Faidra – Six Voices Inside

Merhaba.

Kimliği belirsiz şahıs veya şahıslar tarafından yapılan black metal sayısındaki artış, ülkemizdeki döviz kurundaki artışa paralel gidiyor bu ara neredeyse; sonumuz hayır olsun!

90’lardan beri çeşitli projelerde yer aldığını ve İsveçli olduğunu bildiğimiz isimsiz bir müzisyenin tek kişilik projesi olan Faidra, tamamen geleneksel yöntemlerle, black metal jargonuyla ortodoks bir atmosferik black metal icra ediyor. Six Voices Inside ise 2019’da vücut bulan projenin ilk eseri. Orta tempolu, basit bir albüm yapmak istenmiş belli ki ve en kaba ifadeyle elimizde yeni bir BURZUM klonu olduğunu söyleyebiliriz. Yani eğer Faidra’nın arkasında da bunamanın eşiğine gelmiş, açacağınız her konuda mutlaka saçmalayacak katil ve faşist bir dede varsa, bu albümü çok sevseniz de gidip para vermemenizi nasihat edeceğim naçizane. Sanatı sanatçıdan ayırmanın gerekliliğine kesinlikle inanan biri olsam da (yeri gelince BURZUM övme işini de kimseye kaptırmam nitekim) denyo sanatçıya para verip tevşik etmenin de anlamı yok sanki.

Neyse, her ne kadar Filosefem döneminden aldığı ilham kabak gibi ortada olsa da Faidra’nın bu reprodüksiyon kafası, müziğin gücünü baltalayamıyor pek. Kaldı ki Burzum’un formülü öylesine güçlü ki doğru uygulandığında bugün bile hala insanı etkileyebiliyor. Minimal, belli belirsiz synth melodilerinin önderliğinde, bol cızırtılı ve bol tekrarlı gitarlarla ve alabildiğine basit davullarla ilerliyor Faidra müziği. Lo-fi prodüksiyon kalitesi de 90’lara, atmosferik black metalin köklerine saygı duruşunun süresini uzatıyor. Tabii aradan geçen yılları da hesaba katmaı ihmal etmemiş Faidra; tam kararındaki bas gitar ve gitarlardaki hafif berraklık, albümün hacmini, dinlenebilirliğini ve atmosferini güçlendiriyor. Altı parçanın her birinin altı dakikanın üzerinde olması ise yine tam 90’larda mektuplaşmalar esnasında iş yapacak türden uyduruk bir trivia.

Parçalar ilerledikçe Six Voices Inside‘ın farkları da gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Örneğin Faidra’nın gitar motifleri, Burzum’a ve onun izinden ilerleyen diğer sayısız atmo-black projesine kıyasla melankoliye, doom metale yaklaşıyor sık sık. Umutsuz ve yalnız bir hali var albümün. Bu da aslında black metalde daha diri duygular arayanlar, tempo ve kaos bekleyenler için bir handikap elbette. Fakat neredeyse hiç blast-beat içermeyen (The Judas Cradle‘da hızlanır gibi oluyor ama…), ancak iki, hatta bazen dört ölçüde bir crash zillerini duyabildiğiniz, vokalin acı dolu çığlıklarla feryat ettiği yıkık bir black metal ile kendi perişanlıklarınızı kutlamak istiyorsanız çok doğru bir adrestesiniz.

Hipnotize edici bir sabitlikte ilerlese de çok beğendiğim, bu işe kendini adadığı her halinden belli vokaller ve synth – gitar düzenlemelerindeki denge, Six Voices Inside‘ı sıkıcılaştırmaktan kurtarıyor. A Pact Among Wolves ve Obsequies gibi parçalar, kendinizi kaptırıp gidebileceğiniz ağır, yıpratıcı anlarla dolu. Özellikle Obsequies‘te vokal ile birlikte bu üç enstrümanın birbirini tamamladığı ilk yarı enfes. Yine de biraz dinamizme hayır demezdim. Eğer alışkın değilseniz bir şeyler olması için bekleyip sıkalacağınız anlara dönüşebilir bu bahsettiğim kısımlar.

Amacı doğrultusunda kesinlikle başarılı Faidra. Norveç black metalinin melankoliyle sarmalanmış içsel taraflarına odaklanan bir albüm yazmış ve bu bağlamda hedefini tam ortadan olmasa da yakın bir yerlerden vuruyor. Taklidin aslı yaşatması durumu elbette var ve ne olursa olsun 90’larda çıkmış isimlere yaklaşması zor. Hatta açık söyleyeyim, ilk Burzum klonlarından NARGAROTH‘un ilk dönemindeki seviyede bile değil henüz. Yine de Six Voices Inside, vakit ayırdığıma memnun olduğum işlerden biri oldu bu diyebilirim özetle.

80/100


Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Faidra – Six Voices Inside

  • 12 Ağustos 2020 tarihinde, saat 14:02
    Permalink

    Nedense bu albümü çok beğendim ama spesifik olarak hangi yönlerini beğendiğimi net bir şekilde söyleyemiyorum. Çıktığı ilk günden beri dinliyorum özellikle albüme adını veren parçayı albümü her dinleyişim de en az 3-4 kere döndürüyorum.

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.