Kritik

Sunn O))) – Kannon

sunn_o_kannon.jpg

Bu kritik 8 Aralık 2015’de kaleme alınmıştır.

Kişisel olarak ortalama 2,5 aylık duraklamadan sonra yeniden merhaba arkadaşlar. Kritik yazamadığım bu süre içerisinde hayatımın bütün dinamikleri değişti, bununla birlikte yaşadığım il, ev, çalıştığım yer ve buna benzer her şey yenilendi diyebilirim. Bunca bir değişimin içerisinde ise ne adam akıllı müzik dinleyebildim, ne de kritik yazma rahatlığına sahip olabileceğim bir kafa rahatlığına erişebildim. İş bu sebeplerden ötürü 2,5 aydır 10-15 kişinin bildiği, Facebook’ta yalnızca eş dostun beğendiği birçok albümden mahrum kaldı güzelim sitemiz. Neyse ki belirli bir düzene girdim de, yeniden yazabiliyorum. Çok uzatmadan, bu uzun aradan sonra sizlere kritik etmek istediğim ilk albüm olarak, değişik fikirler ürünü olan, kimileri için oldukça yüce, kimileri içinse tamamen boş beleş işler yapan SUNN O)))’nun yeni albümü “Kannon”u yazma kararı aldım. Haydi başlayalım.

SUNN O))) kendine ait oldukça özel bir çizgisi olan ve bu çizginin dışına hiç çıkmayan, ancak kendilerinin tanıtılış biçiminde, örneğin hiç bilmeyen birine anlatılış biçiminde büyük yanlışlıklar yapılan bir grup. Doğru bakış açısına sahip biçimde dinlediğiniz vakit, yani karşılaşacağınız müziğe öncesinden bedeninizi hazırladığınız vakit, belki de hiçbir müzik türünün asla ve asla yaklaşamayacağı bir derinlik ve iç nefreti yüceltme haliyle karşılaşmanız mümkün. Hayır, SUNN O))) müziği baştan sona kadar tek tip gürültünün üzerine inşa edilmiş bir kompozisyon değil, kişinin belki de hiç olmadığı kadar samimi biçimde damarlarında yürüyen nefretiyle yüz yüze gelmesini sağlayacak bir üsluptur. Ayrıca “dinlendiren yağmur sesi sitesi” veya “bir buçuk saatlik doğa sesi” gibi başı sonu bir olmayan, kimilerince yalnız uzun yollarda, kimilerince gece uyurken açılan, geri kalan zamanlarda ise başvurulmayan, salt rahatlığı ve psikolojik terapiyi amaçlayan sesler gibi; bu müzik de yalnızca nefreti, bir takım ahlaki öğretilerle dizginlenmiş şiddet eğilimlerini ve ayarsız öfkeyi yüceltmeyi amaçlıyor. İşte “Kannon”a, hatta bütün SUNN O))) diskografisine bu amaçla yaklaşırsanız, o vakit anlam kazanıyor her şey.

“Kannon”, grubun önceki işlerine göre ne bir adım daha önde, ne de bir adım geride. Olamaz da zaten, çünkü ortada aşılması gereken bir seviye veyahut geliştirilmesi gereken bir nokta yok. Amaca uygun olduğu sürece, yani dinleyici müziğin içinde kaybolmaya başlayıp, nefretini sivrilterek, geçmiş günahları arasında tatlı tebessümlerle yürüyüşe koyulduğu sürece, eldeki materyal yeterli başarıya ulaşmış olacaktır.

Albüm ismini, merhamet tanrıçası olarak bilinen, ‘Dünyanın bütün seslerini işiten’ manasındaki “Guan Yin”in Japonca’daki söyleniş biçiminden almış. Şarkı sözlerinin tamamındaki “she” ile bu tanrıçaya ithaf ediliyor. “Kannon 1” şarkısında geçen;

“Her head split into 11 pieces

Her two arms shattered into pieces

Amitabha came to her aid

and appointed her thousand arms

an immortal”

Sözleri de tanrıçanın bazı yerlerde on bir başlı ve bin kollu olarak tasvir edilmesine bir gönderme olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte vokallerde MAYHEM ve birçok projede kendisiyle karşılaştığımız Atilla Csihar var ki zaten kendisi SUNN O))) elemanlarıyla bayağı yakın dost gibi görünüyor. Hemen her projede vokal olarak konuk olmuş. Kanaatimce oldukça isabetli bir buluşma, Atilla’nın malum vokalleri müziğin derinliğine derinlik katmış.

Belki de tek olumsuz yönü 33 dakika olması olan bir albüm için onca uzun yazmaya gerek yok, yavaş yavaş kapatırken SUNN O)))’nun kendi çizgisi içerisinde yeteri kadar üretken ve çalışkan olduğunun altını çizmek isterim. Bununla birlikte sene içerisinde verdikleri hemen hemen bütün konserleri Bandcamp adreslerinde satışa sunmaları da, konserlerin büyük çoğunlukla doğaçlama olarak geliştiğinin kanıtı niteliğinde. Bu tarz bir müziğin kolay yapıldığını düşünenler, bence yeniden düşünmeliler, zira iki arızalı notayı birbirine bağlayıp 12 dakika boyunca çalmaktan çok çok daha fazlası var. Son olarak içlerindeki gizli öfkeyi bilemek isteyenler, paha biçilemez bir yarım saat sizleri bekliyor.

85/100

 

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.