Flotsam and Jetsam – The End of Chaos

Merhaba.

Buraya 1998 yılı boyunca gözümü kırpmadan oynadığım, gelmiş geçmiş en muhteşem RPG oyunlarından biri olan Might&Magic VI: The Mandate of Heaven’dan bir görsel koyup geçecektim başta ama hem muhtemelen kimse anlamayacağı için hem de söz konusu grup Flotsam and Jetsam olduğu için vazgeçtim. Tamam, anladık; 1986’da çıkmış ilk albüm Doomsday for the Deciever‘ın kapağını andıran bir şeyler istemişsiniz, fakat yani bu kapak olacak iş mi şimdi gerçekten? Yani F&J albümü değil de başka bir şey olsa, bir kitap ya da film olsa asla şöyle bir kapağı açıp içine bakmazdım ne var diye. Eminim şurada sabahlara kadar albümü övsem bile sırf kapağa bakıp ya git, nesini dinleyeceğim şunun diyecek birileri olacaktır. Sonuna kadar da haklısınız. Olacak iş değil.

Neyse. Temelleri Paradox ismi altında 1981 yılına kadar dayanan ve bugün thrash metalin köklerine dönüp baktığınızda derinlerde bir yerde karşınıza çıkacak, METALLICA‘dan tanıyacağınız Jason Newsted’ın da kurucuları arasında yer aldığı (söz yazarı da aynı zamanda) efsane bir isim Flotsam and Jetsam, o yüzden kapak hadisesini daha fazla uzatmaya gerek yok. 80’lere damga vurduktan sonra 90’lar ve 00’ları vasat ile vasat altı arasındaki albümlerle geçen Amerikalı grubun son dönemde yeniden adından söz ettirebilmesi ve bir anlamda ikinci baharını yaşıyor olması gerçekten önemli bir olay ve yeni nesillerin Flotsam and Jetsam adını artık herkesin emekliliğini beklediği ölü bir devlet dairesi gibi elemanlarının ay başını gözlediği bir grup olarak değil de hala taş gibi müzik yapan, saçı sakalı beyazlasa da ruhu genç adamlardan oluşan sıkı bir grup olarak bilmeleri güzel. Evet, The End of Chaos hiç fena bir albüm değil.

Pişmanlık duymadan yaşayın, zamanın esiri olmayın!” diye bağırıyor albüm açılışta ve Flotsam and Jetsam’ın manifestosu net bir biçimde ortaya çıkıyor. 80’ler thrash metali seven, bir miktar power metal sosuna hayır demeyecek, kısa ve rafine bestelerle kafa sallayıp coşmak isteyecek herkese hitap ediyor The End of Chaos. Albüme dair en sevdiğim şey bu oldu herhalde; hiçbir şarkı gereksiz yere uzamıyor veya özellikle güvenilen bölümler tekrar kerbelasına sokulup katledilmiyor.

Bu tip eski gruplarda alışageldiğimiz şekilde davulcu gruba sonradan dahil edilen genç bir arkadaş değil. Gerçi sonradan dahil edilme kısmı doğru; Ken Mary gruba 2018 yılında dahil olmuş ama kendisi 50 yaşına merdiven dayamış, önemli isimlerle çalışmış bir isimmiş, ben de pek çokları gibi yeni öğrendim. Fakat gerçekten davulun başında işinin ehli birinin olduğu hemen anlaşılıyor ve The End of Chaos‘u öne taşıyan şeylerden biri de heyecanlı ama boğucu olmadan albüme gereken enerjiyi fazlasıyla sağlayan davullar. Aynı şekilde gürül gürül duyulan bas gitar da enfes bir doygunluk sağlıyor. Kısacası power kırması bir thrash metale ve 1980 model olmasına rağmen Flotsam and Jetsam’ın kaputunu açtığınızda bangır bangır bağıran bir motor duyacaksınız. Roket prodüksiyonun iftiharla sunduğu bir albüm The End of Chaos bu arada; gitarından davuluna her şey yanıbaşınızda, suratınıza suratınıza çalınıyor resmen.

Aynı şekilde vokallerde de benzer bir enerjiyi hissetmemek imkansız. Bugüne kadar yapılmış bütün Flotsam and Jetsam albümlerinde yer almış, 53 yaşındaki F&J efsanesi Eric Knutson büyük bir coşkuyla şarkı söylüyor. Belki eskisi gibi rahatça yükselip tiz çığlıklarla akılları alamıyor ama benim beklediğimden çok daha öne çıkan bir performansı var Eric’in. Duyar duymaz anlayacağınız o IRON MAIDEN davullarıyla birleşince Recover şarkısında bir ara neredeyse Bruce’u duyar gibi oldum. Daha ne olsun.

Beklemediğim yerden vurdu Flotsam and Jetsam. Sizi bilmem ama 50’li yaşlarındaki torun sahibi adamların hala büyük bir iştahla bam güm metal yapmaya devam etmesi gerçekten çok ilham veriyor bana. Sene sonunda mutlaka hatırlanır yeniden ama 2019 yılında Flotsam and Jetsam konuşuyor olmak bile başlı başına bir şey, o yüzden şimdi de bakmadan geçmeyin derim.

85/100

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

2 thoughts on “Flotsam and Jetsam – The End of Chaos

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.