Kritik

Serpent Column – Katartisis [EP]

Merhaba.

Metalperver’in PATREON destekçilerinden ve okurlarından Börbır, çok sevdiğim ve Mirror in Darkness ile memlekete tanıttığım Serpent Column’u ele geçirdi. İşin şakası tabii; grubu ve özellikle de gitar işçiliğini iyi açıklayan yazılar çıkarıyor iki seferdir. Endless Detainment sonrasında şimdi de grubun son üretimi Katartisis‘i kaleme almış, okuyalım bakalım:


Başka hiçbir derdim tasam yokmuşçasına yeraltı black metali öveceğim bir kritiğe merhaba.

Önceki Endless Detainment yazısında bahsettiğim gibi Serpent Column, black metali üçüncü dalgasının ortak özelliği olan uyumsuz nota bileşenlerinden tutup mathcore gibi yanlış ellerde sıkıcılığa aşırı müsait bir tür ile birleştiriyor. Sıkıcılığa aşırı müsait kısmı kafa karışıklığı yaratabilir ancak şunu söylemem gerek. Her ne kadar yaratıcılığa ve kalıp dışılığa odaklansa da CAR BOMB, THE DILLINGER ESCAPE PLAN gibi gruplar dış türlere de dokunan bir müzik olmadan uyumsuz akor+aksak ritimler sunulunca tür kendi içinde kilitlenmeye başlıyor. Neyse ki Serpent Column bu formülize yapı yerine yeni fikirlerle gelme konusunda gayet başarılı.

Endless Detainment ile kendi müziğini iyice delirmiş, ilkel ve saldırgan bir forma sokmuştu grup; sonrasında gelen sivrilikleri törpülenmiş Kathodos ile beni birazcık üzmüştü hatta ve bu nedenle Katartisis‘in haberini duyunca şarkı sürelerini görene kadar pek bir şey beklemiyordum. 1-2 dakika arasında gidip gelen şarkı sürelerini görünce hafiften bir heyecanlanmadım değil.

Bu kadar kişisel zırvadan sonra hafiften albüme geçelim. Öncelikle bu EP’yi diskografi içinde en yakın bulduğum Endless Detainment ile karşılaştıracağımı peşin söyleyeyim. Katartisis, Final Orders ile patır kütür açılıyor ancak duyduğumuz şey daha eski işlerdeki yunan black metal sahnesine yakın bir melodi\rif oluyor. Albümün içinde de bu tarz melodilerle sık sık karşılaşıyoruz zaten. Bu ilk göze çarpan değişimlerden biri ancak Serpent Column tarihinde çok yeni bir şey değil aslında. Ausweg gibi şarkılarda bu tarz melodiler zaten duyuluyordu. Bunu kötü anlamda söylemiyorum; aynı şeyi kopyalamışlar anlamında da söylemiyorum, çünkü bu melodilerin kullanımı DEATHSPELL OMEGAnın Paracletus albümünde olduğu gibi riflerle iç içe girmiş bir yapıda. Ayrıca rif yapısınaki tek değişim bu melodik anlayış değil. Endless Detainment‘daki mathcore ve black metal ayrımı kadar keskin olmayan, her iki türe de ait denebilecek melez rifler, arada hardcore denebilecek ritimleri de duyuyoruz. Bir diğer olumlu değişim ise riflerin değişmek yerine birbirine dönüşmesi. Ne zaman duysam keyif aldığım bu olay müziğe bir akışkanlık katıyor ve hem EPyi hem de şarkıları bir bütün olarak değerlendirebilmeyi sağlıyor.

Son bahsettiğim dönüşme mevzusunun en iyi kullanıldığı şarkı Edelweiss. EP’nin en uzun şarkısı olan ve 6 dakikalık süresiyle tüm sürenin dörtte birini kaplayan, duygudan duyguya sürüklenen bir acayiplik kendisi. Bariz olarak mathcore yakınsamalı bir rif ile açılıyor ve rifin son kısmındaki tremolo rifi iyice dengesizleştiriyor. Sonrasındaki bu çıkıntı tremolo kısım epik denebilecek bir yunan black metal rifine dönüşüyor. Buradan sonra şarkı iyicene ilginçleşiyor ancak keyfini kaçırmamak adına betimlemiyorum ve size bırakıyorum.

Şimdi gelelim eksilere. En baştan prodüksiyona bir türlü alışamadığımı söylemek istiyorum. Sesler sürekli derinden geliyormuş gibi bir hava var. Bu zaman zaman atmosfere yarasa da çoğunlukla can sıkıcı bir detaya dönüşüyor. İkinci sıkıntı ise belli bir şarkı adı veremiyor olmak. Yazıda Final Orders‘tan ilk şarkı diye bahsettim onun dışında Edelweiss ve Cold Fires‘ın ismini söylerim onun dışında bir şarkının ismi öne çıkan şarkı olarak aklıma gelmiyor. Öne çıkacak güçlü şarkılar yazma konusunda çok uğraştıklarını düşünmüyorum bu yüzden.

Zaten kısa olan bir iş için daha fazla söyleyecek pek bir sözüm yok. Bu yıl -bana göre- vasat geçiyor ve sık dinlediğim ortalama üstü işlerden biri de bu albüm. Bir başyapıt olduğunu söyleyemem, çünkü Serpent Column bunun kat kat iyisini yapacak potansiyele sahip. Yine de o günler gelene kadar Katartisis‘i keyifle dinleyebilirim.

82/100


Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.