım aynı gaz ve üretkenlikle devam ederler de iki-üç senede bir İsveç usülü rahmetlik olma metaline doyururlar bizi. Yalnız iki incelemedir death metal yerine yazmadığım şey kalmadı, bir sonraki albümlerinde ne yazacağımı ben de merak ediyorum artık.

83/100

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Firespawn – Abominate

  • duodenum

    Hahaha, Reprobate 2017’nin en iyi kritiğiydi, bu kritiği de albümden daha çok sevdim.

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.