Drudkh – Їм часто сниться капіж (They Often See Dreams About the Spring)

Bazen metal müziğe çok küçük yaşlarda ve çok da orta yerinden daldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Örneğin Ukraynalı kült Drudkh ile tanışalı on beş yıl olmuş neredeyse. Tabii kısıtlı imkanlar dahilinde metal müziği keşfediyor olmam ve rastlantısallık seviyesinin çok üst seviyede olması yüzünden atıyorum CD çalarımda Autumn Aurora gibi bir albüm dönerken daha hayatımda hiç EMPEROR dinlememiştim mesela. Nereden baksam ilginç işler ve Drudkh ile tanışıklığım bu kadar eskiye dayandığı için de söz konusu onlar olduğu zaman düşüncelerimi toparlamakta -gördüğünüz üzere- güçlük çekebiliyorum zaman zaman.

Açıkçası hem metal müzikle yeni haşır neşir olurken tanıştığım için hem de yıllar içerisinde birbirinden muazzam albümler yayınlayarak ilişkimizi sürekli perçinlediği için Drudkh’un benim için yeri biraz ayrı. Yanlış anlaşılmasın tabii, son albümlerini epey sert sözlerle eleştirdiğim kritikler yazmışlığım ve içten içe -en azından benim için- yolun sonuna yaklaştıklarını kabullenmeye çalışmışlığım yok değil. Yine de her yeni Drudkh albümü haberi benim için önemli ve kutlu bir haberdir, ne olursa olsun.

O yüzden 2018’de yeni albüm yayınlayacak isimlerden birinin de Drudkh olduğunu öğrendiğimde gerçekten de heyecanlandım. Handful of Stars‘ı sevsem de grubun kendi köklerinden uzaklaşmaya başladığını sezerek endişelenmiş, Eternal Turn of the Wheel‘da Drudkh’un yapabileceği son iyi albüm ile karşı karşıya olduğumuz iddiasını ortaya atmış ve A Furrow Cut Short kritiğimin sonunda da “Sen de herkes gibi olma be Drudkh.” diyerek sitem etmiştim. Neyse ki yanılmışım. Çünkü aslında zaten içten içe bildiğim şekilde Drudkh istese de herkes gibi olamayacak kadar fazla iyi müzisyenlerden oluşan, herkes gibi olamayacak kadar fazla iyi müzik üretme becerisine sahip bir grup.

İster benim gibi grubu neredeyse kurulduğu günden beri biliyor olun ya da isterseniz geçtiğimiz yıl keşfetmiş olun fark etmez, Drudkh’un son iki albümündeki gözle görülür düşüşünün herkes farkındadır herhalde. Özellikle folk unsurlarını doğru kullandığı zaman kusursuz ve rakipsiz bir müzik icra edebilen grubun git gide folk tabanından uzaklaşması, albüm kapağına düğünde masaaltı votkasını fazla kaçırmış akraba koyarak bazı açıklarını kapamaya çalışması hepimizin tadını kaçırmıştı. Şaka bir yana, yeni albümü dinledikten sonra zihnimde dolanmaya başlayan ham fikirler arasından öne çıkan en net düşünce -tıpkı son iki albümde olduğu gibi- bu saatten sonra yeni bir Estrangement gelemeyeceğini, yeni bir Blood in Our Wells ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını kabullenmem gerektiğine işaret ediyordu. Fakat bu ille de kötü veya üzücü bir anlam ifade etmek zorunda değil; bu defa değil.

Önceki iki albümü iyi birer black metal albümü fakat vasat Drudkh albümleri olarak gören ben, Ukrayna’nın gizemli doğasını kendi müziğinde somut bir öge olarak kullanmayı başararak yıllarca gönlümün orta yerine kurduğu Epikoğulları Beyliği’nde sefasını sürmüş Drukdh’un hiç de epik olmayan, folk tabanı yine çok zayıf, hatta aslına bakarsanız salt black metal yönü de pek kuvvetli olmayan yeni albümüne ba-yıl-dım.

Drudkh’un alamet-i farikası yüksek tempo davulların arasında özgürce süzülen bas gitarın sağladığı nefis temelin üzerine bir parça hüzünlü, çoğunlukla naif ve kırılgan melodiler oturtmak ve bulduğu iyi fikri ömrünün son anına kadar, insanın içini sıkmayan bir tekrar pratiğinde kullanarak bu melodileri insanın zihnine kazımaktır. Tabii tüm bunların inanılmaz bir atmosfer altında sunulduğunu da unutmamak gerek. Velhasıl anahatlarıyla Drudkh müziğini bu şekilde ifade ettiğimiz zaman They Often See Dreams About the Spring, çok ama çok iyi bir Drudkh albümü olarak çıkıyor karşımıza.

Elbette grubu bilenler ve son yıllardaki müzikal tercihlerinin farkında olanlar yine 2009 öncesi Drudkh’unda olup burada olmayan şeyler üzerinden hayıflanacak bir şeyler bulacaktır mutlaka ama bu albüm yeni Drudkh’dan eski şeyler bekleyenler için olabileceğinin en iyisi gerçekten de. Drudkh kendi müziğini kendi istediği şekilde yapmaya devam etmiş ve on altı senede on bir albüm yayınlayan bir grubun müziğinin dışarıya kapalı olması bence epey saygı duyulması gereken bir şey.

Ben bu defa yaptıklarını beğendim ve herhangi bir Drudkh hayranının da sevmeme ihtimalini görmüyorum pek. Yani eğer daha önce herhangi bir Drudkh albümü dinleyip sevdiyseniz bu albüme de bayılacaksınız, ancak daha önceki denemenizde Drudkh size bir şey ifade etmediyse üzgünüm, bu albüm de grupla ilişkinizi düzeltemeyecek. Bu da bu albümle ilgili objektif olarak söyleyebileceğim tek şeydi herhalde.

Aslında parçalardan da bahsetmek istiyorum ama galiba uzanıp bir tur daha albümü dinleyeceğim. Bana kalırsa siz de öyle yapın.

Oh be Drudkh, oh be.

89/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

2 thoughts on “Drudkh – Їм часто сниться капіж (They Often See Dreams About the Spring)

 • 19 Mart 2018 tarihinde, saat 11:26
  Permalink

  Korhancım eline sağlık. Aşağı yukarı benim de düşüncelerim bu şekilde. Microcosmos sonrası dönemin en iyi Drudkh albümü olduğunu düşünüyorum. Özellikle A Furrow Cut Short’a kıyasla elimizde bu sefer çok daha fazla ciddiye alınmayı hak eden bir iş var. En azından 2018 model Drudkh’un yapabileceği en iyi işin bu olduğunu görmek, albümün seviyesinin ne kadar yüksek olduğunu da hesaba katınca içimi rahatlattı açıkçası.

  Yanıtla
  • 19 Mart 2018 tarihinde, saat 12:22
   Permalink

   Valla çekine çekine açmıştım albümü ama ben de epey rahatladım. Hakikaten isteseler de çok kötü bir şey yapamayacak bunlar galiba ya. En kötü 70 basıp “ya bu da okey ama işte ah o eskiler” diyeceğiz gibi duruyor haha.

   Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.