Kritik

De Profundis – The Blinding Light of Faith

Merhaba.

Hayır, vasat Watain albümü The Wild Hunt‘ta yer alan De Profundis şarkısı bağımsızlığını ilan edip grup kurmadı; bu De Profundis başka.

İngiliz death metal beşlisi De Profundis son on yılda yayımladığı beşinci stüdyo albümüyle 2018’de epey dikkatimi çekmiş olsa da bir türlü vakit ayırıp The Blinding Light of Faith ile ilgili iki satır yazamamıştım, kısmet bugüneymiş. Daha önce grubu dinlemediyseniz hafif black metal soslu, progresif de sayılabilecek melodik death metal yapıyor bu arkadaşlar. Çok da güzel yapıyorlar.

DÖRT SAY DA NE OLACAKSA OLSUN BAŞKAAN! şeklinde açılıyor albüm. Bilenler bilir, dünyanın en iyi albüm açılışıdır bu, haha. İsveç yöresinde yetişen hafifsiklet, çevik, atlet ve akışkan melodik death metal melodileriyle Florida dolaylarında sıkça rastlanan ağırsiklet, hantal ama koydu mu ses getiren gaddar death metal riflerini dengeli bir biçimde sıralıyor De Profundis. Üçüncü şarkı Opiate for the Masses‘ın ortalarına doğru ise hükmünü mühürlüyor adeta.

Grubun progresif yaklaşımının ağır bastığı, DEATH hissiyatı alabileceğiniz perdesiz bas-davul ortaklığı, albümü standart bir death metal potpurisinin ötesine taşıyor. Gerçi Pual Nazarkardeh ve Soikot Sengupta ikilisinin yazdığı gitarlar Florida-Göteborg sınırının dışına çıkmasa da o kadar akılda kalıcı ve güçlü ki hiç bu progresif dünyalara girmeseler de vasat üstüne kolaylıkla çıkabilirmiş The Blinding Light of Faith. Hayır efendim, gitaristlerin isimlerini uydurmadım. Gerçekten böyle adamların isimleri, ben ne yapayım. Nazarkardeh de neymiş ama ya, haha.

Yüksek oktanlı, vitesi beşe, kafayı boyun disklerine takmış bir albüm yazmış De Profundis. Hızına ve rif bombardımanı yapısına rağmen yorucu olmaması ise bir artı benim için. İsveç melodik death metali, Florida ayı death metali, progresif kafalar ve black metal hissiyatı derken biraz aşure tarifi gibi görünebilir ama De Profundis dengeyi kurmuş. Black metal kısmı ise daha ziyade sözlerde açığa çıkan bir durum; örgütlü dinlere açık bir öfkesi var De Profundis’in. Zaten kapakta da çekinmemişler pek, helal olsun. Bu arada kariyerine dümdüz doom metal ile başlayan bir grubun şu tarif ettiğim şeylerin kaliteli bir harmanına dönüşmeyi başarması da ayrı bir takdir konusu gerçekten.

Geçtiğimiz yılın kaliteli death metal albümlerinden biri de The Blinding Light of Faith‘ti. Tabii MONSTROSITY, HATE ETERNAL veya HORRENDOUS, SLUGDGE gibi danalıklar nedeniyle arka planda kaldı De Profundis ama dikkatli bakanların da gözünden kaçması imkansız bir albüm sıkıştırmayı başardı araya. Son dönemde atağa kalkan İngiliz death metal piyasasında kendilerine sağlam bir yer edindiler şimdiden; bu kalitede devam ederler umarım.

84/100

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.