Dornenreich – Flammentriebe

Avusturyalı Dornenreich’ın 90’ların ortasına kadar uzanan geçmişinde birbirinden farklı türlerle ilişkilendirilebilecek birçok albüm bulunuyor. Senfonik black metal adına görkemli anlara sahip Bitter Ist’s Dem Tod Zu Deinen‘in yanı sıra ismini daha geniş kitlelere duyurmasına büyük katkısı dokunan, içinden neo-folk bombardımanı Whom the moon A nightsong Sings toplamasına da bir şarkı verdikleri 2008 tarihli In Luft Geritzt gibi farklı işlere imza atan Dornenreich, Flammentriebe ile hayranlarını bu anlamda ters köşeye yatırıyor. Zira Flammentriebe grubun en agresif ve hızlı işlerinden biri.

Aslında Dornenreich müziğine her daim yer bulan progresif yaklaşımlar ve neo-folk etkilenimi Flammentriebe’de de kendisini fazlasıyla gösteriyor. Gruba 2006’da katılan ve Dornenreich’ı bambaşka boyutlara taşıdığına inandığım Inve, bu albümde de hemen hemen her şarkıdaki kalite fışkıran keman melodileriyle albümü bir üst seviyeye taşıyor. Ayrıca akustik gitar bölümleri ve Dornenreich’in en büyük kozlarından olan Eviga’nın konuşma sesi ile yaptığı düz vokalleri ve fısıltılı vokal kullanımı sayesinde albüm geneline yayılan duygusallığı hissetmemek imkansız. Ancak vokaller ve kimi şarkıların yapısı bazen albümün atmosferini bozabiliyor, bunu da itiraf etmeli.

Genelde şarkılarda vokali ön planda tutmamayı tercih eden bir anlayışı benimseyen ve harika enstrumantal eserler yaratan grup nedense bu alışkanlığını Flammentriebe’de bozmuş. Eviga’nın vokalleri neo-folk ve akustik anlarda müziğe muhteşem bir uyum sağlıyorken vitesin arttığı anlarda tercih ettiği öfekli vokalleri kimi zaman çok yetersiz kalıyor. İlk şarkı Flammenmensch‘de oldukça başarılı bulduğum performansını örneğin In Allem Weben‘ da görmek biraz zor. Hem hızlı yapısı hem de Dornenreich’ı Dornenreich yapan akustik pasajlar ve enfes keman melodileri ile albümdeki en vurucu şarkılardan biri olmasına rağmen hissiyatı geçirmeyi başaramayan boş haykırışlar şarkıyı baltalıyor ve blast-beat üzerinde yükselen muhteşem keman melodisinin duygusallığını örseliyor. Yine de Dornenreich markasını bütünüyle dinleyiciye yansıtan muhteşem kapanış şarkısı Erst Deine Trane Löscht Den Brand ile birlikte albümün en iyilerinden ve kulak kabartılması gereken şarkılardan biri In Allem Weben.

Albümün black metal/neo-folk arasında gidip gelen yapısı içerisinde kimi zaman gitar-keman arasında da enteresan bir uyumsuzluk göze çarpıyor. Oldukça akılda kalıcı ve dinleyiciyi cezbeden keman bölümlerine sahip olmasına rağmen bu uyuşmazlığı Der Wunde Trieb‘da gözlemlemek mümkün. Birbirinden bağımsız şekilde oldukça keyifli akustik pasajlara ve black metal partisyonlarına imza atabilen Dornenreich, bu bölümleri bir şarkıda birleştirmeye çalışırken bazı anlarda bocalamış gibi duruyor. Tabii geçiş anlarında birtakım tutarsızlıklar olsa da müziği istedikleri noktaya getirdikten sonra şüpheye yer bırakmayacak derecede yüksek bir yetkinlik seviyesinde devamını getirdikleri için bu eleştiriyi öznellik çerçevesinden çıkartmam gruba haksızlık anlamına gelir. Ben Dornenreich’ı biraz fazla sevdiğimden her şeyleri kusursuz olmalı diye kasıyor olabilirim.

Bunlar dışında söz konusu grup Dornenreich olduğu için elbette müzikalite oldukça üst düzey ve tüm şarkılar belirli bir kalitenin üzerinde ve ben de şu şarkıda şu melodi aşmış, bu pasajda ilkokul aşkımı hatırladım, arkasından giren hayvan bölümde de kızı arayıp sülalesine hakaret ettim, gibi şeyler söyleyerek ciddiyetimi kaybetmek istemiyorum. Aramasaydım iyiydi.

Genel hatlarıyla melankoliyle haşır neşir gibi görünmesine rağmen black metal unsurları ve kimi anlarda artan temposuyla Flammentriebe sıkıcı veya duygusal anlamda boğucu olmaktan çok uzak. Dornenreich’in en iyi işlerinden biri olmasa da türe yakın olan herkesin rahatlıkla özümseyebileceği bir albüm. O nedenle albüme bir şans verin; grubun akustik tarafını beğenenler In Luft Geritzt, black metal tarafını beğenenler de BIDTZD albümüne kulak kabartabilirler. Neyse, haydi görüşürüz. Yok, önce sen kapat. Ya olmaz, sen. Aa, kapattı.

79/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

3 thoughts on “Dornenreich – Flammentriebe

 • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:54
  Permalink

  Bir aralar Dammerfarben ile bu gruba fena takmıştım..ses solukları çıkmıyor bayadır. empyrium insanı markus ile konserden konsere koşmalarından olsa gerek. Dilerim yıl içinde bir şeyler duyarız kendilerinden. Kritik için de ayrıca teşekkürler uzun zamandır dinlemiyordum açim de bir tur dönsün 🙂

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 01:06
   Permalink

   Hehe teşekkürler. Dämmerfarben’i hiç dinlemedim doğru dürüst, bakayım bu ara hazır yeni bir şeyler yokken pek. Kritik önerisi vesaire olursa da buradan yardırabilirsin. ^ ^

   Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.