Belzebubs – Pantheon of the Nightside Gods

Merhaba.

Nisan ayının ikinci yarısından Mayıs’ın ortasına kadar ağzımıza yüzümüze kürekle Belzebubs fırlatılan o suni heyecan kasırgası iyiden iyiye duruldu gibi, ne dersiniz? Plak şirketleriyle anlaşmaları bulunmayan bir site olarak, yabancı metal basınının ulan bunlar kaç para alıyorlar da böyle davul zurna halayla övülüyor bu iş, şüphesi uyandıran ölçüsüz cümlelerinden sonra biraz şüpheyle yaklaşıp demlenmeye bırakmıştım bu ilginç projeyi. Kaldırdıkları toz bulutu dağılınca ortaya çıkan manzara nasıl bir şey, bir bakalım şimdi.

Temelleri 2015 yılında, depresyondaki bir çizer tarafından atılan Belzebubs, bir müzik stüdyosundan uzun zaman evvel, kağıdın üzerinde hayat bulmuş bir proje. Fin çizer Jussi-Pekka Ahonen’in ilk Belzebubs çizimi şu hatta:

– Logo güzelmiş, hangi grup?
+ Ha? Kurumuş kusmuk ya o.
– Kurumuş Kusmuk mu? Hiç dinlemedim.

Zaman içerisinde bu karikatürler internette epey yayılıyor, olaylar birbirini izliyor ve Hubbath, Sløth, Obesyx ve Samaël isimli kurgusal karakterlerin şöhreti CENTURY MEDIA‘ya kadar ulaşıyor. Konuk müzisyenlerle yapılacak bir albüm, animasyon klipler üzerinden gerçekleşecek bir pazarlama fikri ile Century Media Execute Order Belzebubs! mesajını iletiyor tüm çalışanlarına. Century Media bir bizi görmüyor zaten; cırtlak renkli saçlara sahip vokalist bir kadın olmadığım için herhalde… Açım aç!

Karakterler black metalci olduklarından kurulan grup da bir tür black metal grubu olmalı tabii; çizerin ağzından vokaller için ABBATH‘a, beste için IHSAHN‘a başvurulduğu ortaya çıkıyor. Fakat günün sonunda grubun kimliği gizli tutuluyor ve sağda solda dönen dedikodular dışında kimin ne çaldığı konusunda pek bir bilgi yok. Vokalistin INSOMNIUM‘dan tanıdığımız Niilo olduğu hakkında ciddi şüpheler var ve gerçekten benziyor ama ne açık söyleyeyim ne oturup araştırdım ne de umrumda. Bilen yazsın aşağıya.

Kısacası dev bir şirketin elinden çıkma, tamamen profesyonel bir çalışmanın ürünü Pantheon of the Nightside Gods ve özüne baktığınızda ısmarlama bir iş. Tabii bir de her ne kadar melodik death metal tarafı ağır bassa da black metale dokunduğu bir tarafı da var. Meta şakalar ve kültürün alay konu edilmesi de cabası… Tüm bunları birleştirince bir kısmınız küfür kıyamet bir inceleme bekliyor eminim ama karikatürize durumlara düşen bu kurgu karakterlerin tamamen ticari kaygılarla üretilmiş müzikleri hiç de fena değil!

Belzebubs ile ilgili güzel bir zıtlık var: Animasyon klipler ve kısa çizgi öyküler ne kadar mizahi değere sahipse Pantheon of the Nightside Gods da bir o kadar ciddi. Sözlerde veya müzikte hiçbir şaka yok ve melodik death/black kırması müziğe epey kafa yorulduğu belli oluyor birkaç dinlemede. Açıkçası bunu beklemiyordum ama tıpkı gerçek müzisyenlerde olduğu gibi Belzebubs elemanları da stüdyo dışında gülüp eğlenip şakalar yapar, komik durumlara düşerlerken stüdyoya girdiklerinde karanlık birer canavara dönüşüyorlarmış meğer.

Tabii kimlikler gizli dedik ama I.C.S. VORTEX gibi, LINDSAY SCHOOLCRAFT gibi konuk isimlerin varlıkları ayyuka çıktı çoktan ve basit bir matematikle konuk müzisyenler böyleyse grupta çalanların kimler olabileceğini düşünerek bile Belzebubs müziğinin kalitesi hakkında bir fikir sahibi olmak mümkün. Yüksek tempolu, melodik ve klavye desteğiyle de debdebeli bir hal alan Pantheon of the Nightside Gods, özellikle klip şarkılarının dışındaki bestelerde – Nem Gloria Lucifer mesela – melodik death/black türünün en keyifli örneklerinden bazılarını sunuyor. Özellikle DISSECTION ve Insomnium gibi isimleri sevenlerin Belzebubs’ı sevmemeleri zor gibi; Niilo’nun vokalinin artık %99.9 ifşa olması bir yana, hem gerdirip bırakma üzerine kurulu, rif bakımından fazlasıyla zengin beste anlayışıyla hem de donuk, mesafeli ve uçuk bir melankoli hissiyle de epey benzeşiyor bu isimlerle.

Albümle ilgili en büyük sorun ise genel olarak bir pastiş (pastiş nedir enter) havasına sahip olması. İçinde yer alan müzisyenlerin kendi gruplarından, örneklerini verdiğim gibi türün devasa isimlerinden bolca etkilenildiği belli ve bunda bir sorun yok tabii ama özgünlük namına pek bir şey sunamıyor Belzebubs. Yazının başında belirttiğim o topla tüfekle Belzebubs övülen dönemde albümün progresif tarafı öne çıkarılıyordu ama ilginç solo tercihleri, ara sıra devreyen giren temiz/koro vokaller veya dramatik klavye dokunuşlarıyla bir zenginlikten söz edilebilir kesinlikle ama DIMMU BORGIR veya EMPEROR yıllar önce yaptı bunları zaten. Bir saat süren albümde heyecanı, ilgiyi devam ettirecek bir pırıltı görmek kolay değil yani bana kalırsa. Bu açığı ise Century Media kapatıyor ve muazzam prodüksiyon, her enstrümanın nefes almasını ve gerekli anda öne çıkmasını sağlayan miksajla sorunu çözüyor. Yine de açıp defalarca dinleyeceğim, en azından her seferinde başından sonuna kadar devam ettireceğim bir albüm değil.

Belzebubs’ın kendisi bir şaka olabilir ama Pantheon of the Nightside Gods‘ın hafife alınır bir tarafı yok pek kısacası. Türü ve bahsi geçen grupları sevenler için yeterli, hatta keyifli bir alternatif. Belzebubs bir dönemin DETHLOK‘u oldu bile ama kendi sesini bulup ekstrem metalin Gorillaz’ı olabilecek mi, onu da zamanla göreceğiz.

78/100


Hey! Century Media bize para ödemiyor olabilir ama siz eğer Metalperver’de olan biteni takdir ediyor, içeriğinin zenginleşmesini arzu ediyorsanız PATREON üzerinden destek olup Metalperver’in devam etmesine yardımcı olabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

3 thoughts on “Belzebubs – Pantheon of the Nightside Gods

 • 20 Eylül 2019 tarihinde, saat 21:31
  Permalink

  bu gruba benzer black metal grubu önerilerinizi alabilir miyim acaba? özellikle vokaller bu tarz olursa sevinirim. ciyak ciyak vokallerden pek hoşlanmıyorum.

  Yanıtla
  • 26 Eylül 2019 tarihinde, saat 11:33
   Permalink

   Başka birileri çıkar mı diye bekledim ama ses çıkmadı. Naglfar geldi aklıma, Harvest albümüne bir bak istersen. Necrophobic – Marc of the Necrogram da hoşuna gidebilir.

   Yanıtla
  • 27 Eylül 2019 tarihinde, saat 20:02
   Permalink

   İsveç melodik black’ını anımsattı bana, özellikle Dawn, Unanimated, Vinterland, Necrophobic gibi grupları

   Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.