Equipoise – Demiurgus

Merhaba.

Yılın ortalarında doğru yaklaştıkça vitesi yükselmeye başladı sanki 2019’un, ne dersiniz? Tabii özellikle bu ay çıkacak birbirinden canavar albümleri gözardı etmemek lazım ama Nisan ayı da hiç fena geçmedi. Amerikalı teknik death metal grubu Equipoise sessiz sedasız ilk albümü Demiurgus‘u saldı mesela ortamlara.

Yedi kişilik, üç gitarı, klavyesi, perdesiz bas gitarıyla dört başı mamur bir teknik death metal grubundan bahsediyoruz; Equipoise elinden geleni ardına koymamış gerçekten. HATE ETERNAL, THE FACELESS, CHTHE’ILIST ve BEYOND CREATION gibi gruplarda pena/baget sallamış müzisyenlerden kurulu bir grup olduğu bilgisini de verince kalibre az çok belli etmeye başlamıştır kendisini herhalde, değil mi? Ha bu arada henüz yeterince etkilenmediyseniz albümde GOROD vokalistinden ALKALOID gitaristine kadar toplamda ON BİR konuk müzisyen yer alıyor. Nasıl bir ağınız, nasıl bir çevreniz var lan sizin?!

On dört şarkı, altmış beş dakika ve yukarıda bir bölümünü saydığım saçma sapan kadrosunu düşününce Demiurgus şimdiden yormuş olabilir bazılarınızı ve bir noktaya kadar çok da hak veriyorum o arkadaşlara. Fakat bu tip işlerde sıkça gördüğümüzün aksine Demiurgus, biçimin yanına bir anlatı da ekleyerek paletini genişletebilmiş diyebiliriz. Çoğu zaman melodik ve takibi nispeten rahat bir müzik sunuyor Equipoise ve flamenkodan CYNIC severlerin yüzünü güldürecek fusion-jazz işlere, romantik/barok dönem klasik müziğinden düpedüz brutal death metale kadar varan bir aralıkta kendi dehasının içinde kaybolmamış olması, grubun en büyük başarısı kesinlikle.

Alchemic Web of Deceit gibi şarkılarda türleri birbirine karıştırma hadisesi çok daha ayyuka çıkmış bir biçimdeyken aslında Demiurgus‘un esas cevheri detaylarda saklı ve Equipoise de detay konusunda fazlasıyla bonkör davranan bir grup. Zaten Beyond Creation’da da ortalığı ateşe veren o çılgın perdesiz basın varlığı bile bir anda albüme hacim katıyorken (bu tamamen özgür takılan bas gitar işine çok alışkın değilseniz biraz batabilir kulağınıza albümün ikinci yarısında) Sovereign Sacrifices veya Sigil Insidious gibi şarkılarda NECROPHAGIST‘i akıllara getiren gitar işçiliği akıl alıyor. Belki biraz fazla andırdığı için eleştirebiliriz ama eğer yaptığınız şey Muhammed Suiçmez’in yaptıklarına benziyorsa bu bir eleştiri değil, övgü olabilir ancak.

Bir-iki ufak enstrümantal ile nefes aldıran, doğru temposuyla insanı boğmayan ve melodi dengesini koruyarak mekanikleşme tuzağına düşmeyen, çok iyi bir teknik death metal albümü Demiurgus. Belki biraz vokalden dem vurabilirim ama hele ki bir enstrüman çalıyor ve daha profesyonel bir bakışla dinliyorsanız eminim takkenizi uçuracak birçok farklı denemeyle karşılaşacaksanız albüm boyunca. Çünkü bir noktada sanki herkes birbiriyle yarışıyor gibi ve bu yarış mucizevi bir şekilde kulağa zorlama veya şov hissi taşımayan anlamlı besteler içinde gerçekleşiyor. Teknik death metal türünde hem bu kadar tanıdık hem de bu kadar taze bir şeyler dinlemeyeli biraz olmuştu doğrusu. Türü seviyorsanız kaçırmayınız.

88/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

3 thoughts on “Equipoise – Demiurgus

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 12:57
  Permalink

  “ama eğer yaptığınız şey Muhammed Suiçmez’in yaptıklarına benziyorsa bu bir eleştiri değil, övgü olabilir ancak.”

  Şahane cümle :). Kritik de çok güzel olmuş. Albüm müthiş bu arada. Ama bir seferde bitiremiyorum. Beni aşıyor sanırım. “Olum o kız bana bakmaz” dediğimiz lisenin sarışın kızı gibi. Havalı.

  Yanıtla
 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 15:04
  Permalink

  Nerede Phil Tougas varsa şenleniyor orası, müthiş bir yetenek.

  Yanıtla
 • 13 Aralık 2019 tarihinde, saat 03:40
  Permalink

  Gecenin bir yarısı yine bunlara sardım. Hiç dinlenmedi neredeyse ama net yılın albümlerinden biri yahu bu.

  Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.