Eucharist – Mirrorworlds

Merhaba.

Gothenburg, yani Göteborg piyasası, temellerinin atıldığı 90’ların başından itibaren genel çerçevede metal müziğin yönünü değiştirmeyi başaran, Amerika dolaylarından gelen beton death metal darbesine melodi ile karşılık verip Avrupa death metalini filizlendiren, muhteşem gruplar ve albümler sunmuş harikulade bir ortam. Eucharist ise bir dağılıp bir birleşerek 1989-1998 yılları arasında zaman zaman faaliyet göstermiş, bu sebeple piyasanın ağır topları arasında adını dünyaya duyurmayı başaramamış, ancak bilenin bildiği seviyesinde kalmış bir grubumuz.

AT THE GATES, DARK TRANQUILLITY, IN FLAMES, UNANIMATED gibi gruplarla aynı zamanda kurulmuş ve bahsettiğim piyasanın oluşmasına katkıda bulunmuş olması ile bile büyük bir saygıyı hak ettiğini düşündüğüm grubun ikinci ve ne yazık ki son albümü Mirrorworlds, Lunar Strain, The Mind’s I, Slaughter of the Soul gibi albümleri baş ucu albümü yapmış, icracılarının hayranı olan herhangi bir dinleyicinin gözü kapalı edinmesi gereken, 90’lar İsveç melodik death metalinin marka özelliklerinin tamamını barındıran sekiz beste ile her dinleyişte insanı o dünyaya, o yıllara geri göndermeyi başaran leziz bir albüm.

Yeni keşfedecekler için grubu zamanı geçtikten çok sonra dinleyeceğiniz için sürekli başka albümler ve gruplar ile karşılaştırmak zorunda kalmak Eucharist hakkında deneyimleyebileceğiniz belki de tek kötü şey. Bestelerin yaşını, hangi albümlerle aynı zamanda yapıldıklarını unutmamak, Eucharist’in yeni bir grup olmadığını ve müziğin İsveç death metalinin ağababalarının kopyası değil, bizzat İsveç death metalinin kendisi olduğunu akıldan çıkarmamak gerek.

Ne beste, ne söz, ne de atmosfer olarak bahsi geçen grupların hiçbirinden eksik kalır bir yönü yok Eucharist’in. Bloodred Stars, Dissolving, Fallen gibi şarkılar insanı yıllar öncesine götürüyor. Tabii eğer spesifik olarak İsveç melodik death metalini, eski In Flames ve Dark Tranquillity’yi sevmiyorsanız hızla kaybolabilir bu parçaların etkisi. Gerçekten sınırlı bir kitleye hitap ediyor Eucharist, bunu tekrar tekrar belirtmekte fayda var. Enstrümantal In Nakedness’ı ise bu cümleyi okuyan herkese tavsiye edebilirim rahatlıkla, zira sevdiği tür ne olursa olsun müzik seven herkesin üzerinde bir etki bırakacak derecede yoğun bir duygusu var. Aynı şekilde yine enstrümantal The Eucharist, albümün ritmini bozmadan havasını değiştirebilen, çok güçlü bir parça. Bana kalırsa albümde boş yok zaten ve sekiz parça da birbiriyle yarışıyor neredeyse.

Türün diğer isimlerini 90’ların sonuna doğru keşfetmeme rağmen ancak 2010 civarı dinlemiştim Eucharist’i ve daha erken duymadığım için çok üzülmüştüm. Geçenlerde yeniden aklıma geldi, şöyle bir tur çevirirken İsveç melodik death metali hayranı olup Eucharist’i duymayan Metalperver okuru varsa diye hakkında hızla bir şeyler karalamak istedim. İyi ki varsın be İsveç.

85/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Eucharist – Mirrorworlds

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.