Darkthrone – Old Star

Merhaba.

Darkthrone sevgimin üst düzey olmasını sağlayan birçok farklı unsur arasında belki de en önemlisi grubun, yani Nocturno Culto ile Fenriz Bey’in, metalin ne olduğuna dair çok net ve tartışmaya kapalı bir fikre sahip olmaları ve bu fikrin kendi bakış açımla çok yüksek oranda örtüşüyor olması. Dünyanın en kaliteli, en teknik, en karanlık müziğini yapmıyor olabilirler – ki böyle bir çabaları/iddiaları da olmadı hiçbir zaman – ama dünyanın hissiyat açısından en metal bir-iki grubundan biri Darkthrone.

Tartışmaya kapalı olma durumunda ise her keskin, köşeli fikirlerle olagelmiş mevcudiyetin bir gün mutlaka yaşayacağı sallantıları yaşamadı mı Darkthrone? Elbette yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor hatta. Bu kapalılık nasıl ki grubu belli bir noktaya taşıdıysa, o seviyenin üzerine çıkamamasının da sorumlusu oldu bir noktada. Fakat Darkthrone, kurulduğu 1987 yılından beri bildiği, sevdiği, istediği metali yapmaya devam etmekten vazgeçmedi ve buna saygı duymamak zor gerçekten.

Bu kadar özgür ruhlu, burnunun dikine giden bir ismin eserine inceleme yazmanın abesliği bir yana, Darkthrone denilince akla elbette 90’ların ilk yarısında arka arkaya yayımladıkları dehşetengiz black metal albümleri gelir her zaman. Ne var ki punk/crust etkileşimi bol, kirli tonlara sahip bir heavy metal icra ediyorlar uzun süredir. Tabii herhangi bir grubun bir dönemini yüceltip diğerini yerin dibine sokma özgürlüğüne sahibiz hepimiz, fakat Darkthrone’un yeni milenyumda yaptığı şeylere de – bir kısmını zerre sevmesem dahi – bir ölçüde saygı duyuyorum ben. O nedenle 2019’da yayımladığı yeni albümünü bundan otuz yıl önce yayımladığı şeylerle kıyaslayarak değerlendirmek gibi bir planım yok.

Old Star, Arctic Thunder ile birlikte hafif düşen temponun ve törpülenen punk etkilenimin getirdiği bir etki olarak black metal hissiyatının bir tık daha ön plana çıktığı bir albüm. Bununla birlikte The Underground Resistance dönemindeki ağır heavy/doom etkisini de bariz bir şekilde yaşatıyor yeniden. Altı parçadan oluşan albümün ağır topu Alp Man‘de tavana vuran bu doom etkisi, MERCYFUL FATE ile CELTIC FROST (ortasında da bir CANDLEMASS rifi patlıyor ki aman aman) arası bir noktada durarak bu isimleri sevenler için enfes bir lezzet katıyor.

Old Star, uzun zaman sonra ilk defa şarkıdan şarkıya bu kadar bariz farklar bulabileceğiniz, grubun çeşitliliği gözettiğini düşündürten bir albüm ki söz konusu Darkthrone olduğu için bu noktada biraz insan kafası da karışmıyor değil, haha. Altı-yedi dakika bandındaki bestelerde gitarlar ve ruh hali sıkça değişiyor ve black metal, heavy metal, doom metal ile uçuk bir punk/crust arasında gidip geliyoruz. Elini korkak alıştırmamış Nocturno Culto; riften rife koşuyor sağ olsun.

Bu arada Old Star özelinde bir Darkthrone anomalisi olarak, albümün kimi yerlerinde Nocturno Culto’nun düpedüz ilk dönem TIAMAT‘lığına soyunmuş olmasına ba-yıl-dığımı belirtmek isterim. Açtım baktım resmen Johan Edlund konuk mu olmuş diye; o derece. Albümdeki vokaller enfes gerçekten bu açıdan.

Elbette bu farklı özelliklerine rağmen maceracı, yenilikçi bir albüm değil Old Star ve aynı şekilde bildiğimiz, sevdiğimiz Darkthrone’dan o kadar da uzak değil yine. Kendi içinde değerlendirince bence son bir-iki Darkthrone albümüne nazaran daha oturaklı, bütünlüklü ve zengin gitarlarıyla gayet güçlü bir albüm. Darkthrone hala dünyanın en “metal” gruplarından biri ve metale gönül veren herkes için bu insanı iyi hissettirecek, rahatlatacak, keyiflendirecek bir haber.

84/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

2 thoughts on “Darkthrone – Old Star

 • 13 Haziran 2019 tarihinde, saat 00:54
  Permalink

  Güzel kritik olmuş, albümde (eskisi kadar olmasa da tabii ki) black metal havası görmek de güzel. Çok eski bir metal dinleyicisi değilim, ama bu albümü beğendiğimi söyleyebilirim.

  Uygun bir zamanınız (ve isteğiniz) olursa Panzerfaust ve Burzum-Belus kritikleri görmek isterim.

  Yanıtla
  • 13 Haziran 2019 tarihinde, saat 11:45
   Permalink

   Teşekkürler. Tabii, zamanı geldiğinde iki albümün de sitede yer almasını isterim ben de.

   Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.