Yerli Pazarı: Slug Salt Lava – Siaynoq

Merhaba.

Bir süredir boşladığım Yerli Pazarı’nda bu hafta daha önce nasıl duymadığıma hayret ederek dinlediğim İstanbul-Kadıköylü tek kişilik Slug Salt Lava projesine ve 2018’de yayımlanmış son EP Siaynoq‘a yer vermek istedim. Bazen bu köşe için gruplar bana ulaşıyorlar, bazen de ben onlara ulaşıyorum ama Slug Salt Lava hakkında hiçbir fikrim olmamasına rağmen, Siaynoq‘u dinler dinlemez bir şeyler karalamak istedim. Projenin arkasındaki Ersin Taş’ı tanımıyorum ama taş gibi müzik yapıyormuş gerçekten de. Bu korkunç şaka ile Pazar gününüze neşe kattığıma göre devam edebiliriz sanırım.

Slug Salt Lava (SSL), Kadıköy sahnesinin kara koyunlarından biri sayılabilir aslında. Çünkü ekstrem türlerle bildiğimiz Kadıköy’ün canavar oluşumlarına kıyasla daha dinleyici dostu ve daha sakin. Tabii hala cayır cayır metal; yanlış olmasın. Sözün özü sludge ağırlıklı bir çeşit dert metali icra ediyor SSL ve bunu da gürül gürül bir bas, derinlerden gelen müthiş bir vokal (telaffuzu, vurgusu, öfkesi, her şeyiyle nefis) ve dağınık gitarlar ile kendini kasmadan, zahmetsiz bir havada sunuyor. Bas ve davulda destek de almış ama çalışmanın yıldızı gitar/vokaldeki Ersin kesinlikle.

Çok sorup soruşturmadım ama Can Gelgeç’e ait olduğunu gördüğüm enfes bir kaydı var Siaynoq‘un ve türün hayranlarını mutlaka tatmin edecektir. Hafif bir boğukluk, alabildiğine pes tonlar ve genel bir kirlilik ile post sludge/doom/stoner denildiğinde akla gelen o boğucu tınıyı yakalamış SSL. Üstelik yalnızca yekpare bir ses duvarı inşasına uğraşmamışlar ve yer yer gayet melodik ve keyifli bir hale de (Repeat Slave Eternal) gelebiliyor Siaynoq. Ayrıca öyle yerlerde sürünen, düşük tempolu, bol tekrarlı bir iş da gelmesin aklınıza; rif üzerine rif ile gayet akıp giden bir müziği var SSL’in.

Eh, DUNE evreninden gelen isim ve kapaktaki göndermeyle de ayrıca gönlümü çelen Siaynoq sayesinde Slug Salt Lava’yı yakın takip listeme aldım derhal. Eğer türe ilginiz varsa size de aynını tavsiye ederim. Mis gibi iş; emeği geçen herkesin eline sağlık!

BANDCAMP

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

3 thoughts on “Yerli Pazarı: Slug Salt Lava – Siaynoq

 • 5 Mayıs 2019 tarihinde, saat 14:05
  Permalink

  Kütür kütürmüş gerçekten; adını duymuş ama dinlememiştim, hata etmişim. Ne güzel işler çıkıyor ya ülkeden son yıllarda.

  Yanıtla
 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  Kapaktaki ben miyim acaba? EP sağlam olmuş, iyi ki yazmışsın yoksa büyük ihtimal haberim bile olmayacaktı. Artık ilk albümlerini bekleyeceğim.

  Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.