Kritik

Battle Dagorath – I: Dark Dragons of the Cosmos

VINTERRIKET ismini daha önce duyduysanız BATTLE DAGORATH’ı da bir şekilde duymuş ya da dinlemiş olma ihtimaliniz biraz daha yüksek sanırım. “Winterschatten” ya da “Horizontmelancholie” gibi dark ambient başyapıtlarının yaratıcısı, tür için efsane kabul edilebilecek bir adam VINTERRIKET. BATTLE DAGORATH her ne kadar direkt olarak onun grubu sayılabilecek olmasa da, İsviçre’de yaşayan bu Alman arkadaş grubun aslında olabileceğinden çok daha zengin olmasının başlıca kahramanı.

İsmini Tolkien dünyasında dünyanın sonunu işaret eden Dagor Dagorath’tan (savaşlar savaşı) alan grup, “I: Dark Dragons of the Cosmos”un şarkı sözlerinde ise evrenden ve zamanın daireselliğinden bahsediyor. Aslında iki bölümlük bir konseptin ilk parçası olan “Dark Dragons of the Cosmos”un ikinci yarısı da sanırım bu yıl piyasaya sürülecek.

120919_logo

BATTLE DAGORATH, aslında Amerikalı Black Sorcerer Battle’ın (bu ne kadar kötü bir takma isim böyle ya) black metal-ambient grubu denebilir. Synth’ler dışında her şeyden sorumlu olan bu arkadaşın besteleri genelde uzun süreli ve kimi zaman düştükleri monotonluğa rağmen mistik havalarıyla dinleyiciyi çoğu zaman sıkmamayı başaran, yeterince varyasyona sahip yapıdalar. Özellikle beklenmedik anlarda şarkılara adeta ruh üfleyen, çok teknik olmasalar da tekrar dinlenilebilitesi çok yüksek gitar soloları şarkıların sürükleyiciliğini arttırmada çok başarılı. Bu başarıya rağmen, yukarıda da bahsettiğim gibi, VINTERRIKET’in varlığı grubu herhangi bir black metal-ambient grubundan ayırıyor diyebiliriz. Örneğin albümdeki ambient intro’dan sonraki ilk “gerçek” şarkı Phantom Horizons Beyond oldukça düz bir atmosferik black metal şarkısı olabilecekken, kullanılan klavyelerle sürükleyiciliği ve çevresindeki mistik atmosfer genişletilmiş, çok daha dinlenilebilir bir kalıba sokulmuş.

Hem bestelerin yapısı hem de klavyelerin desteğiyle tüm şarkıları, albümü hatta konsepti sarmalayan soğuk, mistik ve adeta kadim bu sis bulutu albümün neredeyse ruhanî bir yanı olduğunu hissettiriyor dersek yanlış olmaz. Albüm kapağına bakarken dahi hissedilebilen bu karanlık, “I: Dark Dragons of the Cosmos”un barındırdığı şarkıları dinlerken gittikçe daha fazla anlam ifade eder hale geliyor. Tüm bunlar başta fazla tekrar eder gibi hissettiren bazı pasajların altında başka anlamlar arattırıyor dinleyiciye, kozmosun soğuk karanlığında yatanların merakına sürüklüyor.

Sanıyorum ki çıktığı yılın gazabına uğrayan bir albüm oldu biraz “I: Dark Dragons of the Cosmos”. Black metal de dahil olmak üzere metalin her alt türünde birbirinden güzel albümlerle karşı karşıya kaldığımız bir yılda piyasaya çıkınca adını duyurmakta biraz zorlandı. Hep iyi bir grup olan BATTLE DAGORATH’ın bence en iyi işi şimdiye dek; ama yine de gelişmeye açık olan yönleri olduğunu da inkar etmek yanlış olur. Her şeye rağmen atmosferik black metalden hoşlanıyor veya VINTERRIKET’in işlerini seviyorsanız bence dinlenmesi elzem olan bir albüm var karşımızda.

84/100

a0751520785_10

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Ertuğrul Bircan Çopur

Doydum ama aç gözlülükten yiyorum.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.