Kritik

Devin Townsend – Physicist

Merhaba.

Metal camiasının kendine has karakterlerinden Devin Townsend’in kariyerine odaklanan okur ve PATREON destekçilerimizden Duodenum, bir başka Devin Townsend marifetiyle daha karşımızda. Buyursunlar efendim:


“Hell is here but it hath no fury.”

Filmler ve hikayelerden alışık olduğumuz anlatıda kahraman ya düşmanlarını yendikten sonra sevdiklerine kavuşur ve sonsuza kadar mutlu yaşarlar, ya da hayatını berbat bir hale sokmuştur ve büyük bir fedakarlık yaparak kendini kurtarır ve çevresine affettirir. Gerçek hayatta ise büyük fedakarlıklar (genelde) yoktur. Affedilme süreci yavaş ve git-gelli bir süreçtir. Infinity kaosu durulduğunda Devin, enkaza çevirdiği hayatındaki insanlara kendini affettirme arayışında olan bir enkazdı. Infinity’yi yazmak için devasa STRAPPING YOUNG LAD turnelerini iptal eden Devin, kendini SYL için bir şeyler yazabilecek bir konumda da hissetmiyordu. SYL müziği dünyaya meydan okuyan bir müzik. Devin ise sadece özür dilemek istiyordu. Bunu yaparken SYL’deki arkadaşlarını daha da fazla kendinden uzaklaştırmak istemediğinden onları Physicist’e davet etti.

Physicist tamamen SYL kadrosuyla kaydedilmiş tek Devin Townsend albümü. Bu yüzden solo diskografisindeki en sert işlerden biri. O dönemde oynadığı bir bilgisayar oyunundan etkilenerek depresyonu sonsuz gri bir boşluk ve Physicist’i de o boşluğun içinden olabilecek en hızlı şekilde geçip giden bir uzay gemisi olarak düşünmüştü. Namaste’yle hiç vakit kaybetmeden açılan albüm lafı dolandırmayan direkt bestelerden oluşuyor ve çok nadiren yavaşlıyor. Infinity gibi farklı sesler ve enstrümanlardan faydalanmak yerine gitar-bas-davul üzerinden gidiyor genelde. Vokallerse Infinity ve Ocean Machine’e kıyasla daha tek boyutlu.

Physicist’teki şarkılar tek tek değerlendirildiğinde fena değil. Harika bir açılış olan Namaste, MORBID ANGEL ilhamlı Death, vokal melodileriyle Jupiter, sözleriyle Complex öne çıkan şarkılar olsa da Devin’den alıştığımız üzere her şarkıda güzel fikirler var. Hoglan’ın davulculuğunu artık övmeye gerek bile duymuyorum, Hoglan demem yeterli. Fakat çeşit çeşit sounda rağmen bir bütünlük hissettiren Infinity’nin aksine Physicist daha kopuk geliyor kulağa. Şarkıların his olarak birbirine çok benzemesi de dikkati dağıtıyor.

Bu his olarak birbirine benzeme durumunun bence iki sebebi var. Birincisi Physicist’in prodüksiyonu gerçekten kötü. Gitarları kendi evinde kaydeden Devin, prodüksiyon için sahip olduğu bütçenin tamamına yakınını Black Album’deki gibi devasa bir sound istediğinden geri kalanını ben hallederim diyerek iyi bir prodüktörün sadece davulları mikslemesi için ayırıyor. Bir sürü sample, gitar katmanları ve vokalleri mikslemek bu konuda deneyimsiz birinin altından kalkamayacağı bir şey ve haliyle Physicist’te bu belli oluyor. İkincisi ise vokaller. Gitar kayıtları sırasında yazıp kaydettiği gitar ve sample’ları yedekleyeyim derken yanlışlıkla silen ve hepsini baştan yapması gereken Devin, vokal kayıtlarına oldukça bitik bir halde gidiyor. Sürekli kendini berbat ve suçlu hisseden, bütün boş vakitlerinde ot içen, bunu elinden almasınlar diye iki-üç günde bir psikiyatriste gidip iyiymiş numarası yapan bir adam düşünün. Vokal kayıtları için City’nin vokallerini kaydettiği stüdyoyu kiralıyor Devin ve bir zamanlar heyecanlı bir şekilde tarih yazdığı bu stüdyoya bir an önce o gün kaydetmesi gerekenleri aradan çıkarıp ota kavuşmak için gidiyor bu defa. Yeterince iyi söylemediğini düşündüğü vokalleri tekrar almak yerine üzerine distorsiyon efekti ekliyor. Özellikle Kingdom’da bu distorsiyonlu vokalleri bol bol duyabilirsiniz. Bunun farkında olan Devin, yakın zamanda Kingdom ve Victim’i yeniden kaydetti hatta. Buna rağmen eğer zaman tanırsanız Physicist’teki şarkılar gerçekten iyi. Sitenin çoğu takipçisi leş kaydedilmiş albümleri çerez niyetine dinlediğinden özellikle rahatsız olacakları bir şey olduğunu sanmıyorum.

Albümün ruhunu en iyi özetleyen şarkı bence bonus şarkı olan Forgotten. Bad Devil şarkısının farklı sözlerle akustik olarak yeniden kaydı olan bu şarkı, Infinity’deki beyazlığın ve mükemmellik yerine gri, yağlı ve çıplak. Özgür olmaktan, cinsellikten, zihninin zenginliğinden bahseden Bad Devil’in aksine bok yemek ve sidik içmekten bahsediyor Forgotten ve üzeri katman katman megalomanlıkla kaplı Infinity’nin gerçek yüzünü gösteriyor adeta. Physicist’ten sonra Devin çevresinin ısrarıyla tekrar psikiyatriste götürülecek ve bipolar tanısı konularak ilaçlara başlayacak. Terria’da görüşmek üzere.

75/100


Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

One thought on “Devin Townsend – Physicist

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.