Kritik

Yerli Pazarı: Kargaşa Projesi – Sinyal Yok

Merhaba.

Belli başlı bazı isimler dışında Türkçe müzik dinlemiyorum pek. Bunun birkaç başlık altında toparlanabilecek pek çok sebebi var elbette ama bu başka bir yazının konusu olabilir ancak. Konuya buradan girmemim sebebi ise temelleri 2002 yılına kadar uzanan İzmirli Kargaşa Projesi’nin ilk kaydı Sinyal Yok. Beş şarkıdan oluşan bu yirmi dakikalık çalışma, baştan sona Türkçe bestelerden oluşuyor.

Uzun yıllardır çeşitli projelerde yer alarak üretmeye devam eden sevgili dostum vokalist Orçun Öçgüder aracılığıyla tanıştığım Kargaşa Projesi, melankolinin ince bir şal gibi üzerini örttüğü bir çalışma ve insanda saf bir burukluk yaratıyor. 2002 yılında kurulan grubun kurucularından Murat Can’ın 2013’de mide kanserine yenik düşmesi, şüphesiz Sinyal Yok üzerinde derin bir etki yaratmış ve bu bilgiye sahip olmasanız dahi beste ve sözlerdeki bariz kırılganlığı hissetmemek mümkün değil. Zaten tanıtımdaki “Sinyal Yok, bu dünyadan ayrılanları ve geride kalanları anlatan bir çalışma. O an hayatta kalanlar için zaman durur.” ibaresi de yeterince özetliyor. İsimler, yüzler değişiyor belki ama her kaybın hissettirdiği üç aşağı beş yukarı aynı ve bu kadar insana ait, müziğin de genlerine işlemiş bir çıkış noktasına sahip olduğu için etkilenmemek imkansız.

Buna karşın müzikal açıdan tek boyutlu olmaktan uzak ve bu açıdan hiç de yabana atılmayacak bir iş Sinyal Yok. Farklı türlere kaymaktan hiç çekinmeden her şarkıda başka bir enstrümanın ön plana çıktığı ve Dümdüz gibi bas-piyano ikilisine kendinizi kaptırıp hafif hafif salınabileceğiniz besteler bile mevcut (solo girene kadar tabii). İki gitar ve piyano ile gayet yeterli bir müziğin cümbüş, ud ve bağlama ile desteklenmiş olması ise ilginç, sentez bir hava yaratıp daha da zenginleştiriyor müziği. Özellikle Sondan Bir Önce‘nin, neredeyse film altı müziği tadı aldığım melodileri enfes. Aynı kulvarda olmadıkları için karşılaştırmak doğru değil ama hem prodüksiyon hem de beste anlamında hafif bir COMMA tadı da alabilirsiniz bence. Umarım bu proje de Comma gibi yitip gitmez, diyelim.

Herhangi bir türe sokup sınırlandırmak istemesem de, biraz da popülist yaklaşıp MOR VE ÖTESİ‘nin sakin bestelerinden hoşlanan herkese tavsiye edeceğim Kargaşa Projesi’ni. Çoğu anında aynı kalibrede etkileyici ve doyurucu olmayı başarıyor Sinyal Yok ve eğer bu bir anıyı yüceltme, acıyı paylaşma projesinden fazlası olacaksa ilerisi için çok ümitlendirici gerçekten. Uzun süredir Türkçe bir şeyler dinleyip bu kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum. İnsanın böyle dostları olması ne kadar güzel; huzur içinde uyu Murat Can.

 

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

2 thoughts on “Yerli Pazarı: Kargaşa Projesi – Sinyal Yok

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.