Kritik

Axxen Conners – Nowhere to Escape Sins E.P.

Antalyalı AXXEN CONNERS’ı ilk duyuşum geçtiğimiz yıl ilk klipleri olan Creator Became Absolute‘u izlememle oldu ve açıkçası grubun hem müziğine, hem imajına hem de tavrına henüz bu ilk görüşte bayıldım. Taş gibi bir müzik yaptıkları yetmiyormuş gibi kendilerine Serpent ve Croc diyen bu iki adam taktıkları maskeler, üzerlerindeki şortlar ve spor kıyafetlerle bu tarz bir müziği icra edenlerin genelde kendilerine çizdiği aşırı ciddi imajla adeta dalga geçerek gönlümü çalmayı başardılar.

12485921_194009897619840_5903393135312562765_o.jpg

AXXEN CONNERS’ı bir metal alt türüne sıkıştırmak kolay değil. Death metale göz kırpan bir groove metal deyip geçmek “Nowhere to Escape Sins”teki müziği fazla basite indirgemiş bir tabir olur sankı. Klavyeleri ve kimi neoklasik metal öykünmelerini de göz önüne alınca sanırım ekstrem progresif metal onları en iyi tanımlayacak etiket olabilir. Elbette ki bu etiketlerin yalnızca müziklerini henüz dinlememiş olanlar için genel bir fikir vermesinden öte bir amacı yok. Esas edinilmesi gereken fikir ise, AXXEN CONNERS’ın ne yaptığını çok iyi biliyor olduğu.

Açıkçası Türkiye metal piyasası benim çok fazla ilgimi çekmeyi başaramadı şimdiye dek. Sayısı fazla olmasa da çok iyi albümlerin çıktığını inkar edecek değilim; ama bu albümlere imza atan grupların çoğu bir istikrar yakalayamadıkları için kendilerine geniş birer kitle edinmeyi başaramadılar, ya da kim sorunlarla henüz grup ömürlerinin başında kaybolup gittiler. AXXEN CONNERS özelinde bu konulardan konuşmak için elbette ki çok erken; fakat içimde iyi bir his olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Grubun ana kadrosunun yalnızca iki kişiden oluşması olası sorunları zaten minimuma indirirken, esas ön plana çıkan ise grubun yaptığı müzik ve ellerindeki cephaneliği genişletmek için yeterli alana sahip olmaları.

Temelinde dobra müzik bir icra ediyor AXXEN CONNERS. Genelde benzer bir tempoyu bozmadan, ritimlerde fazla bir varyasyona girmeyip müziğin değişkenliğini sürekli farklılaşan, ilerleyip gelişen riflerle sağladıklarını söyleyebiliriz. Bu şimdilik çalışan bir formül gibi gözüküyor: üç şarkı ve 12 dakikalık “Nowhere to Escape Sins” dinleyicinin fazla varyasyon bekleyeceği bir kayıt değil elbette ki; fakat uzun süreli bir kayıtta sürekli benzer tempo ve ritimleri dinlemenin bir yerden sonra yorucu olacağı da bir gerçek. Öte yandan bas gitarın oldukça ön planda olması da elbette durağanlığı ve monotonluğu engelliyor ve ekstra bir katman sağlıyor. Klavye ve synth kullanımları da akla ister istemez bir SCAR SYMMETRY benzetmesi getiriyor olsa da bence ortadaki müziği zenginleştirmek için doğru bir tercih. Tüm bunlar ustaca bir araya getirilmiş ve hiçbir zaman dinleyiciye bir düzensizlik sezdirip gürültü halini almıyor.

Şimdilik elimizdeki kısa materyalin bana düşündürdükleri bunlar. Şu haliyle dahi benim için Türkiye’den son yıllarda çıkan en umut verici grup AXXEN CONNERS ve bunun için yeterince sebebe sahip olduğumu düşünüyorum. Kliplerde bize yansıttıkları rahatlık ve kendilerini gerek imaj gerekse müzik açısından belli kalıplarla sınırlandırmakla hiç ilgilenmemeleri içimdeki bu umudun başlıca sebepleri şimdiye kadar. Elbette ki bir an önce daha fazlasını duymak istiyorum gruptan; fakat asıl istediğim acele etmeyerek gittikleri doğrultuyu zenginleştirip aklımızı başımızdan alacak bir albümle karşımıza çıkmaları. Yolları açık olsun.

79/100

Not: EP’yi grubun bandcamp sayfasından ücretsiz, ya da gruba destek olmak amacıyla istediğiniz bir ücret karşılığında yüksek kaliteli bir şekilde indirebilir ve dinleyebilirsiniz.

a2943395307_10

Become a patron at Patreon!

Ertuğrul Bircan Çopur

Doydum ama aç gözlülükten yiyorum.

One thought on “Axxen Conners – Nowhere to Escape Sins E.P.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.