Kritik

Vanum – Ageless Fire

Merhaba.

ASH BORER ve YELLOW EYES gibi son sekiz-on yıl içerisinde Amerikan black metal piyasasında sözü geçmeye başlayan grupların elemanları tarafından kurulan Vanum, ikinci dalga black metal keskinliğini hibrid bir atmosfer ile birleştirerek black metalde agresiflik ve atmosferi bir arada isteyenler için değerli bir müzik yapıyor.

Aslında Ageless Fire’ı çıktığı dönem birkaç tur dinlemiştim ama nedense kağıt üzerinde tam benlik gibi duran albüme bir türlü eğilememiş, o dönem çıkan diğer albümler arasında kaybolmuş ve geri dönememiştim. Neyse ki sene sonuna yaklaşırken biraz duruluyor ortalık, ben de rahat rahat kaçırdığım şeylere bakabiliyorum.

Efendim Ageless Fire, daha açılış parçası War’un BATHORY referanslı girişinden belli ediyor tonunu zaten. Bol tom kullanılan davullar, synth ile desteklenerek dramatize edilen gitarlar, yürüyüş kararı askeri ritimler vs. derken hızla konuya giriyor Vanum. Uzun süredir dinlediğim en iyi intro sanırım War ve enstrümantal olmasına rağmen çok iyi hazırlıyor dinleyiciyi. Bu şarkıda hiç blast-beat olmaması da bir artı; Jaws of Rapture başladığında daha patlayıcı bir etki yaratıyor böylece.

Elemanların diğer projelerinin aksine Vanum müziği daha direkt ve dinamik. Jaws of Rapture, elini korkak alıştırmadan, hızla değişip dönüşen bir parça. Özellikle sonlarına doğru giren melodi, tom davulları ve dramatik vokaller ile savaş atmosferini soluyan ilginç bir hal alıyor. Grubun gitarlarında ikinci dalga black metal etkisi dışında DRUDKH‘u duymak da mümkün fazlasıyla ve bazı Kuzey Amerikalı grupların (AGALLOCH diyelim dümdüz) müthiş verdiği o melankolik havayı da yansıtıyor zaman zaman. O kadar folk black metale kaymasa da SAOR sevenleri de cezbedecek bir melankoli ve melodi anlayışı da var. Özellikle Under the Banner of Death‘in zengin gitarları, sonlarındaki solo ve Ageless Fire‘a geçiş, Vanum’un ne yaptığını çok iyi bildiğini açıkça gösteriyor. Çok doğru yerlerden beslenip iyi bir harman elde etmişler.

Ruhani açıdan da müzikal anlamda da albümden kopuk duran kapanış sekansı Erebus dışında her şarkı favori olabilecek durumda. Grubun çok özgün bir iş yaptığını söylemek zor, ancak gitar odağında ve eser miktarda synth kullanımıyla gayet akıcı, 40 dakikanın hakkını veren dolu dolu bir albüm yazmışlar. Yukarıda saydığım gruplara yakınsanız, Cascadian denilen Kuzey Amerika black metalini seviyorsanız ve genel anlamda temposundan ödün vermeden atmosferik olabilen black metal albümleri ilginizi çekiyorsa Ageless Fire 2019’dan hatırda kalan albümlerden biri olacaktır eminim.

84/100

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.