Kritik

Crypta – Echoes of the Soul

Merhaba.

Senenin başında tüm üyeleri metal neferi hanımlardan oluşan NERVOSA‘nın yeni albümünü incelerken grubun dağılmanın eşiğine gelip yenilenmiş bir kadroyla yola devam etmlerinden bahsetmiştim; gruptan ayrılan elemanların ise ne yaptıklarına dair pek bir bilgim yoktu. Vokal ve bas gitar Fernanda ile davulcu Launa da boş durmuyormuş meğer; 2019’da kurdukları Crypta çatısı altında, Instagram veya YouTube’dan tanıyabileceğiniz gitarist Sonia Anubis ve Brezilya’nın yeni yeteneklerinden (yine gitarist) Tainá Bergamaschi ile kadroyu doğrultup ilk albüme hazırlanıyorlarmış.

3 Brezilyalı, 1 Hollandalıdan oluşan Crypta’nın ilk üretimi Echoes of the Soul. Tıpkı Nervosa’yı küllerinden doğurduğu gibi, Crypta’yı da hızlıca dünyaya pazarlama niyetini bariz hissettiğim Napalm Records, demo veya EP ile oyalanmak istememiş belli ki. Dümdüz death metal olarak tanıtılıp pazarlanalıyor grup ama açıkçası ben bu tanımın netliğinden çok emin değilim (zaten kritik de bunu anlatacak büyük oranda). Yine de en büyüğü 31, en küçüğü 22 yaşında dört hanım, Napalm Records’un da desteğiyle tertemiz prodüksiyonlu, heyecanı ve gazı her halinden anlaşılan sağlam bir metal albümü yapmışlar. Hadi kurcalayalım:

90’lar Güney Amerika death/thrash referanslarıyla dolu olmasa da genel olarak old school etiketi yapıştırılabilecek bir death metal bu (ekstra cilalı prodüksiyonu saymazsak tabii). Solo gitarist Tainá ve sağa sola kendi küçük sololarını serpiştirmekten çekinmeyen ritim gitarist Sonia, albümün her anında yeteneklerini sergilemekten çekinmiyorlar; özellikle Tainá’nın (22) sololarında, neredeyse 15 senedir gitar sahibi biri olarak kendimi kötü hissettim biraz; kız çatır çutur çalıyor. Rif bazında belki yeni bir şey duyamıyoruz ama Echoes of the Soul‘un canavar sololarla bezeli olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla.

Konu death metal olunca iş biraz da vokale kalıyor tabii ve genç yetenekleri toplayıp gemiyi yürütmeye çalışan Fernanda Lira’nın vokallerine alışmak biraz zor oldu benim için. Zayıf diyemem belki ama açıkçası thrash tabanında kalan Nervosa’nın de vokali üç aşağı beş yukarı bu seviyede. Demek istediğim, insan death metal dinlerken biraz daha gaddar, biraz daha hacimli ve ağır siklet bir vokal bekliyor. Fernanda ise maalesef çoğunlukla brutalden ziyade scream seviyesinde kaldığı için kapağın ve diğer enstrümanların hissettirdiği o cehennemi atmosferi yaşatamıyor pek. Tabii bu, vokaller katlanılamaz demek değil. 80’lerde olsaymışız şöyle kirli, ekstrem bir thrash grubunda rahatça söyleyebilirmiş Fernanda ve bu tezat vokaller, albüme de özgün bir hava katıyor kesinlikle. Sadece ortalama bir death metal albümüne kıyasla biraz daha uzun sürebilir alışmanız.

Old school muhabbetini açmak gerekirse aslında o tarafta da grubun thrash ilhamını görebiliyoruz. Zaten vokalin kirli, ekstrem bir thrash grubuna cuk oturacağını söylediğimde anlamışsınızdır; Echoest of the Soul‘daki parçaları dinledikçe SODOM gibi, POSSESSED gibi, SINISTER gibi isimler beliriyor zihninizde ister istemez. Grubun hem gitarlarda, hem şarkı trafiğinde hem de vokallerde thrash temasını hayli yakından kurduğunu söylemek gerek. Bir tek Launa’nın blast-beat davulları şarkıyı death metal çizgisinde tutuyor bazen. Yeri gelmişken grubun solo coşkusu dışında en sevdiğim yanı Launa’nın davulları. Kadın hem ritim kontrolünde hem de süslemede hayli başarılı ve keyifli sololar onun dinamik davullarıyla birleşince, tekrarlı dinlemelerde bestelerin tekrara düşüp sıkıcılaşmasının önüne geçilmiş. Death metal tarafında ise erken dönem DEATH, VOMITORY gibi yine old school oğullarından istediğini seç, al tarzında referanslar bulmak mümkün.

Özetle öyle aman aman hafızalara kazınacak, uzun yıllar unutulmayacak bir iş değil Echoes of the Soul ama hem çok fazla doğruyu aynı anda gerçekleştiriyor hem de bu sırada samimiyetini kaybetmiyor. Eh, saçlı sakallı adamlara çok da bayılmayan biri olarak erkek egemen metal dünyasında dört tane yetenekli hanımefendinin metalini dinlemek ve izlemek de hoş bir değişiklik her zaman. Thrash sosuna bulanmış, temiz prodüksiyonlu bir death metal albümü arıyorsanız Echoes of the Soul sizi bir süre oyalayabilir. Crypta’nın biraz daha zamana ve pişmeye ihtiyacı var gibi benim gözümde; bir sonraki albüm için güvenli bir mesafeden takipteyim kendilerini.

75/100


Metalperver’e destek olmak için PATREON sayfamıza göz atabilirsiniz. Gerekli düğme hemen aşağıda:

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.